REKLAMA

Rząd przeznaczy 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży

2021-01-20 13:30, akt.2021-01-20 13:51
publikacja
2021-01-20 13:30
aktualizacja
2021-01-20 13:51
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Przeznaczymy 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł, uruchomimy bezpłatną, całodobową infolinię, zwiększymy dostępność świadczeń, uruchomimy projekt profilaktyki uzależnień cyfrowych - dodał.

We wtorek na sejmowej komisji finansów poprawkę Senatu, przeznaczającą 80 mln zł na wsparcie psychiatrii dziecięcej, odrzucili posłowie PiS. Tydzień wcześniej 47 senatorów PiS zagłosowało przeciwko tej poprawce w Senacie. Wśród nich było siedmiu lekarzy.

Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży - powiedział premier Mateusz Morawiecki.  

Jako pierwszy punkt Morawiecki wymienił poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. "Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł - to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział" - podkreślał.

Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii - w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail.

"Problemy styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie" - mówił Morawiecki.

Z kolei trzecim rozwiązaniem - jak podkreślał szef rządu - to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł.

"Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział Morawiecki.

Poinformował, że "wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych". "I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna" - podkreślił premier.

Premier: Nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży znacznie wzrosły w 2020 roku

W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w ub. roku zwiększyliśmy też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562 - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił na konferencji prasowej, że od kilku lat rząd konsekwentnie rozwija i inwestuje w psychiatrę dziecięcą.

"W sierpniu 2019 r. wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ub. roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w 2020 roku zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku" - mówił szef rządu.

Dodał, że w kwietniu 2020 r. działalność rozpoczęło 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej.

"W planach finasowania oddziałów wojewódzkich NFZ zabezpieczone są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z pierwszego poziomu sieci psychiatrii dziecięcej" - dodał Morawiecki.

Podkreślił rolę trzeciego sektora w psychiatrii dziecięcej, dziękował organizacjom pozarządowym, fundacjom za zaangażowanie w pomoc dzieciom i młodzieży. 

Dzieci w dzisiejszych czasach poddane są nadmiernej presji, rywalizacji, hejtowi, co rodzi wiele problemów psychicznych i psychiatrycznych. Prowadzi do działań autodestrukcyjnych - powiedział w środę na konferencji prasowej poświęconej psychiatrii dziecięcej premier Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj wiemy doskonale, że dzieci są narażone na niesamowite ryzyka. Na ataki różnego rodzaju: hejt, nienawiść. Poprzez to dochodzi do różnego rodzaju działań destrukcyjnych, do wielu problemów psychicznych, psychiatrycznych" - zaznaczył premier dodając, że coraz częściej trudno odnaleźć im się w rzeczywistości.

Zauważył równocześnie, że sama świadomość dotycząca różnych zaburzeń psychologicznych jest większa. Z drugiej strony jednak dzieci poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. "To wszystko razem tworzy środowisko, w którym musimy wyciągnąć dłoń" - stwierdził premier.

Równocześnie podkreślił, że powrót najmłodszych dzieci do szkół z klas I-III ma nie tylko aspekt edukacyjny, ale również psychologiczny. "Dziecko potrzebuje rówieśników, tych interakcji ze swoją klasą, kolegami i koleżankami" - powiedział.

"Cieszę się, że wokół walki z problemami psychicznymi dzieci i młodzieży pojawia się konsensus polityczny"

Cieszę się, że wokół tak ważnej sprawy, jak walka z problemami psychicznymi dzieci i młodzieży pojawia się konsensus społeczny i polityczny - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Powinniśmy mówić o tym językiem pełnym empatii po to, by nie kłócić się, tylko jak najwięcej razem zrobić - dodał.

"Cieszę się, że również wokół tak ważnej sprawy, jak walka z problemami psychicznymi u naszych dzieci, u młodzieży związanymi z epidemią i nie związanymi z epidemią, walka z tym hejtem, który się w internecie pojawia, że buduje się wokół tego konsensus społeczny, konsensus polityczny" - powiedział premier w środę na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że z jego perspektywy jest to ważne, "ponieważ tak ważna sprawa powinna być wyciągnięta poza nawias sporu politycznego". "Powinniśmy mówić o tym językiem łagodnym, pełnym empatii po to, żeby nie kłócić się, tylko jak najwięcej razem zrobić dla dzieci i dla młodzieży" - podkreślił szef rządu.

Dodał, że to co jest w tej kwestii proponowane, "to pierwszy krok w kierunku bezprecedensowego poszerzenia całego systemu". "Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy, niż troska o los dzieci i młodzieży, systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem dla dzieci i młodzieży, ze zwiększeniem dostępności terapeutów, psychologów, psychoterapeutów. To jest dla nas nie tylko zadaniem numerem jeden - dla służby zdrowia - ale jest to swojego rodzaju moralny obowiązek" - powiedział premier. 

Niedzielski: Podstawą piramidy świadczeń w psychiatrii dziecięcej będą ośrodki środowiskowe w każdym powiecie

Filozofią zmiany w kwestii psychiatrii dziecięcej, którą chce wprowadzić rząd, jest zbudowanie piramidy świadczeń; jej zbudowanie zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom, ale i rodzicom - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił na środowej konferencji prasowej, że działania rządu w sprawie psychiatrii dziecięcej to nie kwestia impulsu pochodzącego z bieżącej debaty politycznej, tylko procesu, który został zapoczątkowany już w 2018 r. Jak dodał, wtedy w resorcie zdrowia powstał zespół, który miał zaprojektować kompleksową zmianę modelu psychiatrii dziecięcej, która do tej pory była oparta na pewnym wzorcu pochodzącym jeszcze z komunizmu.

Niedzielski zaznaczył, że filozofia zmiany, którą chce wprowadzić rząd to zbudowanie piramidy świadczeń, gdzie podstawą jest opieka środowiskowa, potem jest bardziej zaawansowany poziom, gdzie są ambulatoria, opieka dzienna z udziałem lekarza psychiatry, a dopiero na końcu, najmniejszym elementem jest szpital i miejsce, gdzie opieka ma już charakter całodobowy.

Według ministra zbudowanie tej piramidy zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc środowiskową wszystkim zainteresowanym - dzieciom, ale i rodzicom, którzy do tej opieki środowiskowej będą mogli się zgłaszać.

"Przeszkodziła na w tym wszystkim pandemia, bo do kwietnia 2020 r. udało nam się wyłonić mniej więcej 150 zespołów opieki środowiskowej. Potem przyszła pandemia i konkursy na dalsze zespoły, rozwijanie tej opieki nie mogły być prowadzone. Dopiero w grudniu, a w zasadzie na przełomie listopada i grudnia 2020 r., udało nam się przywrócić konkursy. Wtedy jednym z pierwszych elementów, z którymi ruszyliśmy odmrażając funkcjonowanie systemu opieki, to były właśnie konkursy na kolejne zespoły opieki środowiskowej" - powiedział Niedzielski. Dodał, że NFZ cały czas przeprowadza te konkursy.

"Wchodząc w rok 2021 mieliśmy już blisko 200 zespołów, które taką opiekę środowiskową świadczą, a docelowo chcemy, aby taka opieka była w każdym powiecie, bo ona ma być fundamentem, pierwszą linią, gdzie możemy poszukiwać pomocy, albo gdzie ta pomoc może aktywnie poszukiwać nas" - podkreślił szef MZ.

Drugi poziom - mówił Niedzielski - to ośrodki specjalistyczne, z których część istnieje, a część będzie dopiero powstawała. Zapowiedział zwrócenie się do AOTMiT, by w ramach budżetu 60 mln zł dokonać retaryfikacji na poziomie szpitalnym i ambulatoryjnym. Podkreślił, że chodzi o "uatrakcyjnienie finansowo tego produktu" i zapewnienie finansowego bezpieczeństwa jednostkom świadczącym takie usługi.

Minister odniósł się też do kwestii trzeciego etapu - czyli szpitali. "Jeśli popatrzymy sobie na perspektywę całego systemu psychiatrii dziecięcej, można powiedzieć, że jesteśmy na ogromnym placu budowy, na którym są wznoszone co najmniej trzy gmachy" - zaznaczył. "Mamy w tej chwili 35 oddziałów, jeden powstaje jeszcze dodatkowo w województwie podlaskim. Ale to jest wszystko, to znaczy tyle jednostek ma kompleksowo pokryć siecią właśnie na tym trzecim poziomie cały teren Polski" - zapowiedział Niedzielski. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ sdd/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (14)

dodaj komentarz
meryt
"W efekcie w portfelach OFE umorzono 151,3 mld zł obligacji skarbowych"

0,001454065 umorzonego kapitału przez rząd Tuska :)


04.09.2013 13:33 "Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych"

"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze
"W efekcie w portfelach OFE umorzono 151,3 mld zł obligacji skarbowych"

0,001454065 umorzonego kapitału przez rząd Tuska :)


04.09.2013 13:33 "Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych"

"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków", ponieważ polski system emerytalny jest systemem partycypacyjnym."
obiektywny_komentator
W sumie koncepcja słuszna i kierunek właściwy. Jeszcze parę lat ich rządów i wszyscy będziemy "klientami". Nie tylko dzieci i młodzież.
meryt
Senatorowie PO wyznaczają kierunek :)

'poprawkę Senatu, przeznaczającą 80 mln zł na wsparcie psychiatrii dziecięcej"
volksempfanger odpowiada meryt
silvio, jak to się przełoży na ambicje polskich rodziców do otrzymywania wsparcia finansowego co najmniej takiego samego jak w Niemczech?

Będzie waloryzacja pincet?

meryt odpowiada volksempfanger
volksempfanger 2021-01-20 18:53
"Będzie waloryzacja pincet?"

Kolejne wykluczenie cyfrowe :)


""Jeżeli w styczniu okaże się, że inflacja jest wyższa, niż waloryzacja, to świadczenia wzrosną. Co 3 lata przewidziane są okresy przeliczania świadczeń rodzinnych" – powiedział
volksempfanger 2021-01-20 18:53
"Będzie waloryzacja pincet?"

Kolejne wykluczenie cyfrowe :)


""Jeżeli w styczniu okaże się, że inflacja jest wyższa, niż waloryzacja, to świadczenia wzrosną. Co 3 lata przewidziane są okresy przeliczania świadczeń rodzinnych" – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w programie Money. To się Liczy. "Oczywiście jeśli byłyby możliwości finansowe państwa, to można byłoby te okresy przyspieszać. Ale na dzisiaj takich planów nie ma". Na waloryzację świadczenia 500 plus, które z powodu inflacji w momencie wprowadzenia było warte więcej, niż dzisiaj, na razie nie ma co liczyć. "Środki, które przeznaczamy na program, są znaczne i chcemy je utrzymać" – powiedział Szwed. "Myślę, że po okresie pandemii, gdy gospodarka będzie na normalnych obrotach, będzie można rozpocząć dyskusję o tym, jak tymi środkami dysponować"."
dlaczego_nie odpowiada meryt
Jaka inflacja... wklejki pomyliłeś?
zenonn
Ciemny lud to kupi i zagłosuje.
Rzad nie da 220mln na opiekę psychiatryczną.
Tylko przesunie inne ukradzione środki, zabierajac innym
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jpelerj
Jak mówili: sejm odrzucił poprawkę senatu, żeby PMM mógł ogłosić łaskę rządu. Ludzkie pany. Zieeew.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki