REKLAMA
PILNE

Sąd ogłosi wyrok w sprawie ks. Jankowski - pisarz Paweł Huelle

2005-08-30 11:27
publikacja
2005-08-30 11:27
12 września gdański sąd ma ogłosić wyrok w sprawie: prałat Henryk Jankowski kontra pisarz Paweł Huelle. Proboszcz bazyliki świętej Brygidy pozwał literata za tekst opublikowany w Rzeczpospolitej. Huelle napisał w nim m.in., że ksiądz Jankowski "przemawia jak gauleiter, gensek, a nie jak kapłan", a za "dobra materialne mógłby się wyrzec polskości".

Dziś przed sądem zarówno pisarz jak i prałat podtrzymali swoje stanowiska. Henryk Jankowski stwierdził, że Huelle napisał paszkwil na niego. Pisarz mówił, że to rodzaj pamfletu, dopuszczającego ostre słownictwo. Biegły językoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uznał natomiast, że to była filipika, czyli jak podaje słownik "ostre słowne wystąpienie oskarżycielskie". Prałat uważa, że został celowo obrażony. Pisarz twierdzi tymczasem, że nie mógł dłużej milczeć wobec antysemickich wystąpień księdza. Jako przykład podał kazanie z 14-go sierpnia tego roku, kiedy prałat mówił cyt: "Zgroza ogarnia, gdy narzucane nam są prawa wymyślone w gabinetach wrogich katolikom masonów, żydowskich bankierów czy ateistycznych socjalistów z piekła rodem".

Henryk Jankowski domaga się od Pawła Huelle przeprosin na łamach "Rzeczpospolitej" oraz wpłaty 100-u tysięcy złotych na Dom Dziecka w Gdańsku-Oliwie.
Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki