SKOK Jaworzno poprosi członków o wsparcie

analityk Bankier.pl

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Jaworzno od sierpnia 2016 r. działa pod zarządem komisarycznym ustanowionym przez KNF. Czytelnicy poinformowali nas, że członkowie kasy uprzedzani są o konieczności dokonania wpłat w wysokości wpłaconych udziałów. Zarządca komisaryczny wskazuje, że będzie to program dobrowolny.

Klientów SKOK-ów łączy z tymi instytucjami nieco inna więź niż klientów banków komercyjnych. Są oni nie tylko deponentami czy kredytobiorcami, ale również członkami spółdzielni, którzy ponieśli koszt wpłaty udziałów. Jako współwłaściciele mają oni dodatkowe prawa i obowiązki. Ponoszą również finansową odpowiedzialność za straty, które powstają w kasie.

Ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych przewiduje, że odpowiedzialność członków za straty może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów. W wielu instytucjach w statucie umieszczono taki zapis – o sprawie pisaliśmy na łamach Bankier.pl m.in. w kontekście wezwań do zapłaty rozsyłanych do członków SKOK Wołomin.

Otrzymaliśmy sygnał od czytelników, że z zapisu o dodatkowej odpowiedzialności członków ma zamiar skorzystać SKOK Jaworzno – jedna z większych instytucji w sektorze. W kasie tej od sierpnia 2016 r. działa zarząd komisaryczny, który przygotował program postępowania naprawczego. Poprosiliśmy o komentarz zarządcę komisarycznego, panią Edytę Glajcar.

(Google Street View)

Zarządca: Środki pozyskamy dobrowolnie

„Spośród spółdzielczych Kas, w których ustanowiono zarząd komisaryczny, SKOK Jaworzno jest pierwszą, w której pojawiła się możliwość restrukturyzacji własnymi siłami i przy udziale środków publicznych.

Program postępowania naprawczego sporządzony przez zarządcę komisarycznego zakłada uzyskanie zwrotnej pomocy finansowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w celu wsparcia procesu restrukturyzacji Kasy, zakłada też udział właścicieli w formie pokrycia strat z udziałów członkowskich i dodatkowej odpowiedzialności, co jest warunkiem uzyskania takiej pomocy” – wskazano w oświadczeniu.

„Biorąc pod uwagę powyższe, zarządca komisaryczny działając w oparciu o ustawę o skok, zapisy statutu SKOK Jaworzno oraz wykonując uprawnienia Walnego Zgromadzenia, podjął decyzję o przeznaczeniu środków funduszu udziałowego na pokrycie straty oraz nałożeniu na członków Kasy dodatkowego obowiązku pokrycia straty w wysokości odpowiadającej wartości opłaconych udziałów".

"Zarządca komisaryczny zdecydował o dobrowolnym sposobie pozyskiwania środków na pokrycie dodatkowej odpowiedzialności od członków pozostających w Kasie” – podkreślono. Na czym ma polegać dobrowolność? Dodatkowe wpłacone udziały mają dać członkom dostęp do specjalnych produktów kasy.

„Program zakłada oferowanie członkom SKOK Jaworzno, którzy posiadają dodatkowe udziały w Kasie (pomimo ich wykorzystania na pokrycie straty), takich produktów depozytowych oraz kredytowych, których parametry pozwolą na stopniowe zrekompensowanie członkom poniesionych kosztów".

Bardzo duże znaczenie ma wsparcie tego procesu przez Kasę Krajową, która ponosi prawie 75 proc. kosztów restrukturyzacji SKOK Jaworzno. Obecnie Kasa Krajowa ponownie objęła dodatkowe udziały w celu zrekompensowania skutków dla programu tylko dobrowolnego, nie zaś przymusowego pozyskiwania wpłat od członków SKOK Jaworzno.

Zarządca jest przekonany o tym, że członkowie solidarnie przyczynią się do efektywnej restrukturyzacji Kasy dla wspólnej korzyści, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że dla około 100 tys. naszych członków to koszt jedynie 30 zł” – wskazano w oświadczeniu przesłanym Bankier.pl.

Jak w praktyce zadziała program?

Program wprowadzany w SKOK Jaworzno ma precedensowy charakter, a część członków kasy zapewne nie była świadoma, że wpłacone przez nich dodatkowe udziały mogą zostać użyte w ten sposób. Świadczyć o tym mogą sygnały otrzymane przez redakcję. Zachęcamy członków kasy do komentowania sytuacji i wyrażenia swoich opinii.

(Bankier.pl)Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Krzysztof

Zarząd komisaryczny zawyza lokaty i dZiala na szkodę sam pisał do zarząd komisaryczny skok skarbiec by obniżył oprecentowaniem lokat i dostałem pismo ze nie da się . Jak w umowie pisze oprecentowanie zmienne. Alior bank wprowadza klientów w błąd pisał maila ze mogę założyć lokaty ze zmiennym oprecentowaniem i lokaty negocjowane od 1 tyś. W odziale mi mówili ze 100 tyś na lokaty negocjowane i kupic papiery banku A lokaty ze zmiennym oprecentowaniem nie ma więc zastał wprowadZany w błąd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 oloch

"odpowiedzialność członków za straty może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów"

Może zostać, ale jedynie przez Walne Zgromadzenie tychże członków.
http://www.skokwolomin.fora.pl/wazne-informacje,13/prokuratura-krajowa-zadania-syndyka-sa-nieuzasadnione,59.html

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~Mirek

Byłem jednym z kilkunastu założycieli SKOK Jaworzno i pierwszym Prezesem Zarządu tej kasy. Nie takiego obrotu sprawy się spodziewałem chociaż nigdy w biznesie nie można zakładać, źe będzie tylko dobrze i bezproblemowo. Ciekaw jestem w którym kierunku pójdą działania sanacyjne i jaki przyniosą efekt.

! Odpowiedz
2 7 jendreka

kolejna afera finansowa. różnica co do AmberGold jest taka, że tutaj państwo oddaje. tyle że za nasze. czyli jest ok. tam prywatny okradał czyli be. Państwu wolno.

! Odpowiedz
0 4 czytacz

Tu dobrowolnie,a członkowie SKOK WOŁOMIN muszą obowiązkowo?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 9 ~tufi

Jak brali odsetki, powyżej rynkowej stawki to było dobrze, teraz nie mają,co narzekać,niech płacą. Tak samo z frankowiczami jest jak korzystali z tego to super, ja jak lekki straty to narzekanie

! Odpowiedz
4 2 oloch

@tufi, czy jak to pisałeś to czy korzystałeś z wiedzy?
Problem tkwi w zarządzaniu. Wyższe oprocentowanie SKOK wynika z tego, że SKOKi nie prowadzą działalności zarobkowej. Bank zaś chcą zarabiać na kredytach.

! Odpowiedz
7 6 ~busy

I dobrze tak Skokowcom

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.