REKLAMA
PIT 2023

Rząd planuje emisję nowych obligacji dla inwestorów indywidualnych

2021-04-13 15:18
publikacja
2021-04-13 15:18

Około 100 mld zł w ciągu pięciu lat to wartość programu wspierania inwestycji, który powstał w Ministerstwie Aktywów Państwowych - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Program zakłada emisję obligacji rozwojowych.

Rząd planuje emisję nowych obligacji dla inwestorów indywidualnych
Rząd planuje emisję nowych obligacji dla inwestorów indywidualnych
fot. Virrage Images / / Shutterstock

"DGP" podał, że pieniądze z emisji obligacji rozwojowych przedsiębiorcy mieliby przeznaczać na inwestycje, w tym te z obszaru zielonej transformacji. Obligacje mogliby kupować zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i indywidualni.

Dziennik poinformował, że według resortu aktywów państwowych, nominalna wartość takiej jednej obligacji wyniosłaby 100 zł, czyli tyle, ile dziś trzeba zapłacić na zakup detalicznej obligacji skarbowej. "Zachętą miałoby też być zwolnienie z podatku Belki. Sama obligacja rozwojowa stałaby się alternatywą dla mizernie oprocentowanych lokat bankowych i emisji Skarbu Państwa – jej oprocentowanie byłoby stałe, minimalny okres, na jaki byłaby wyemitowana, to 5 lat. Papiery byłyby dopuszczone do obrotu publicznego i notowane na giełdzie, dzięki czemu ci, którzy je kupią od emitentów, w każdej chwili będą mogli je sprzedać" - wyjaśnił dziennik.

"DGP" wskazał, że bezpieczeństwo kupującym mają gwarantować dodatkowe warunki, jakie będą musieli spełnić emitenci obligacji. Pierwszym z nich jest to, że minimalna wartość emisji ma wynosić 100 mln zł, co z programu wykluczy małe firmy. Drugim elementem byłoby to, że emitent będzie musiał mieć rating na poziomie inwestycyjnym (posiadać dwie niezależne opinie o wiarygodności kredytowej).

"Ważnym elementem programu jest stworzenie wehikułu inwestycyjnego, który pełniłby rolę czegoś w rodzaju animatora rynku obligacji rozwojowych, m.in. poprzez przyciąganie kapitału zagranicznego. Wehikułem miałaby być Firma Inwestująca w Obligacje Rozwojowe (FIOR). Byłby to podmiot z minimalnym kapitałem wynoszącym 100 mln zł, nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, emitujący obligacje refinansowe, za pieniądze z których kupowane byłyby obligacje rozwojowe" - informuje DGP.

Dodano, że FIOR musiałby przeznaczać minimum 80 proc. wpływów ze sprzedaży obligacji refinansowych na zakup obligacji rozwojowych w ciągu dwóch lat od emisji. Kupującymi obligacje refinansowe mogliby być duzi krajowi i zagraniczni inwestorzy (minimalna wartość emisji to 500 mln zł), w tym takie instytucje, jak Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Docelowo działający w formie spółki akcyjnej FIOR miałby być notowany na giełdzie.

Według gazety, plan MAP zakłada, że pierwsze emisje obligacji refinansowych mogłyby nastąpić jeszcze w drugim kwartale 2022 r.

Rozmówca gazety wskazał, że emisja obligacji rozwojowych czy refinansowych nie zwiększą państwowego deficytu lub długu, bo będą to pieniądze od prywatnych inwestorów.

"Brak podatku Belki zwiększy chęć sięgania po te instrumenty. Ponadto dotyczyłoby to w dużej mierze projektów z zakresu transformacji energetycznej, co wpisuje się w priorytety programowe EBI, EBOiR czy MFW" - wskazał rozmówca DGP.

Według ustaleń dziennika koncepcja powołania FIOR pojawiła się mniej więcej rok temu. Nad tą koncepcją mieli pracować prezes GPW Marek Dietl, były wiceminister finansów Paweł Gruza i były wiceprzewodniczący KNF Artur Kluczny.

Źródła DGP dodały, że w październiku z gotową koncepcją szef MAP Jacek Sasin udał się do prezydenta Andrzeja Dudy. "Uznano, że tak duży projekt mógłby stanowić ważne gospodarcze nowe otwarcie dla głowy państwa. Plan zakładał, że będzie to inicjatywa legislacyjna Andrzeja Dudy. Temat jednak przycichł z uwagi na pandemię. Teraz wraca za sprawą wzmianki, jaka pojawiła się w zapowiedziach roboczej wersji Nowego Ładu – szykowanego planu reform PiS. Mowa w nim o uruchomieniu przez BGK funduszu posługującego się obligacjami rozwojowymi, których celem byłoby wspieranie inwestycji" - dodała gazeta.

Według gazety w grę mogą wchodzić jednak trzy warianty.

Pierwszy to koncepcja firmowana przez MAP, która nie przewidywała większego udziału BGK (np. w roli operatora obligacji). Drugi wariant zakłada wykorzystanie instrumentu obligacji rozwojowych, a za opracowanie koncepcji miałby odpowiadać BGK. Trzeci wariant - według gazety - mógłby być hybrydę łączącą założenia obu konstrukcji. Nad tą koncepcją - zdaniem rozmówców gazety - miałby pracować resort finansów. W tym jednak przypadku, jak zauważa DGP, oferta nie byłaby skierowana do indywidualnych oszczędzających, gdyż minimalna cena obligacji liczona byłaby w setkach tysięcy złotych. W tym przypadku nie ma też mowy o takim pomyśle jak FIOR. (PAP)

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (38)

dodaj komentarz
drzaraza
Jest taki film na YouTube „Czterej jeźdźcy apokalipsy”
the_mind_renewed
i to usunęli: Dziwne. Kolejne dymanko, i ludzie to kupią. Przepraszam za określenie ludzie.
harrytracz
Banki zostały zmuszone podatkiem bankowym do skupu śmieci z BGK i PFR.
A w jaki sposób my zostaniemy "zachęceni" ?
Sprytnie trzymają zerowe stopy aby kapitał z oszczędności depozytów przeszedł w łapska państwowe. Przecież obligacja będzie płaciła tyle co "oficjalna" inflacja, a bankowy depozyt będzie na
Banki zostały zmuszone podatkiem bankowym do skupu śmieci z BGK i PFR.
A w jaki sposób my zostaniemy "zachęceni" ?
Sprytnie trzymają zerowe stopy aby kapitał z oszczędności depozytów przeszedł w łapska państwowe. Przecież obligacja będzie płaciła tyle co "oficjalna" inflacja, a bankowy depozyt będzie na stracie. OSTRZEGAM i będę ostrzegał choćby mnie mieli za to zamknąć.
itso_jedenproc_na_wolnosc
USTAWA z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych

Rozdział 5
Właściwość organów podatkowych
Art. 9. 1. Właściwym organem podatkowym w zakresie podatku jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy miej-scowo ze względu na siedzibę podatnika.
2. W przypadku braku możliwości ustaleniawłaściwego
USTAWA z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych

Rozdział 5
Właściwość organów podatkowych
Art. 9. 1. Właściwym organem podatkowym w zakresie podatku jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy miej-scowo ze względu na siedzibę podatnika.
2. W przypadku braku możliwości ustaleniawłaściwego organu podatkowego zgodnie z ust. 1 właściwym organempodatkowym jest Naczelnik DrugiegoUrzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000068/T/D20160068L.pdf
newsman
masz napisane ze bedzie zwoniona z podatku belki to 0.19 procent to wlasnie ten zysk jak masz malpi biznes to nic z tego nie bedziesz mial to oferta skierowana do tych co maja kase umieja liczyc
the_mind_renewed
w „Ministerstwie Aktywów Państwowych” Raczej w Ministerstwie długów i dodruków Państwowych.
Ktoś może wymienić chociaż jeden aktyw co oni tam mają?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Lecz się póki nie jest za późno!
jacek-19
Rząd planuje emisję obligacji , ja jako inwestor indywidualny nie planuje ich kupna. Po "przemysleniach" doszedlem do wniosku , ze nie bede kaczego rzadu wspieral mojimi pieniedzmi.
demeryt_69
Hehe, Twojimi? A kto je drukuje?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki