Rzecznik PiS: Beata Szydło złożyła rezygnację. Morawiecki kandydatem na premiera

Premier Beata Szydło złożyła rezygnację na ręce Komitetu Politycznego PiS - poinformowała rzeczniczka ugrupowania Beata Mazurek. Rezygnacja została przyjęta. Komitet rekomendował na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

- Jestem przekonana, że nasi wyborcy zrozumieją to, że jesteśmy jedną drużyną, że realizujemy program - mówiła Mazurek. Rzecznika podkreśliła, że Komitet Polityczny podjął decyzję, że Szydło powinna pełnić "ważną, eksponowaną funkcję w polskim rządzie". Według nieoficjalnych informacji Szydło ma zostać wicepremierem.

- Nie wolno zapominać, że my jesteśmy jedną drużyną na etapie działania i realizowania naszych programów. Zmieniają się ludzie, ale program nie. Najważniejsze jest to, byśmy wspólnie, jako drużyna realizowali program, dzięki któremu wygraliśmy wybory - dodała.

- Sytuacja krajowa i międzynarodowa powoduje to, że przed nami kolejne wyzwania. Ewoluują więc nasze dotychczasowe działania, stoją przed nami inne zadania. To wymaga korekty nie tylko zmian ministrów, ale i kierownictwa - mówiła Beata Mazurek.

- Ocena tego, co się działo 11 listopada też jest różna i to ma wpływ na to, że podjęliśmy taką, a nie inną decyzję - dodała rzecznik PiS.

Po 21:00 głos na Twitterze zabrała Beata Szydło:

PAP: Dwóch polityków PiS przeciw kandydaturze Morawieckiego

Wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek; na razie nie będzie zmian ministrów - to - według informacji PAP - miał zapowiedzieć prezes PiS Jarosław Kaczyński na posiedzeniu klubu PiS. Według źródeł PAP, na klubie przemawiał krótko prezes Kaczyński i premier Beata Szydło, która dostała owacje na stojąco; Morawiecki nie zabrał głosu.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin pytany przez dziennikarzy, kiedy nastąpią dalsze zmiany w rządzie, odpowiedział: "kolejne będą styczniu".

Z informacji PAP wynika również, że podczas głosowania nad kandydaturą dwóch polityków PiS opowiedziało się przeciw kandydaturze Morawieckiego, jeden wstrzymał się od głosu, a reszta z 33 członków Komitetu Politycznego PiS głosowała "za".

Sasin: Nikt nie jest lepszym kandydatem od Morawieckiego

Poseł PiS Jacek Sasin podkreślił w TVP Info, że Polska "powinna rozwijać się jeszcze szybciej". "Nikt inny jak Mateusz Morawiecki, który od 2 lat zawiaduje polityką gospodarczą rządu i odniósł tak wielkie, spektakularne sukcesy (...), nie jest lepszym kandydatem do tego, żeby ten nowy etap w naszej polityce realizować - już jako premier - a nie jako wicepremier" - dodał.

Jak dodał, ważna jest też kwestia budowy pewnej pozycji Polski w relacjach międzynarodowych. Jego zdaniem Morawiecki jako premier "będzie potrafił to zrobić jeszcze lepiej niż było to w ostatnich dwóch latach".

Rano większość parlamentarna odrzuciła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło zgłoszony przez Platformę Obywatelską. - Za co mnie chcecie odwołać? Za co chcecie odwołać nasz rząd? Pytała przed debatą premier Szydło z trybuny sejmowej. Po zakończeniu wystąpienia opuściła salę plenarną wraz z innymi członkami rządu, poza minister cyfryzacji Anną Streżyńską.

Następnie w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego dotyczące rekonstrukcji rządu. Po spotkaniu prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński relacjonował, że tematem rozmów była bieżąca sytuacja polityczna, a w szczególności planowana rekonstrukcja rządu. "Pan prezydent wyraził oczekiwanie, by temat rekonstrukcji został zamknięty tak szybko, jak to jest możliwe, żeby przeciąć wszelkie spekulacje medialne, co do tej kwestii" - oświadczył.

Szydło w środę w Radiu Maryja, pytana o rekonstrukcję rządu, mówiła, że "zmiany są czymś naturalnym". Powiedziała, że podsumowanie po dwóch latach rządów zapowiadał szef PiS Jarosław Kaczyński w lipcu na kongresie w Przysusze. "Ten okres jest dość długi, przedłuża się. Mam nadzieję, że w tym tygodniu go zamkniemy, bo potrzebna jest stabilizacja" - dodała Szydło.

Co nas czeka w najbliższych tygodniach?

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na wygłoszenie expose.

BPL/PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 14 search

Male sprostowanie. Nie podala sie do dymiusji tylko ja Naczelnik wywalil.
Oficjalnie jest tak by ladniej wygladalo i te kwaity , istne zwyciestwo 27:1

! Odpowiedz
14 12 janusz_cebula

I Ty tam byłeś, miód i wino piłeś... Heh po prostu PiS gra drużynowo i dlatego odnosi zwycięstwa.

! Odpowiedz
7 6 search odpowiada janusz_cebula

jakie zwyciestwo. co odbudowali z ruin, zadnej decyzji ekonomicznej nie podjeli by nastapil wzrost gospodarczy. Idzie do gory bo inflacja rosnie, euro drogie i niemcy sa w boomie. rykoszetem dostajemy i to na plus. Chyba ze mowa o fabryce mercedesa gdzie beda silniki disla robic, ktore to od 2025 beda wycofane z produkcji za co rzad doplaci ok 200 k do kazdego zatrudnionego w postacji dotacji. Merol robi miejsce pod nowa linie pod elektryki a stare technologie jeszcze przez kilka lat bedza klepac gdzie jest tania sila robocza. Choc to i tak dobrze bo my inwestujemy w wyngiel a kazdy patriota pali wynglem w piecu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 janusz_cebula odpowiada search

Ty to nawet nie "wyngiel" jesteś, a zwykły wąglik i po okrągłostolna skamielina.

! Odpowiedz
2 12 konra74

Spodobał się widać wpływowym ludziom w USA.

! Odpowiedz
6 9 janusz_cebula

No tym z Wenezueli może się nie podobać! Beach please...

! Odpowiedz
5 2 search

Na 100% po premierostwie bedzie etatowym zdolnym pracownikem u Goldmana. Jak Kazimierz.
A po dwoch latach jak wyssaja z niego informacje gdzie , kiedy i co Goldman podziekuje.
Na tam moj swinski ryj to by wzial sie chlop za Skoki bo tam walek za walkiem leci.

! Odpowiedz
2 5 janusz_cebula odpowiada search

Oj, nie oceniaj wszystkich swoją miarą.

! Odpowiedz
10 12 ajwaj

"zamienil stryjek
siekierke na kijek"
> fragmentaryczne przywrócenie prawa m.in. VAT & co.
nowe dlugi, nowa emigracja, nowa drozyzna itd.
praca spin-doktorów PISia 7/24

! Odpowiedz
32 13 search

Tej Pani juz dziekujemy.
Morawiecki to figurant. Poza power pointem to sie nie zna na ekonomii. Niech popatrza jak rozwija sie europa i porowna wzrost gospodarczy. Choc trzymam kciucki za wyzsza inflacja.
Juz ponad 20 lat niskiej inflacji deflacji, mlode pokolenie nie wie co to jest i co to znaczy wiec na orbicie wszystkie znaki na to wskazuja. Po okresie Pisu bedzie trzeba zreformowac system silna dewaluacja zlotysza.
p.s. czekam na fajana prezentacje z mikolajem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil