REKLAMA

Samorządy na celowniku skarbówki

2016-10-05 02:16
publikacja
2016-10-05 02:16
thetaXstock

Urzędy skarbowe zaczęły wyjątkowo intensywnie sprawdzać, czy lokalne władze odprowadziły VAT związany z inwestycjami drogowymi. Resort finansów twierdzi, że to rutynowe działania. Samorządy są jednak zdziwione tą nadgorliwością.

"Zdaniem gmin działania skarbówki to przejaw dążenia rządu do zwiększania wpływów budżetowych" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Do niedawna samorządy, zwłaszcza w miastach na prawach powiatu, nie chciały płacić VAT od odszkodowań, wskazując na niejasne przepisy - wyjaśnia dziennik.

"Po stronie fiskusa stają jednak sądy" - czytamy w artykule. "To gra o dużą stawkę, bo ewentualne zaległe podatki są dość wysokie. Koszt obecnie realizowanych inwestycji drogowych to 51 mld zł. Szacuje się, że 10-15 proc. to wydatki na wykup gruntów (należących do różnych podmiotów, w tym - samorządów). Od tego poziomu, czyli od ponad 5 mld zł, liczony jest ewentualny niezapłacony VAT".

Wzmożone kontrole odbyły się już m.in. w województwach świętokrzyskim, mazowieckim i lubuskim. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Dżejms
Państwo samo sobie wystawi mandat. To jak ktoś nie odprowadził a powinien to osobista odpowiedzialność - wójta za d i do pierdla.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki