REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rzecznik MF: Nie ma decyzji, co do prac nad tzw. testem przedsiębiorcy

2019-03-29 10:48
publikacja
2019-03-29 10:48

Kwestia tzw. testu przedsiębiorcy jest dyskutowana, nie zapadły jednak decyzje co do rozpoczęcia prac nad takim testem - poinformował w piątek na Twitterze rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek.

fot. moodboard / / YAY Foto

"W kontekście tzw. testu przedsiębiorcy - ta kwestia dyskutowana jest podczas standardowych analiz związanych z systemem podatkowym. Nie zapadły jednak decyzje co do rozpoczęcia prac nad takim testem. Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań" - napisał Jurek.

Podczas poniedziałkowego panelu Struktura i efektywność polskiego systemu podatkowego zorganizowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) przedstawiciele resortu finansów zwracali uwagę, że jednym z problemów polskiego systemu jest to opodatkowanie jednoosobowych firm; resort finansów pracuje nad tzw. testem przedsiębiorcy, który pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

"Powiedzieliśmy, że będziemy opodatkowywać przedsiębiorców stawką liniową i określać składki na ubezpieczenia społeczne według stopy minimalnej (). To powoduje (...) taki problem - przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. Są to przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają () zakaz pracowania dla kogokolwiek innego - mówił wiceminister finansów Filip Świtała.

Ocenił, że jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to stara się dywersyfikować ryzyko. Ja tej dywersyfikacji ryzyka nie widzę w przypadku wielu tzw. mikroprzedsiębiorców () powiedział. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, tylko zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski odnosząc się do tej kwestii zauważył, że resort finansów prowadzi prace nad tzw. testem przedsiębiorcy. Pozwoliłby on określić, czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy nie.

Nie wiem jak to jeszcze skalibrować, ale pracujemy nad tym. Jest wiele wyzwań (...). Będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła - zapowiedział. Jego zdaniem opodatkowanie przedsiębiorczości w sposób skrajnie różny od opodatkowania pracy naturalnie prowadzi do szukania tańszego sposobu na funkcjonowanie. (PAP)

autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
xxx_jdsfhsgfhjghjgh
też mi problem, kupię pare rzeczy w hurcie, sprzedam z małą stratą na allegro i już jestem przedsiębiorcą który ponosi ryzyko gospodarcze.

tadam :)
bogdant
Może najpierw troche poanalizować składki / podatki na różnych rodzajach umów, a później uprościć przepisy i nieco wyrównać składki żeby nie było arbitrażu.
W przyszłą państwową emeryture chyba już nikt nie wierzy i kto tylko może to szuka tańszej opcji, B2B, 50% kosztów uzyskania przychodu, umowy o dzieła.
Może najpierw troche poanalizować składki / podatki na różnych rodzajach umów, a później uprościć przepisy i nieco wyrównać składki żeby nie było arbitrażu.
W przyszłą państwową emeryture chyba już nikt nie wierzy i kto tylko może to szuka tańszej opcji, B2B, 50% kosztów uzyskania przychodu, umowy o dzieła. sp z o.o. sp k..
Płacących składki od całej zarobionej kwoty to już cieżko znaleźć...
czerwony_wiewior
Brakuje to jednej podstawowej informacji: co będą robić z tymi, którzy testu nie przejdą. Konfiskata majątku i reedukacja na Żuławach, czy do razu pod ścianę?
kryzysio
Od razu do kopalni, rodzina pod ścianę - niech zwraca 500+.
karbinadel
Po teście na Prawdziwego Przedsiębiorcę proponuję pójść za ciosem i zrobić testy na Prawdziwego Polaka.
misafi
10 milionów emerytów i kilka milionów osób, które nie są zainteresowane pracą bo żyją jak pączki w maśle na PiSim socialu vs 2 miliony przedsiębiorców z rodzinami. Rachunek jest prosty bo PiS analizuje pomysły tylko pod kątem wpływu na wynik wyborczy i szans na utrzymanie się przy korycie. Więc drodzy przedsiębiorcy 10 milionów emerytów i kilka milionów osób, które nie są zainteresowane pracą bo żyją jak pączki w maśle na PiSim socialu vs 2 miliony przedsiębiorców z rodzinami. Rachunek jest prosty bo PiS analizuje pomysły tylko pod kątem wpływu na wynik wyborczy i szans na utrzymanie się przy korycie. Więc drodzy przedsiębiorcy szykujcie kasę bo Morawiecki wam nie odpuści, niezależnie od bajek jakie będzie opowiadał o wsparciu przedsiębiorczości.
kryzysio
Niestety jest duże ryzyko że tak właśnie będzie. Doliczmy do tego jeszcze Just Act 447, podobno Matołusz już coś podpisał.

Powiązane: Podatek liniowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki