REKLAMA

Sasin: Trzynasta emerytura nie musi być zapisana w budżecie, bo nie budżet ją wypłaca

2019-10-10 09:51
publikacja
2019-10-10 09:51

Trzynasta emerytura nie musi być zapisana w budżecie państwa, bo nie budżet ją wypłaca; środki pochodzą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - podkreślił w czwartek w radiowej Jedynce wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

fot. Wojtek Górski / / FORUM

Sasin był pytany o wypowiedz szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, który mówił, że pięć punktów na pierwsze sto dni rządów PiS w przyszłej kadencji, to science fiction, a szczególnie trzynasta emerytura, która nie jest przewidziana w projekcie budżetu na 2020 rok.

"Grzegorz Schetyna albo nie wie o czym mówi, albo wie, ale kłamie" - oparł Sasin. "Przecież musi wiedzieć, jako polityk już wiele lat funkcjonujący w polityce i w Sejmie, że emerytur nie wypłaca się z budżetu, tylko z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - podkreślił wicepremier.

"Te pieniądze w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę 13. emerytury oczywiście są, tak samo jak udało się w tym roku wypłacić już konkretnie tę trzynastą emeryturę - też w budżecie tych pieniędzy nie było, no bo nie tam są te pieniądze zapisywane" - dodał Sasin. Tak wygląda rzeczywistość, a nie fake newsy w wydaniu Grzegorza Schetyny, który codziennie takimi kłamliwym informacjami się posługuje" - zaznaczył.

"Będzie trzynasta emerytura jako stały element ustawowo zagwarantowany. To będzie jedna z pierwszych ustaw w następnej kadencji" - zapewnił Sasin. Pytany o czternastą emeryturę powiedział, że będzie ona w roku 2021 roku. "Potem również będziemy proponować, żeby to był stały mechanizm" - zadeklarował. "To są całkowicie realne propozycje" - dodał wicepremier.

"Nierealne i science fiction, są propozycje Platformy Obywatelskiej, która dzisiaj oszukuje Polaków, że chce zachować wszystkie programy społeczne, które jeszcze nie tak dawno nazywali oni rozdawnictwem i hodowaniem patologii - tak jak w przypadku 500+ - a dodatkowo jeszcze dołożyć wiele innych bardzo kosztownych pomysłów, bez pokazania jakichkolwiek źródeł finansowania" - ocenił Sasin.

"Już wielokrotnie pytaliśmy o to, jak chce finansować swoje pomysły Platforma Obywatelska i nigdy nie było na to odpowiedzi. A przecież wiemy, że PO i jej politycy nie potrafią zarządzać finansami i gospodarką, bo doprowadzili do ogromnych - wieluset miliardowych strat w budżecie państwa przez osiem lat swoich rządów" - zauważył.

Sasin zadeklarował też, że Prawo i Sprawiedliwość jest partią polskiej wsi i to realna ocena sytuacji, propozycji i polityki PiS w tym obszarze.

"Jesteśmy tą partią, która najpełniej dzisiaj realizuje interes Polski lokalnej, również tych Polaków, którzy mieszkają na polskiej wsi. To są realne działania, które podjęliśmy już w tej kadencji, przede wszystkim służące temu, aby rolnicy mieli wsparcie państwa w starciu z monopolami, które wytworzyły się na rynku rolnym w przemyśle spożywczym. To jest i holding spożywczy, to jest rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej, to wreszcie - dla wielkich gospodarstw i dla dużych gospodarstw - utworzenie specjalnej platformy żywnościowej na Giełdzie Papierów Wartościowych" - wyliczał.

Zapewnił, że rząd podejmie negocjacje z Komisją Europejską o wyrównaniu dopłat dla rolników i że - również dzięki polskiemu komisarzowi ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu - to wyrównanie do poziomu średniej europejskiej rzeczywiście nastąpi.

autor: Aleksander Główczewski

ago/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
khh
A FUS to skad bierze pieniadze oszuscie?? Juz sie sluchac tego perfidnego lgarstwa nie da. Jesli trzynaste emerytury nie sa wyplacane z budzetu, to moga byc jeszcze tylko finansowane z Funduszu Rezerwy Demograficznej, wtedy to juz makabra. Jest i trzecia mozliwosc, ale nie smiem nawet podejrzewac, ze zamierzaja je wyplacac z biezacych A FUS to skad bierze pieniadze oszuscie?? Juz sie sluchac tego perfidnego lgarstwa nie da. Jesli trzynaste emerytury nie sa wyplacane z budzetu, to moga byc jeszcze tylko finansowane z Funduszu Rezerwy Demograficznej, wtedy to juz makabra. Jest i trzecia mozliwosc, ale nie smiem nawet podejrzewac, ze zamierzaja je wyplacac z biezacych skladek, bo to juz bezprecedensowy rozboj w bialy dzien...
marianpazdzioch
Najwyraźniej nie myślą nawet o wypłacaniu emerytur w jakichś znośnych kwotach. Tego długu zresztą nie da się spłacić:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus-emerytury-pierwszy-filar-drugi-filar-ppe,246,0,2403830.html
_jasko
W strukturze przychodów FUS w I półroczu 2019 wystąpiła tzw. dotacja z budżetu państwa w wysokości 18,79%.
Na podobnie w przewrotny sposób Stasin może tłumaczyć, że z budżetu państwa nie są dotowane spolegliwe wobec PiS-u media, gdyż sponsorowane przez spółki z udziałem SP.
_jasko
W miarę dobrą sytuację finansową FUS (a dzięki niskiej dotacji również budżet) pracy obcokrajowców.
Na koniec czerwca 2019 roku w ZUS było zarejestrowanych 644 342 obcokrajowców, czyli
o 19,1% więcej niż w czerwcu 2018 r. oraz o 13,1% więcej w porównaniu do stanu na koniec
2018 r. W liczbie tej ok. 58% osób było pracownikami,
W miarę dobrą sytuację finansową FUS (a dzięki niskiej dotacji również budżet) pracy obcokrajowców.
Na koniec czerwca 2019 roku w ZUS było zarejestrowanych 644 342 obcokrajowców, czyli
o 19,1% więcej niż w czerwcu 2018 r. oraz o 13,1% więcej w porównaniu do stanu na koniec
2018 r. W liczbie tej ok. 58% osób było pracownikami, niemal 3% prowadziło działalność
gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia. Największą grupę (75,0%)
stanowili obywatele Ukrainy – w czerwcu ich liczba wyniosła 483 266 osób, tj. o 19,8% więcej
niż w analogicznym okresie 2018 r. oraz o 14,9% więcej niż w grudniu 2018 r.

Powiązane: Nowa piątka PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki