Sąd ogłosi wyrok w sprawie ks. Jankowski - pisarz Paweł Huelle

12 września gdański sąd ma ogłosić wyrok w sprawie: prałat Henryk Jankowski kontra pisarz Paweł Huelle. Proboszcz bazyliki świętej Brygidy pozwał literata za tekst opublikowany w Rzeczpospolitej. Huelle napisał w nim m.in., że ksiądz Jankowski "przemawia jak gauleiter, gensek, a nie jak kapłan", a za "dobra materialne mógłby się wyrzec polskości".

Dziś przed sądem zarówno pisarz jak i prałat podtrzymali swoje stanowiska. Henryk Jankowski stwierdził, że Huelle napisał paszkwil na niego. Pisarz mówił, że to rodzaj pamfletu, dopuszczającego ostre słownictwo. Biegły językoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uznał natomiast, że to była filipika, czyli jak podaje słownik "ostre słowne wystąpienie oskarżycielskie". Prałat uważa, że został celowo obrażony. Pisarz twierdzi tymczasem, że nie mógł dłużej milczeć wobec antysemickich wystąpień księdza. Jako przykład podał kazanie z 14-go sierpnia tego roku, kiedy prałat mówił cyt: "Zgroza ogarnia, gdy narzucane nam są prawa wymyślone w gabinetach wrogich katolikom masonów, żydowskich bankierów czy ateistycznych socjalistów z piekła rodem".

Henryk Jankowski domaga się od Pawła Huelle przeprosin na łamach "Rzeczpospolitej" oraz wpłaty 100-u tysięcy złotych na Dom Dziecka w Gdańsku-Oliwie.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil