REKLAMA
ZOOM NA SPÓŁKI

Serbia zwiększa gotowość bojową wojsk. Powodem Kosowo

2022-11-02 11:02
publikacja
2022-11-02 11:02

W związku z sytuacją w Kosowie i aktywnością dronów obserwujących położenie serbskich wojsk Serbia podniosła stopień gotowości bojowej swojej armii - poinformował minister obrony Milosz Vuczević.

Serbia zwiększa gotowość bojową wojsk. Powodem Kosowo
Serbia zwiększa gotowość bojową wojsk. Powodem Kosowo
fot. Laszlo Balogh / / Reuters

"Nie tylko wczoraj, ale i w ciągu wcześniejszych trzech dni obserwowaliśmy bezzałogowe statki powietrzne poruszające się wzdłuż linii administracyjnej pomiędzy centralną Serbią (tak władze w Belgradzie określają terytorium Serbii bez jej byłej prowincji, Kosowa - PAP) i Kosowem. Zdarzało się też, że wlatywały na samo terytorium centralnej Serbii, by obserwować położenie naszych wojsk" - powiedział w środę Vuczević, cytowany przez agencję Tanjug. Dodał, że decyzję o podniesieniu stopnia gotowości wojsk podjęto, "mając na uwadze doświadczenia ukraińskie".

"W związku z sytuacją w Kosowie prezydent Serbii Aleksandar Vuczić jako naczelny dowódca wydał rozkaz postawienia serbskiej armii w stan gotowości, to znaczy podniesienia stopnia gotowości bojowej tak, by armia była w stanie odpowiedzieć na każde wyzwanie" - powiedział we wtorek na antenie telewizji Happy serbski minister obrony.

Dodał, że Serbia "nie może się rozluźnić", ale zapewnił, że nadal opowiada się za dialogiem z Prisztiną. "Wojsko będzie bronić wszystkich obywateli Serbii, w tym Serbów zamieszkujących Kosowo" - zapewnił Vuczević.

Z początkiem listopada weszła w życie decyzja rządu w Prisztinie o stopniowej zamianie tablic rejestracyjnych dla kosowskich miast wydanych przez instytucje serbskie na tablice wydawane przez instytucje kosowskie. Część z zamieszkujących Kosowo Serbów nadal korzysta z tablic wydanych przez Serbię, nieuznającą niepodległości swej byłej prowincji. Proces wymiany ma się zakończyć 21 kwietnia 2023 roku; od tej daty legalne będzie korzystanie wyłącznie z kosowskich tablic.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji. (PAP)

jbw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Dlaczego akurat Serbia jest na celowniku? Dlatego, że bliżej jej do Rosji niż Ukrainy. Kto mógł zainspirować takie szpiegostwo dronami? Ciepło, ciepło. Pozdrawiam kumatych.
abcx
NATO naruszyło integralność terytorialną Serbii? Niemożliwe, NATO broni integralności terytorialnej z całego serca, proszę usuńcie ten kłamliwy i wprowadzający w błąd artykuł.

Powiązane: Serbia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki