REKLAMA

Rynkowe ceny nie zniechęcają - mieszkania od państwa łatwo znajdują najemców

Michał Kisiel2016-08-12 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-12 06:00

Pierwsze mieszkania na wynajem z funduszu uruchomionego pod egidą Banku Gospodarstwa Krajowego trafiły na rynek na początku 2015 r. Stawki najmu miały być niższe niż rynkowe, ale w praktyce są zbliżone do średnich cen ofertowych w poszczególnych miastach. Mimo tego zainteresowanie wykończonymi pod klucz mieszkaniami jest spore.

„Realna alternatywa dla kredytu hipotecznego” – pod takim hasłem wystartował kilka lat temu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zaoferował lokale, które można wynająć na kilka lat, położone w większych aglomeracjach miejskich. Jednym z celów programu miało być zwiększenie mobilności Polaków przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnych warunków umowy, za którą stoi instytucja a nie indywidualny „kamienicznik”.

Lokale z Funduszu Mieszkań na Wynajem pod wieloma względami stanowią osobną kategorię na rynku najmu. Wszystkie ulokowane są w zupełnie nowych inwestycjach, posiadają w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką. Pod względem powierzchni zazwyczaj mieszczą się w grupie mniejszych mieszkań – odpowiednich dla singla lub rodziny na wczesnym etapie samodzielnego życia. W założeniach programu mówiono o stawkach najmu nieco poniżej wartości rynkowych. W praktyce jednak szybko okazało się, że przynajmniej część lokali zaliczyć można do grupy droższych na tle otoczenia.

fot. BGK Nieruchomości / / BGK Nieruchomości

Fundusz chwali się wynikami

Fundusz Mieszkań na Wynajem ma w tej chwili w ofercie ponad 500 mieszkań w Warszawie, Poznaniu, Piasecznie, Gdańsku i Krakowie. Z przykazanych redakcji Bankier.pl przez BGK danych wynika, że w Poznaniu, Piasecznie i Gdańsku wynajęto już niemal wszystkie lokale. W serwisie internetowym znajdziemy już tylko trzy ogłoszenia dotyczące stolicy Wielkopolski, a oferty z Piaseczna są już niedostępne.

Krakowska inwestycja położona przy ul. Polonijnej cieszy się sporym zainteresowaniem. Z danych funduszu wynika, że po czterech miesiącach połowa lokali jest już wynajęta lub znajduje się w trakcie finalizacji umowy. W Warszawie, po dwóch tygodniach od udostępnienia oferty 87 mieszkań, do instytucji wpłynęło już niemal 170 zgłoszeń.

Ceny na tle rynku

Czynsz w lokalach oferowanych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem zależny jest od okresu, na który zawierana jest umowa. Premiowani są zainteresowani długoterminowym najmem, a minimalny okres umowy jest różny w poszczególnych lokalizacjach.

W Warszawie za kawalerkę trzeba co miesiąc zapłacić od 1899 zł (przy dłuższej umowie) do 2158 zł. Cena najmu zawiera czynsz oraz zaliczki eksploatacyjne i opłatę za wywóz śmieci. W przypadku mieszkania 2-pokojowego widełki wynoszą 2048-2661 zł w zależności od okresu umowy i powierzchni lokalu. Z danych serwisu otodom.pl udostępnionych Bankier.pl wynika, że w stolicy średni ofertowy czynsz najmu dla mieszkań o powierzchni od 38 do 60 m kw. wynosił w lipcu 2068 zł. Stawki proponowane przez fundusz są zatem zbliżone do rynkowych.

Zestawienie cen najmu lokali z Funduszu Mieszkań na Wynajem

Miejscowość

Typ mieszkania na wynajem

Najniższa stawka ceny najmu* (umowa powyżej 24 miesięcy)

Najwyższa stawka ceny najmu*

Warszawa

1-pokojowe, ok. 44 m kw.

1899 zł

2158 zł (6-12 m-cy)

Warszawa

2-pokojowe, 39-55 m kw.

2048-2341 zł

2338-2661 zł (6-12 m-cy)

Gdańsk

2-pokojowe, 42-52 m kw.

1958-2490 zł

2268-2850 zł (6-23 m-cy)

Gdańsk

3-pokojowe, 55-78 m kw.

2407-3545 zł

2787-4035 zł (6-23 m-cy)

Kraków

1-pokojowe, 27-31 m kw.

1320 zł

1470 zł (6-23 m-cy)

* - z uwzględnieniem zaliczki na opłaty eksploatacyjne i wywóz śmieci

Źródło: Fundusz Mieszkań na Wynajem

W Gdańsku cena najmu 2-pokojowego mieszkania waha się od 1958 zł do 2850 zł, a 3-pokojowego – od 2407 zł do 4035 zł.  Z danych otodom.pl wynika, że średnia stawka dla mieszkań o powierzchni 38-60 m kw. równa jest 2217 zł, a 60-90 m kw. – 2955 zł. Zatem również na Pomorzu „mieszkania od państwa” kosztują najemców mniej więcej tyle, ile życzą sobie prywatni wynajmujący (pamiętając, że cena zawiera opłaty eksploatacyjne i koszt wywozu śmieci). Podobnie jest w przypadku Krakowa, gdzie średnia ofertowa stawka dla najmniejszych mieszkań (do 38 m kw.) wynosi zgodnie z danymi zebranymi przez otodom.pl 1441 zł.

Wkrótce więcej mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu

W przyszłym roku zakończonych zostanie pięć inwestycji. W II kwartale do oferty trafi 97 mieszkań w Warszawie (ul. Samochodowa), 141 lokali w Katowicach (ul. Gen. Pułaskiego) i 109 w Krakowie (ul. Drukarska). W IV kwartale 2017 r. oferta powiększy się o 40 mieszkań w Warszawie (ul. Terespolska) i 128 we Wrocławiu (Promenady Wrocławskie). 151 lokali zaoferowanych zostanie w Poznaniu, w inwestycji na ul. Czarnieckiego.

„Do końca I połowy 2016 roku zakontraktowanych zostało ponad 2,5 tys. mieszkań, z czego ponad 500 zostało udostępnionych najemcom, a pozostałe są w trakcie realizacji budowy lub finalizacji decyzji inwestycyjnej” – informuje Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~773u391
tuskowe bzdury !!! w wawie 2-3 pokoje z garażem i bez ożenku na 2 lata to max 1500-2100 (z czynszem!!!)+ media .... komu ten autor nagania frajerów !!!???
~PR_manager
na bankierze u deweloperów wiecznie hossa i mieszkania od państwa też rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Ciekawe z jakiego funduszu państwo zapłaciło za artykuł
~szefuf
Patrząc na auta deweloperów ta wieczna hossa naprawdę istnieje ;)
~Kamil
Wydawało mi się, że ceny kosmos, 3 pokoje w Poznaniu 2200 plus rachunki, porównałem to do ceny rynkowe w tym standardzie, budownictwo 2010-2016 i metraż podobny, w porównaniu 2200 to średnio 800 złotych taniej, więc nie jest tak źle ;) studenci wynajmą ;)
~and
Co ty piszesz? W Poznaniu 3pok za 3tyś to drogo nawet za nowe mieszkanie. ZA tyle to już apatamentu można poszukać, a nie standardu w przeciętnym miejscu.
~qubuś
Super. Nie ma to jak państwowa inwestycja za pieniądze podatników. Co będzie jak nie wyjdzie? aaa to się dołoży z budżetu , to się umorzy! dziennikarze, komentatorzy będą zadowoleni. Skąd w ludziach ta tęsknota za PRL? Rozumiem polityków i urzędników. Oni w takich państwowych firmach mają co przytulić ...
~Aa
Piszą że fundusz ma mieszkania w Piasecznie pod Warszawą a w tabeli już sobie porównują stawki z warszawskim a nie w Piasecznie...
~anty_pis_2016
mieszkania dla pracowników administracji, stawka prawie rynkowa, ale pracodawca dopłaci 70%, nory dla znajomych krolika, a taki znajomy nie zamieszka, tylko wynajmie po rynkowej stawce i co? kazdy na takich pisiorow bedzie sie skladac zeby mogli na lewo wynajmowac, ha.. ha... rewelacja, byle do konca pisiorstwa
~mbbm
Widać, że Januszom biznesu żyłki pękają. Konkurencja w tym wypadku jest dobra, więcej mieszkań, większy wybór, niższe ceny lub wyższy standard.
~Obiektywnie
Ok spoko, tylko wyjaśnię Ci jak to działa, fundusz, który to wynajmuje robi to ponieważ ma dotacje od Państwa z wcześniej zebranych podatków... dlatego też nawet jeśli nie wynajmujesz takiego mieszkania płacisz za nie...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki