Rząd przygotowuje dużą kasę na walkę z bezrobociem

Premier postawił sobie za cel reformę urzędów pracy, żeby ich oferta była dostosowana do potrzeb bezrobotnych. W 2014 roku o 303 mln zł zostaną zwiększone wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Sprawdziliśmy, jak państwo ma zamiar poradzić sobie z problemem bezrobocia w przyszłym roku.

rząd przygotowuje dużą kasę na walkę z bezrobociem

foto: thinkstock

3 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy okołobudżetowej. Regulacje tego projektu mają charakter komplementarny i dopełniający do przyjętego przez Radę Ministrów 27 września 2013 r. projektu ustawy budżetowej na 2014 r. Wiele propozycji zmian, zawartych również w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 30 września 2013 r., dotyczy podniesienia efektywności urzędów pracy i – co za tym idzie – obniżenia poziomu bezrobocia.

Jak państwo walczy z bezrobociem?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zarządza Funduszem Pracy, który został powołany w celu łagodzenia skutków bezrobocia. Tworzy się go z obowiązkowych składek płaconych przez pracodawców oraz przedsiębiorców, z oprocentowania depozytów i udziałów w spółkach. Pieniądze te są następnie dzielone przez urzędy pracy na zasiłki dla bezrobotnych, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, przekwalifikowanie bezrobotnych, rozwój poradnictwa zawodowego, a także na rozwój systemów informatycznych i badania rynku pracy.

bezrobotne matki»Dlaczego warto przyjąć bezrobotnych do prac interwencyjnych
Na wspieranie zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu w 2014 r. zaplanowano skonsolidowaną kwotę wydatków państwa w wysokości 16,68 mld zł. Dla porównania, w 2013 r. na ten cel przeznaczono 15,75 mld zł. Pokaźna część tych środków trafia do Funduszu Pracy, z którego m.in. wypłaca się zasiłki i inne świadczenia.

Jak poinformowało nas Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, aktywne formy walki z bezrobociem kosztowały nas w tym roku łącznie 4,7 mld zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na aktywizację absolwentów, staże i stypendia – 1,2 mld zł. Kolejną pokaźną pozycją z listy wydatków FP są staże podyplomowe lekarzy i pielęgniarek – to aż 835,3 mln zł. 600 mln zł przeznaczono na środki na podjęcie działalności gospodarczej, 412,3 mln zł na wyposażenie stanowisk pracy, 367,2 mln zł na szkolenia, 245 mln zł na prace interwencyjne i 238 mln zł na roboty publiczne.

Priorytety w walce z bezrobociem w 2014 roku

W układzie zadaniowym na 2014 r. przewidziano programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, a także przygotowanie i wdrażanie rozwiązań z zakresu zarządzania migracjami. Będą też podejmowane działania związane z budową, utrzymaniem i rozwojem systemu teleinformatycznego publicznych służb zatrudnienia. Resort pracy zadba o pomoc beneficjentom powracającym na rynek pracy. Szczególna uwaga zostanie poświęcona młodzieży, która dopiero wkracza na rynek pracy, i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

student» Jak nie zostać "mgr bezrobotnym"?
Plan finansowy Funduszu Pracy na następny rok przewiduje zwiększenie wydatków o ponad 1 mld zł. W sumie wyniosą one 11,89 mld zł, podczas gdy w tym roku wynosiły one 10,8 mld zł. Jak dowiedzieliśmy się u źródła, resort pracy i polityki społecznej zamierza też zwiększyć wydatki na aktywne formy walki z bezrobociem o 303 mln zł. W przyszłym roku zamierza na nie łącznie przeznaczyć 4,96 mld zł. W projekcie ustawy okołobudżetowej podano też, że w przyszłym roku kontynuowane będą staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych.

rząd przygotowuje dużą kasę na walkę z bezrobociem

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

W tym roku zaplanowano, że aktywnymi programami rynku pracy zostanie objętych 528 tys. osób, a w 2014 r. prognozuje się, że skorzysta z nich 635 tys. osób.

W końcu sierpnia stopa bezrobocia podawana przez GUS wynosiła 13 proc., a w całej Polsce w urzędach pracy zarejestrowanych było 2083,2 tys. osób.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~daaadwd

heheh wiedziałęm czyli ja i tak nie skorzystam rok łąziłem do tego zaje***o PuP i nic po pierwszej wizycie wyszłem załamany i wgle załuje że tam poszłem człowiek sobie sam lepiej poszuka roboty niż te durnie w PuP ciągle nie mogłem sie dostać na żadny kurs ani dostać dofinansowania na staż chodziłem za darmo a w domu tylko słysze masz wypier***ć do roboty żal gdybym mógł to bym podlożył bombe pod ten pup albo pod sejm bo już jestem na skraju depresji i załamania nerwowego już mój jedyny cel to stąd wyjechać z tego kraju

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~stas00

Znowu roztrwonią cala kasę z UE na kursy wózków widłowych,opiekę nad starszymi ludźmi,kursy na kasy fiskalne,koparko -ładowarki bez prawa jazdy gdzie przedsiębiorca wyśmiewa tych ludzi mówiąc ze w jednym miejscu nie da się kopać przez cale życie i na wiele innych bzdetów dla propagandy sukcesu.Ci ludzie po ukończeniu kursów cofają się z powrotem do urzędów pracy lub do ośrodków MOPS.Ciekawe na jaki pomysł ta banda złodziejska jeszcze wpadnie ale gdy już nie będziemy otrzymywali pieniędzy z UE????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tomasz

przykład: fabryce Daewoo-FSO na Żeraniu z roku na rok miasto podwyższyło podatek z 7mln na 22mln. Wysłano pismo do urzędu z pytaniem dlaczego taka ogromna podwyżka? Odpowiedź: "-Bo mamy takie prawo". Rezultat: zwolnienia pracowników i zamknięcie produkcji.

! Odpowiedz
0 0 ~rk

Już widać gdzie utopiona będzie część pieniędzy zagrabionych z naszych kont emerytalnych

! Odpowiedz
0 0 ~az

rzucą ogromną kase ale swoim , abezrobocie jak było tak zostanie , każdy głupi wie jak zmiejszyć bezrobocie ,obniżyć składki i podatki od pracownika , a wszystkie programy to nic jak łapówkarstwo w nowym wydaniu

! Odpowiedz
0 0 ~luc

Czyli kasa wyrzucona w błoto !!!
Myślałem ,że rozwiąże Tusk te beznadziejne Urzędy Pracy ?
Po co tych darmozjadów utrzymywać ?
Dalej będą niktórym podsyłać darmowych pracowników !!!

! Odpowiedz
0 0 ~qwer

po to rzucaja kaska, zeby w mediach powiedziec "zobaczcie walczymy z bezrobociem".
tylko tak na prawde to nasi politycy nie robia nic.
pieniedze moze kazdy glupi przekazac do urzedow pracy (ktore i tak nic nie robia).
natomiast zeby zajac sie prawdziwa praca, pisaniem ustaw ulatwiajacych zycie przedsiebiorcom, zmniejszajacym biurokracje... to nie ma komu.
lepiej swoje geby pokazywac w tv zamiast pracowac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jur

Starze tak , jednak szkolenie osób po 55 roku życia to wyrzucone pieniądze w błoto . Po co ich szkolić jak nikt ich nie zatrudni . Dać im chociaż co roku 3 miesięczny staż w wysokości 1450 zł na rękę , lub jakiś zasiłek żeby nie umarli z głodu np z 500 zł . Nie można zlikwidować zakładów i zostawić ludzi samym sobie bo może wyjadą- a jak nie wyjadą tylko w końcu się upomną o swoje .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zdzisław

Te pieniądze trzeba przeznaczyć na budowę zakładów pracy.

! Odpowiedz
0 0 ~bb

jakich zakładów pracy? Rząd ma decydować co będzie rentowne a co nie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne