REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rząd Nowej Zelandii planuje dożywotni zakaz kupowania papierosów

2021-12-09 15:06
publikacja
2021-12-09 15:06
Rząd Nowej Zelandii planuje dożywotni zakaz kupowania papierosów
Rząd Nowej Zelandii planuje dożywotni zakaz kupowania papierosów
fot. Koloj / / Shutterstock

Nowa Zelandia planuje wprowadzić w 2027 r. zakaz zakupu papierosów przez osoby w wieku 14 lat i młodsze przez całe ich życie - podaje w czwartek Agencja Reutera.

Oznacza to, że od 2027 roku, gdy ma wejść w życie nowe prawo, osoby w wieku 14 lat i młodsze nie będą mogły nigdy legalnie zakupić papierosów. Osoby o rok starsze będą mogły to zrobić. Celem planowanej ustawy jest zapobieganie możliwym do przewidzenia śmierciom, szacowanym na 5 tys. rocznie, spowodowanym uzależnieniem od nikotyny.

"Chcemy upewnić się, że młodzi ludzie nigdy nie zaczną palić, dlatego sprzedaż lub zaopatrzanie w wyroby tytoniowe młodzieży stanie się przestępstwem" - przekazała w oświadczeniu minister bezpieczeństwa żywności Ayesha Verrall. "Do uzależnienia od papierosów zazwyczaj dochodzi w młodości, dlatego rząd uważa, że może powstrzymać przed paleniem całe pokolenie", wyjaśniała minister.

W nadchodzących miesiącach rząd skonsultuje się z maoryską grupą ds. zdrowia. Ustawa ma być skierowana do parlamentu w czerwcu 2022 roku, a przyjęta z końcem przyszłego roku. Rząd stwierdził, że istniejące środki, mające na celu zrażenie do tytoniu, spowolniły jego konsumpcję. Jednocześnie jednak uważa, że bez wprowadzenia nowych obostrzeń nie byłoby możliwe osiągnięcie celu, jakim jest spadek liczby osób palących do 5 proc. ogółu społeczeństwa w 2025 roku. W Nowej Zelandii wymagane są uproszczone opakowania papierosów, a ich sprzedaż jest dozwolona od osiemnastego roku życia.

Rząd nie określił, w jaki sposób zamierza dopilnować egzekwowania przyszłego prawa.

Wprowadzenie planowanych zasad spowodowałoby, że Nowa Zelandia stałaby się państwem posiadającym jedno z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących produktów tytoniowych. Obecnie azjatyckie królestwo Bhutan znajdujące się we wschodnich Himalajach wprowadziło w 2010 roku całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Musiało jednak tymczasowo znieść ten zakaz w 2020 roku z powodu czarnorynkowego importu tytoniu z Indii. Z kolei sąsiadująca z Nową Zelandią Australia była pierwszym krajem na świecie, który w 2012 r. wprowadził uproszczone opakowania papierosów. (PAP)

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lukaszslask
szkoda pokolenia od 15 lat,wystarczyloby wprowadzic,ze Osoby palace,zweryfikowane,od dzisiaj dostaja recepty na papierosy,i kupuja je w aptece,a reszta juz nie bedzie palic:)
bo teraz 16,17,18 latkowie beda kupowac mlodszym:)
qart
Marksistka Arden, wychowanka Schwaba wprowadza pełny zamordyzm. W Nowej Zelandii wiszą plakaty że każda dawka szczepionki zapewnia 6 miesięcy wolności. Człowiek jest już niewolnikiem. Inni uczestnicy Szkoły Młodych Liderów: Trudeau, Macron, Kurz idą w tym samym kierunku. Z Polski był Trzaskowski...
marekpoznan
Proponuję uchwalić zakaz chorowania i zakaz bycia biednym, wreszcie będziemy mieli raj na ziemii :)
xiven
to przypomina rolnika troszczącego się o bydło, zamknięte, faszerowane lekami, każda śmierć trzody to katastrofa finansowa, której rolnik próbuje uniknąć

państwo zachowuje się jak hodowca a obywatele są jak bydło, czy oni nas dla kogoś tak usilnie hodują?
adam.1983
Trochę to zagmatwane, dobrze rozumiem że 14 latek jak będzie miał 15 lat + już nigdy nie kupi fajek a osoba mająca 15 lat w trakcie wchodzenia prawa w życie już będzie mogła kupić fajki legalnie bez ograniczeń czasowych ?
madarot
Zawsze mogę kupić tym młodszym, oczywiscie za odpowiednią opłatą!
adam.1983
No właśnie dla tego to kompletnie bez sensu, kto zabrani koledze młodszemu o rok kupić fajki dla "siebie" i poczęstować kolegę. Tylko kompletny nowozelandzki mózg może wpaść na taki pomysł że ludzie tak nie zrobią.
Chyba że opis artykule zły i nie taki jest zamysł tego prawa.
ja3
Przemytnicy już zacierają ręce. Rozumiem, że problem narkomanii został wyeliminowany ustawą. Jeszcze powinni zakazać samochodów i motocykli (wiadomo), basenów (można się utopić), orzeszków (można się udławić i często powodują alergie), napojów słodzonych (wiadomo), soli (a jakże!), kawy, yerby, czipsów,Przemytnicy już zacierają ręce. Rozumiem, że problem narkomanii został wyeliminowany ustawą. Jeszcze powinni zakazać samochodów i motocykli (wiadomo), basenów (można się utopić), orzeszków (można się udławić i często powodują alergie), napojów słodzonych (wiadomo), soli (a jakże!), kawy, yerby, czipsów, majonezu......
1as
Nie idźmy tą drogą, bo wszystko będzie zakazane, wszystko zlikwidują i spełni się plan Kononowicza.
wizytator
A co z uzależnieniem od cukru i alkoholu? Można żrać?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki