Ruszyła kampania zachęcająca do zrzeszania się w związkach zawodowych

Zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych - to główny cel rozpoczynającej się kampanii "Handel Bez Wyzysku". Chcemy poprawić warunki pracy osób, które pracują w marketach i galeriach handlowych - wyjaśnił jeden z jej organizatorów, Maciej Łapski.

Kampanię organizują OPZZ "Konfederacja Pracy" i Stowarzyszenie "Polska Społeczna".

Łapski powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, że kampania ma na celu zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych. "Tacy pracownicy podlegają ochronie prawnej, jako związkowcy, i pracodawcy nie mogą ich od tak zwolnić" - wyjaśniał.

Jak przekonywał członek stowarzyszenia "Polska Społeczna", pracownicy, którzy są w związkach mogę liczyć na pomoc. "My możemy ich reprezentować. Wtedy pracodawca musi z nami rozmawiać. Są instytucje prawne, które na to pozwalają, jak na przykład spór zbiorowy. Wtedy pracodawca musi negocjować z nami podwyżki, warunki pracy. Nie może pracowników oszukiwać. Nie może prowadzić wolnej amerykanki, która obecnie w handlu występuje. Bo wie, ze po drugiej stronie ma partnera, z którym musi się liczyć" - powiedział.

"Możemy działać na rzecz podwyżek, możemy współpracować z Państwową Inspekcją Pracy. Na nasze zlecenie PiP może przeprowadzić kontrolę i zlecić poprawienie warunków pracy" - mówił Łapski. Zwrócił uwagę, że związki zawodowe mogą pomóc pracownikom i doprowadzić do zmiany umowy śmieciowej na umowę o pracę. "Pracodawca bardzo często oszukuje pracownika, że praca, którą wykonuje nie podlega umowie o pracę" - powiedział.

Łapski poinformował, że członkowie stowarzyszenia wraz z OPZZ "Konfederacja Pracy" odwiedzają pracowników w marketach i galeriach handlowych i zachęcają ich do wstąpienia do związku. "Wyjaśniamy pracownikom, że nie muszą mówić o swojej przynależności związkowej. Mogą być anonimowi. Pracodawca nie musi wiedzieć, że pracownik jest w związku. To reprezentanci związków zawodowych są od tego, aby zabierać głos w sprawie pracowników" - stwierdził.

Wyraził nadzieję, że dzięki kampanii niektóre osoby, które pracują w handlu, poprawią swoje warunki pracy. "Chodzimy po marketach i galeriach i słyszymy o problemach pracowników. Ciągle muszą być w pracy. Pracodawcy specjalnie zatrudniają małą liczbę osób, żeby zaoszczędzić i pracownik musi być na wezwanie. Nie ma prawa do czasu wolnego, do spotkania z rodziną. Jednocześnie pracownicy mają bardzo niskie płace" - powiedział Łapski.

Kampania "Handel Bez Wyzysku" prowadzona jest w czterej województwach: mazowieckim, opolskim, śląskim i małopolskim. Pracownicy, którzy chcą bronić swoich praw mogą zgłaszać się dzięki stronie internetowej www.polskabezwyzysku.pl. Kampania będzie prowadzona bezterminowo. (PAP)

pż/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Byly_pracownik_marke

Smiech na sali. Dobrych pare lat temu pracowalem w duzym hipermarkecie w Warszawie. Zarabialem niecale 1050 PLN. Pomyslalem, ze zapisze sie zwiazkow, bo czemu nie? Mila rozmowa z szefowa zwiazku zakladu, o korzysciach i superlatywach bycia czlonkiem. Na koniec dowiedzialem sie o skladce. Wynosila 80 PLN!!!! Malo co sie nie przewrocilem. Ledwo mi z tej pensji starczala na cokolwiek, a zwiazki chcialy mi prawie 10% mojej pensji co miesiac zabierac. Po tej sytuacji nikt mi nie powie, ze zwiazki to nic wiecej jak tylko zadymiacze, zyjacy ze skladek biednych ludzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil