REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sejm: komisja infrastruktury opowiedziała się za nowelą o transporcie drogowym

2016-10-04 14:49
publikacja
2016-10-04 14:49
Sejm: komisja infrastruktury opowiedziała się za nowelą o transporcie drogowym
Sejm: komisja infrastruktury opowiedziała się za nowelą o transporcie drogowym
/ FORUM

Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego zakłada projekt noweli ustawy o transporcie drogowym, który we wtorek pozytywnie zaopiniowała komisja infrastruktury. Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo i konkurencję w transporcie drogowym.

Nowelę przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

"Dostęp do aktualnych danych przedsiębiorców transportu drogowego poprawi bezpieczeństwo transportu drogowego i obrotu transportowego poprzez wyeliminowanie nieuczciwych przedsiębiorców oraz stworzy warunki do uczciwej konkurencji przewoźników" - wskazano w ocenie skutków regulacji.

Jak wyjaśnił we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister Jerzy Szmit, utworzenie elektronicznego rejestru ma na celu wypełnienie przez Polskę zobowiązań wobec Unii Europejskiej. "Mamy już cztery lata opóźnienia we wdrażaniu tych przepisów" - zaznaczył. Termin wdrożenia unijnych przepisów minął 31 grudnia 2012 r.

Wiceminister poinformował, że 5 października br. ma zapaść w tej sprawie wyrok w Trybunale Sprawiedliwości UE w Strasburgu. "Nie miejmy wątpliwości, jaki ten wyrok będzie. No, bo skoro nie ma rejestru, to wyrok dla Polski może być negatywny" - powiedział Szmit. Jak jednak zaznaczył Polska będzie się odwoływać od wyroku. "A jednym z podstawowych argumentów, który nam umożliwi skuteczną obroną to będzie fakt przyjęcia tej ustawy (...) do polskiego systemu prawnego" - podkreślił wiceminister.

W trakcie prac posłowie wprowadzili do projektu noweli kilka poprawek o charakterze legislacyjnym i porządkującym.

Jak zakłada projekt rejestr zostanie zbudowany na bazie rejestrów funkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD) oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu.

Ma on być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez GITD i ma się składać z trzech ewidencji: przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego; poważnych naruszeń przepisów dotyczących obowiązków lub warunków przewozów drogowych; osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi - do czasu przywrócenia dobrej reputacji.

Utworzony rejestr przez punkt kontaktowy zostanie połączony z rejestrami innych państw członkowskich UE, co ma umożliwić wymianę danych między krajami unijnymi.

Dane gromadzone w ewidencji przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będą jawne i publicznie dostępne, z wyjątkiem m.in. danych dotyczących daty i miejsca urodzenia oraz adresu zamieszkania przedsiębiorcy.

Natomiast dane gromadzone w ewidencji poważnych naruszeń oraz ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi będą udostępniane na wniosek - w niezbędnym zakresie - upoważnionym organom: starostom, wojewódzkim inspektorom transportu drogowego, wojewódzkim komendantom policji, komendantowi głównemu Straży Granicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, dyrektorom izb celnych, Głównemu Inspektorowi Pracy, zarządcom dróg i sądom oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. (PAP)

krm/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki