REKLAMA

Wielka płyta do remontu. Rząd zajmie się projektem

2019-09-09 18:39
publikacja
2019-09-09 18:39

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy, która ma poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty - wynika z porządku obrad rządu opublikowanego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

fot. Łukasz Głowala / / FORUM

Projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, którą przygotował resort inwestycji i rozwoju, ma poprawić jakość życia ok. 12 mln Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Jednocześnie ma on przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego oraz walki ze smogiem.

Projekt zakłada udzielenie dodatkowej premii dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych a także samorządów na zakup i montaż tzw. kotew, którymi łączy się warstwę fakturową i warstwę konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych.

Nowe przepisy zakładają, że premia dodatkowa byłaby przekazywana wraz z premią termomodernizacyjną po zakończeniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego do banku kredytującego, w którym zarządzający nieruchomością zaciągnął kredyt. Ma ona wynieść do 50 proc. kosztów wykonania dodatkowego połączenia. Na dodatkową premię w wysokości 10 pp. mogłyby liczyć zarządcy i budynków wielorodzinnych objętych ochroną konserwatorską. Wynika to z faktu, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne lub remontowe w takich obiektach wymagają dodatkowych nakładów związanych z zaleceniami konserwatora.

Jak zaznaczono w projekcie, dofinansowanie będzie można też otrzymać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie miniinstalacji odnawialnych źródeł energii, czyli np. paneli fotowoltaicznych.

Premie będą wypłacane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

MIiR, czyli autor projektu, wskazał, że "obowiązujący obecnie sposób wyznaczania wysokości premii termomodernizacyjnej stymulował realizowanie inwestycji o krótszych okresach zwrotu i był odpowiedni w początkowym okresie wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych, promując wzrost zainteresowania termomodernizacją budynków. Obecnie zainteresowanie to jest na tyle szerokie, że uzasadnione jest promowanie wyłącznie odpowiednio głębokich i kompleksowych termomodernizacji, o dłuższych od kilkuletniego okresach zwrotu" - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego premia kompensacyjna przysługuje jeden raz. BGK przekazuje premię kompensacyjną po wykorzystaniu kwoty kredytu w wysokości nie niższej niż wysokość przyznanej premii kompensacyjnej lub po poniesieniu przez inwestora wydatków na realizację przedsięwzięcia lub remontu zgodnie z zakresem rzeczowym, określonym w dokumentach dołączonych do wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej, w wysokości nie niższej niż wysokość przyznanej premii kompensacyjnej.

Przeciętna wysokość premii kompensacyjnej wyniosła w 2018 roku ok. 125,6 tys. zł. 

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
search
Okleimy steropianem plyte i postoi jeszcze ze 100 lat, zawsze pozniej mozna powiedziec ze wybudowalo sie 100 tys mieszkan lub wyremontowalo. Jak laczono plyty to kazdy starej daty budowlaniec wie, kazdy elektryk tez ci powie ze kroluja instalacje aluminiowe, no a hydraulik ze te zeliwne rury juz dawno gu... przezarte.
modulometer
Najczarniejszy sen dewelopera - następne 40 lat zajętych terenów w centrach miast. Zawsze mowiłem że nie trzeba wyburzać tych budynków tylko modernizować a największą bolączką jest zwykle wentylacja i instalacje elektryczne. na zwnątrz dokotwienie płyt zewnętrznych i po sprawie.
carlito1
To się firmy poukładane z SM obłowią....
kzabor
znów z naszych podatków dofinansujemy komuś remont?
r4k
To wygląda raczej na akcję ratunkową. Może rząd ma informację, że wielka płyta zaczyna się sypać.
karl_l odpowiada r4k
A co mnie to interesuje? Mi sypie się dach w domu, ktoś mi dołoży do remontu?
modulometer odpowiada r4k
TIa... i w sypiacą się plytę ładowac miliardy złotych? problemy płyty są znane i dawno ten problem przestał istniec w kategorii bezpieczne-niebezpieczne
qqryk odpowiada karl_l
Pracujesz? Jesteś uczciwy? To z jakiej racji państwo ma ci dołożyć do remontu? Takich jak wy, obywatelu, należy tępić żeby nie psuli zdrowej tkanki społeczeństwa narodowo-komunistycznego.

Powiązane: Remont i wykończenie mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki