REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sasin: Są możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych

2020-11-05 17:39
publikacja
2020-11-05 17:39
Sasin: Są możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych
Sasin: Są możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Możliwa sprzedaż aktywów ciepłowniczych przez fiński koncern Fortum była jednym z tematów spotkania wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z ambasadorem Finlandii, Juhą Ottmanem. Według MAP, Sasin wyraził zadowolenie z możliwości repolonizacji aktywów ciepłowniczych.

Jak podało MAP, resort z „dużą uwagą i zainteresowaniem” przygląda się procesom sprzedaży aktywów ciepłowniczych w Polsce, takich jak te prowadzone przez fińskie przedsiębiorstwa.

„To okazja, by polskie firmy działające w tym sektorze wzmocniły swą pozycję i wzięły udział w konsolidacji polskiego sektora ciepłowniczego” - stwierdził Sasin, cytowany w komunikacie resortu.

Według MAP, „w kontekście planów Fortum, zmierzających do wyjścia z Polski, najkorzystniejszym z punktu widzenia polityki energetycznej Polski byłoby znalezienie nabywcy z krajowym kapitałem”.

Jak przypomniało ministerstwo, w gronie spółek Skarbu Państwa są firmy, które z powodzeniem prowadzą działalność w segmencie ciepłowniczym i mogłyby dalej tę działalność rozwijać, by - jak to określono - „zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne”.

W ubiegłym tygodniu PGE i PGNiG poinformowały o złożeniu wstępnej, niewiążącej oferty nabycia - wspólnie z funduszem zarządzanym przez PFR - udziałów w aktywach ciepłowniczych i chłodniczych Fortuma w Polsce i w krajach bałtyckich.

Ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego, obok PGE i PGNiG wchodzą fundusz PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM Investors Pty Ltd.

Fortum to koncern, w którym nieco ponad 50 proc. ma akcji ma rząd Finlandii. Działa w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu ciepła, chłodu i energii elektrycznej. W Polsce ma m.in. elektrociepłownie w Częstochowie, Bytomiu i Zabrzu. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
karbinadel
Zapewne niedługo każdy właściciel z normalnego kraju będzie wyprzedawał aktywa w Polsce. Zostaną tylko inwestorzy z Chin i Rosji - bo będą się czuli jak u siebie
trooper
Jedyny powód tych repolonizacji spółek to nowe miejsca pracy dla rodzin i kolesi w zarządach i radach nadzorczych tych spółek. To są zmarnowane miliardy złotych. Nasze miliardy. A upaństwowione spółki na rynku szybko tracą konkurencyjność.

Szkodniki+
plutarch
Repolonizacja to eufemizm mający wzbudzić pozytywne konotacje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Kolejny po PEKAO złoty interes...
jkl777
Mozejki to tez kokosy dojnej zmiany.
demeryt_69 odpowiada jkl777
To był osobisty 'projekt' Lecha Kaczyńskiego.
jkl777
A ludzie najslabsi umieraja... zelazna zasada komunizmu.
jes
Komuniści to przynajmniej zabierali i dawali jakieś ochłapy a Sasin to kupi za zawyżoną cenę (nie wierzę, ze w parze z zakupem nie idą bonusy). Jeszcze wyższa forma komunizmu w wydaniu pisu.
I jeszcze ktoś tu powie, że to prawica???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki