REKLAMA

Rząd szuka pieniędzy. Oto skąd je weźmie

2020-09-17 08:02
publikacja
2020-09-17 08:02
PiS

CIT od spółek komandytowych, likwidacja zbiegów ubezpieczeń lub korekta daniny solidarnościowej. Rząd pracuje nad pomysłami zwiększającymi wpływy do budżetu - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Niemal pewnym źródłem dodatkowych dochodów będzie podatek od sprzedaży detalicznej. Ministerstwo Finansów wpisało 1,5 mld zł wpływów z tego tytułu do planu na 2021 rok" - czytamy w "DGP".

Według dziennika, "źródło jest +niemal+ pewne, bo Polska nadal czeka na rozstrzygnięcie sporu, jaki toczy w tej sprawie z Komisją Europejską". "Na razie rząd wygrał pierwsze starcie; w maju 2019 roku Sąd UE zakwestionował decyzję KE, która uznała podatek za niedopuszczalną pomoc publiczną dla wybranych podmiotów z sektora handlu detalicznego. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE i teraz czekamy na jego rozstrzygnięcie. Formalnie pobór podatku jest zawieszony do końca roku. Ale MF jest dobrej myśli ze względu na precedens, jakim była wygrana Węgier w podobnej sprawie" - czytamy.

Kościński: Pakiet uszczelniający podatki nie ma celu fiskalnego

Pakiet uszczelniający podatki nie ma celu fiskalnego, uzyskane dzięki zmianom środki zostaną rozdysponowane do przedsiębiorstw w Polsce - zapewnił w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Tadeusz Kościński.

"DGP" zwraca uwagę, że resort finansów jest już ostrożniejszy w sprawie dalszych zmian w otwartych funduszach emerytalnych. "Rząd, co zadeklarował już premier Mateusz Morawiecki, jest zdeterminowany, by zrealizować projekt zakładający przekształcenie OFE w prywatne indywidualne konta emerytalne" - zaznaczono.

Dziennik poinformował, że "dużo kontrowersji budzi pomysł obłożenia podatkiem CIT spółek komandytowych". "Dziś spółka komandytowa nie musi płacić podatku dochodowego od osób prawnych, bo nie jest taką osobą. Ale według MF ta specyfika była wykorzystywana do optymalizacji podatkowej, o czym może świadczyć duży wzrost liczby takich spółek w ostatnich latach" - napisano.

Jak czytamy, "z analiz Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że ten rodzaj formy prawnej był wykorzystywany do transferu zysków do rajów podatkowych".

"DGP" przypomniał, że sprzeciw wobec nakładania CIT na spółki komandytowe zgłaszają organizacje przedsiębiorców i rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw. "Według niego może się to skończyć podwójnym opodatkowaniem takich spółek, bo daninę raz płaciliby komandytariusze i komplementariusze (wspólnicy), a drugi raz sama spółka" - czytamy w "DGP". (PAP)

rud/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Darmowy program do rozliczania PIT 2020

Darmowy program do rozliczania PIT 2020

Komentarze (49)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Po co w ogóle od jakiegoś czasu są zbierane od ludzi podatki jak państwo może sobie drukować pieniędzy ile chce? Dali by ludziom spokój z podatkami i biurokracją a pieniądze publiczne na wydatki by po prostu drukowali tak jak to zresztą aktualnie robią. Zbieranie podatków od ludzi ma tylko wtedy sens jak się nie drukuje Po co w ogóle od jakiegoś czasu są zbierane od ludzi podatki jak państwo może sobie drukować pieniędzy ile chce? Dali by ludziom spokój z podatkami i biurokracją a pieniądze publiczne na wydatki by po prostu drukowali tak jak to zresztą aktualnie robią. Zbieranie podatków od ludzi ma tylko wtedy sens jak się nie drukuje pieniędzy.
bankster-kreator
A tutaj jak się drukuje pieniądze no-limit jakby ktoś jeszcze nie wiedział: Dotychczas polski bank centralny drukował pieniądze tzw. mechanizmem „REPO” czyli skupował obligacje skarbu państwa od banków komercyjnych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego za świeżo wydrukowaną gotówkę. Banki komercyjne z kolei, stosując A tutaj jak się drukuje pieniądze no-limit jakby ktoś jeszcze nie wiedział: Dotychczas polski bank centralny drukował pieniądze tzw. mechanizmem „REPO” czyli skupował obligacje skarbu państwa od banków komercyjnych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego za świeżo wydrukowaną gotówkę. Banki komercyjne z kolei, stosując mnożnik pieniądza pompowały pieniądze w rynek – do firm i gospodarstw domowych. Przypominam tylko, że NBP jako jedyny podmiot może w Polsce emitować pieniądz. Ostatnimi czasy omijając konstytucję puste pieniądze dodrukowane są w zupełnie inny nowy sposób. Formalnie dług z dodruku nie kwalifikuje się jako dług publiczny lecz w praktyce nim jest. Nowy sposób na drukowanie bez ograniczeń to dodruk przez instytucje pośrednie np. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i polega na tym, że emitowane są obligacje dłużne bez pokrycia. Dług pośrednika np. PFR skupowany jest przez Narodowy Bank Polski. PFR otrzymuje świeżo wydrukowaną gotówkę, którą wpompowuje bezpośrednio w rynek. Przypominam, że MASOWE FAŁSZERSTWO ZŁOTÓWEK JEST NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ!
bankster-kreator odpowiada bankster-kreator
i dla jasności nie krytykuję aktualnie rządzącej partii, cały świat drukuje, NBP nie jest jedyne. Nie zmienia to jednak faktu, że taki masowy dodruk pustego pieniądza na całym świecie do niczego dobrego nie prowadzi. Nawet nie możemy się przeciwstawić bo jesteśmy za ciency w uszach na arenie międzynarodowej i musimy i dla jasności nie krytykuję aktualnie rządzącej partii, cały świat drukuje, NBP nie jest jedyne. Nie zmienia to jednak faktu, że taki masowy dodruk pustego pieniądza na całym świecie do niczego dobrego nie prowadzi. Nawet nie możemy się przeciwstawić bo jesteśmy za ciency w uszach na arenie międzynarodowej i musimy tańczyć jak nam każą, jak mamy mieć niskie stopy to tak będzie, jak mamy zeszmacić walutę szybciej niż inni to tak będzie.
kazbonk odpowiada bankster-kreator
przeciętny Kowalski jest odsysany z pieniędzy na 10 lub więcej sposobów sposobów , dawna dziesięcina to pryszcz i wmawia mu się, ze to dla jego dobra, Państwo zabierając mu większość pieniędzy, nie zapewnia mu prawie nic, nie zapewnia mu ochrony przed innym państwem agresorem co możemy przesledzic w podręcznikach przeciętny Kowalski jest odsysany z pieniędzy na 10 lub więcej sposobów sposobów , dawna dziesięcina to pryszcz i wmawia mu się, ze to dla jego dobra, Państwo zabierając mu większość pieniędzy, nie zapewnia mu prawie nic, nie zapewnia mu ochrony przed innym państwem agresorem co możemy przesledzic w podręcznikach historii, nie zapewnia ochrony przed zabócjami, złodziejami, gwalcicielami, rozpasanymi urzędnikami, przed zatruwaniem żywnośc, różnej maści oszustami, nic nic nic. Państwo zabiera mi ponadto pieniądze na ZUS i od moich rodziców również, mówiąc,że i tak nie starczy tych pieniędzy na moją emeryture i że niby na nią muszą pracowac moje dzieci- kolejny absurd. Państwo nie zapewnia opieki zdrowotnej, w czasie epidemi koronowirusa to zapij wodą,a w normalnych czasach wystarczy pojsc do lekarza prywatnie i widać różnice .Państwo nie nadąża za przemianami społecznymi, w technice i elektronice, nie potrafi przestwawić się na nauczanie zdalne- dzieciaki pozapominały wszystko tylko siedzą w gierkach, nauczyciele nie potrafią lub nie mogą zainteresowac sztywnym nie przystającym do życia programem.
Państwo zatrudnia coraz większą ilość urzedników taki rodzaj dawnego dworu tylko do potęgi ntej, a ci urzędnicy tworzą w zaciszu swoich gabinetów coraz to nowe przepisy, w których gąszczu juz sami sie gubią, natomiast egzekwują ich wykonywanie od Kowalskiego , strasząc jednostkami dziennymi, nakładając mandaty, likwidując kolejne firmy, doprowadzjąc do depresji, bezsnu i powszechnego strachu
marianpazdzioch
Meryt, łapki ci się zacieły, czy co? ;)
pavulonx
meryt zgubil kartke z instrukcja kopiuj i wklej...
ajwaj
Smigaj Morawitz na Bialorus i Ukraine > tam jest kasa
co PISy wywoza, Szukaj w sekcie odeskiej cabala Balbiny
Gdzie np. MILIARDY PADa ?????
ajwaj
Szuka PISa kasy ?
W milionach nie ksiegowanych dla "opozycji" UKR i Bialorus,
najlepszy sposób rabowac polska kase bez swiadków i dowodów

U tesciowej prezydentowej Cichodajskiej w tapczanie znalezli 960 tys `$
A to czubek loda
Cichodajska w wywiadzie dla zach. TV, moze to wykroczenie skarbowe :)
Stary siedzi
jes
I sierpem i młotem pracującą hołotę !!!
meryt
jes2020-09-17 15:13
"I sierpem i młotem pracującą hołotę !!!"

"rządy robotników (młot) i chłopów (sierp)"

Powiązane: Podatek sklepowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki