REKLAMA

Rząd nie posłuchał deweloperów. Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie

2022-05-19 06:32
publikacja
2022-05-19 06:32
Rząd nie posłuchał deweloperów. Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie
Rząd nie posłuchał deweloperów. Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie
fot. KWS / / Bankier.pl

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie, nie przewidujemy jego zmiany - powiedział PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Podkreślił, że przy zmieniającej się sytuacji rynkowej ochrona nabywców mieszkań jest tym bardziej potrzebna.

1 lipca br. wejdzie w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Powołuje ona Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), z którego będą zwracane środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w sytuacji upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, a także w przypadku odstąpienia przez nabywcę od umowy, np. z powodu niedopełnienia obowiązków przez dewelopera.

O przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy apelowali deweloperzy. Z inicjatywą wyszła też Koalicja Polska, która w kwietniu złożyła w Sejmie projekt ustawy przekładający termin wejścia w życie przepisów o rok. Posłowie KP argumentowali, że "w obecnej sytuacji gospodarczej należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby nie podwyższać inflacji i cen mieszkań".

Uściński poinformował, że nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie. "Nie przewidujemy zmiany terminu wejścia w życie tych przepisów. Przy zmieniającej się sytuacji rynkowej, ochrona nabywców mieszkań jest tym bardziej potrzebna" - podkreślił.

Przypomniał, że resort rozwoju zaproponował wysokość składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w projekcie rozporządzenia. To 0,45 proc. od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na otwarty rachunek powierniczy i 0,1 proc. od wpłaty na zamknięty rachunek powierniczy.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Wysokość stawek nie wpłynie na ceny nieruchomości. Czynników, które bardziej wpływają na zmiany cen na rynku nieruchomości jest dużo więcej. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma chronić zwykłych ludzi. Nie chcemy się z niego wycofywać, ani przesuwać w czasie" - zadeklarował wiceminister rozwoju.

Jak mówił, na rynku nieruchomości widać obecnie zmiany zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. "Po obu stronach jest duża niepewność. Na popyt wpływają stopy procentowe, na podaż mieszkań – m.in. kryzys wywołany wojną w Ukrainie. Raczej spodziewamy się, że po paru tygodniach niepewności związanych z wstrzymaniem realizacji dostaw materiałów budowlanych czy wyjazdem ukraińskich pracowników, sytuacja ustabilizuje się i w tym roku budowy będą kontynuowane" - powiedział.

Nowelizacja ustawy deweloperskiej m.in. nakłada na dewelopera obowiązek doręczenia prospektu informacyjnego przed zawarciem umowy, a także precyzuje, jakie informacje powinien zawierać prospekt - dotychczas dokument był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej. Nabywca nowego mieszkania będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu. Ponadto doprecyzowano procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (35)

dodaj komentarz
crank
zobaczycie ceny po wakacjach jak rok temu pojdą w góre i bedzie trzeba rozbijać namiot na peronie. Znam jednego peroniarza co mowil ze za drogo jak ceny byly po 5k za m2 potem 7 k to sie smiał potem 10k to mowil ze apogeum teraz po 13k i dalej liczy na spadki. jak od 24r wejdzie minimalna 3k ba reke to spadnki zobaczycie jak świnia niebo
czeslaw2020
Dobrze mówi, wódkę polać!
wibor3m10procent
WIBOR3m już 6.45% i rośnie, kwik zakredytowanych Gołodupców słychać już na Marsie.
krezus666
Lepiej się czujesz wiedząc, że część społeczeństwa skończy na ulicy?
wibor3m10procent odpowiada krezus666
Na jakiej ulicy? Niech sprzedadzą swoją ynwestycję jeszcze zostanie trochę kasy na koncie bo ceny poszły w górę. No i później wynajmą.
trolley odpowiada krezus666
Szkoda to może być kredytobiorców którzy rozsądnie podeszli do tematu, policzyli siły na zamiary ale zdarzenia losowe popsuły im szyki. Im można i należy pomóc. Natomiast jak najbardziej lepiej się poczuję jak bezmyślni kredyciarze pod korek i "jakoś to będzie" ze szczytu cenowego wylądują na ulicy. Taka szybka lekcja Szkoda to może być kredytobiorców którzy rozsądnie podeszli do tematu, policzyli siły na zamiary ale zdarzenia losowe popsuły im szyki. Im można i należy pomóc. Natomiast jak najbardziej lepiej się poczuję jak bezmyślni kredyciarze pod korek i "jakoś to będzie" ze szczytu cenowego wylądują na ulicy. Taka szybka lekcja ekonomii należy im się jak psu buda. Roszczeniowa kredytowa patola która teraz wszystkich wokół obwinia oprócz siebie hehe.
chudopacholek odpowiada krezus666
Rodzice i dziadkowie dołożą do mini ratki i jakoś to będzie, Polacy są zaradni. Ale popyt na mieszkanka zniknie jak sen złoty.
ozz198 odpowiada wibor3m10procent
A zdajesz sobie sprawę, że niektórzy kupili mieszkania, żeby w nich mieszkać, a nie jako inwestycje?
trolley odpowiada ozz198
No i? Jak ich nie stać to jak najbardziej powinni sprzedać. Czy to że ktoś wziął mieszkanie dla siebie w kredycie to oznacza że żadna siła mu już go nie może odebrać?
trolley odpowiada chudopacholek
Rodzice i dziadkowie to dołożyli najczęściej do wkładu i niestety ale na "miniratki" nie dołożą. No ewentualnie podżyrowali swoją osobą bo inaczej zdolności nie było XD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki