KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w SKOK Jaworzno

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo - Kredytowej "Jaworzno" w Jaworznie - poinformowała w czwartek KNF w komunikacie. W sumie zarząd komisaryczny wprowadzono dotąd w 16 kasach.

KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w SKOK Jaworzno
KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w SKOK Jaworzno (fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Na zarządcę komisarycznego w SKOK Jaworzno została powołana Edyta Glajcar.

Komisja zaznacza, że "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy, poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

"Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK Jaworzno na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Zarządca komisaryczny ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy" - informuje KNF.

Zarządca komisaryczny ma kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych - dodaje komisja.

KNF przypomina zarazem, że jej decyzja nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK, a spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami, będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy.

"Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie" - informuje KNF.

SKOK Jaworzno to już kolejna kasa, w której KNF wprowadziła zarząd komisaryczny.

W sumie dotąd zarząd komisaryczny wprowadzono w 16 kasach, z czego w czterech zarząd taki wciąż działa, w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a pięć zostało przejętych przez banki.

Pod koniec czerwca funkcjonowało 29 "małych" kas, o aktywach poniżej 100 mln zł, 11 kas o aktywach 100-500 mln zł i trzy kasy o aktywach przewyższających 500 mln zł, dysponujące jednak ponad 70 proc. aktywów systemu.

Stanowisko SKOK-u Jaworzno

W związku z komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego o wprowadzeniu zarządcy komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej „Jaworzno” w Jaworznie Kasa Krajowa stwierdza, że w jej ocenie nie zachodziły przesłanki do podjęcia tak daleko idącej decyzji. Sytuacja finansowo-ekonomiczna Kasy nie wskazywała na zagrożenia dla ciągłości jej działania. Jednocześnie Kasa Krajowa z niepokojem obserwuje mechaniczne, często pomijające istotne kwestie  i pozbawione woli współpracy z Kasą Krajową i SKOK „Jaworzno” działania KNF wobec SKOK „Jaworzno” i w relacjach z Kasą Krajową. Ma to ścisły związek z propozycjami składanymi przez te instytucje w celu zapewnienia realizacji programu postępowania naprawczego i przyjęcia najkorzystniejszego wariantu ustabilizowania sytuacji SKOK „Jaworzno” w ramach systemu SKOK. SKOK „Jaworzno” realizowała program naprawczy i wyrażała gotowość do sporządzenia jego korekty lub przygotowania nowego programu w taki sposób, by uwzględnić wszelkie zalecenia KNF, jej uwagi i oczekiwania.  KNF do czasu wprowadzenia zarządcy nie odniosła się do proponowanego przez SKOK terminu gwarantującego realizację programu naprawczego, uwzględniającego zalecenia KNF. Wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego kilka miesięcy milczała na temat złożonego programu naprawczego i pierwszy raz przekazała do niego uwagi dopiero w lipcu 2016 roku, na co w odpowiedzi SKOK „Jaworzno” natychmiast zadeklarowała przygotowanie stosownej aktualizacji. Komisja także nie odpowiedziała na prośbę Kasy Krajowej w sprawie  jej spotkania z Komisją w celu dokonania uzgodnień mających istotne znaczenie dla możliwości przeprowadzenia przez SKOK „Jaworzno” samodzielnej sanacji.

KNF: sytuacja SKOK-ów jest nadal bardzo trudna

Sytuacja SKOK-ów wciąż jest bardzo trudna. Jak informowała Komisja Nadzoru Finansowego w swoim raporcie podsumowującym działalność SKOK-ów w pierwszym kwartale 2016 roku, cierpią one na niedobór funduszy własnych i mają za niski współczynnik wypłacalności.

Z najnowszego raportu wynika, że sytuacja kas jest nadal bardzo trudna, ale widać pewne symptomy poprawy. Na koniec I kwartału 2016 roku fundusze własne kas obniżyły się z 517 mln zł na koniec 2015 r. do 483 mln zł pomimo udzielenia znaczącej pomocy przez Kasę Krajową. Nadzór zwraca przy tym uwagę, że wciąż nie wszystkie kasy podają informacje w prawidłowy sposób.

W okresie od stycznia 2013 r. do końca marca 2016 roku przeprowadzono inspekcje w 36 kasach posiadających łącznie 97,1 proc. aktywów sektora. Wartość wyników finansowych w tych kasach zgodnie z ustaleniami UKNF powinna być skorygowana o 873 mln zł.

Więcej o raporcie KNF w artykule Wojciecha Boczonia "KNF: sytuacja SKOK-ów jest nadal bardzo trudna".

(PAP)seb/ asa/B24

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~kiuli

Do ~obywatel~
A kto wg.Ciebie ma się złożyć na frankowiczow? no ja nie mam zamiaru. Za swoje długi niech każdy zainteresowany płaci!

! Odpowiedz
1 2 ~Jarek

Skok Jaworzno jest przygotowywany do przejęcia za psie pieniądze.

! Odpowiedz
1 1 ~GalAnonim

Miód na moją duszę.......

! Odpowiedz
2 1 ~Dżejms

Że konkurencji banki nie będą miały?

! Odpowiedz
4 7 ~Obywatel

Na ratowanie skoków powinni zrzucić się członkowie i sympatycy PiS, a nie banki. Lokaty i depozyty też powinien gwarantować PiS a nie BFG. To ich dziecko, ówczesna "dobrą zmiana". Widać jakie efekty i jak kończą...a teraz zarządzają Państwem.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~Patriota

Kiedy wreszcie skończy się kadencja kolesiów, czy dopiero wtedy jak wszystko co polskie "dobiją"?- pytanie retoryczne.

! Odpowiedz
1 4 ~Janek

Czy faktycznie celem zarzadu komisarycznego jest przygotowanie takiego skoku do przejecia przez inny bank, do upadlosci czy jesli w ciagu pol roku uda sie poukladac wszystkie sprawy to moze on wrocic do tego co bylo przed decyzja knf? Pytam, bo mam tam kredyt...

! Odpowiedz
3 5 ~dd33

chodzi o stołeczek dla zarządcy ze słusznej partyjki. Tak samo jak za Po, kolesie pół roku bralim kasę , niektórzy nawet 2 mln zł za nicnierobienie. teraz dobra zmiana więc chyba dostaną po 3 mln, przecież trzeba oszczędzać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil