REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie podbiją konsumpcję. Opinia Credit Agricole

2021-05-17 09:10
publikacja
2021-05-17 09:10
Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie podbiją konsumpcję. Opinia Credit Agricole
Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie podbiją konsumpcję. Opinia Credit Agricole
fot. Who is Danny / / Shutterstock

Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie mają charakter redystrybucyjny i będą oddziaływały w kierunku wzrostu konsumpcji, stanowi to ryzyko w górę dla prognoz PKB - oceniają ekonomiści Credit Agricole. Dodają jednak, że propozycje mają charakter ogólnikowy i obecnie trudno ocenić, jaki będzie ostatecznie kształt ustaw wprowadzających program w życie.

"Z przedstawionych propozycji dotyczących gospodarki warto zwrócić uwagę na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, pierwszego progu podatkowego do 120 tys. z oraz brak możliwości odliczenia stawki zdrowotnej. Zmiany te mają charakter redystrybucyjny, oddziałujący w kierunku podniesienia dochodu rozporządzalnego osób gorzej sytuowanych kosztem zmniejszenia dochodów osób bogatszych. Takie zmiany będą oddziaływały w kierunku wzrostu konsumpcji, gdyż osoby z niższych grup dochodowych charakteryzują się niższą skłonnością do oszczędzania i wyższą skłonnością do konsumpcji niż osoby z wyższych grup dochodowych" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

"Propozycje przedstawione przez PiS mają charakter ogólnikowy i obecnie trudno ocenić, jaki będzie ostatecznie kształt ustaw wprowadzających Polski Ład w życie. Tym samym ocena wpływu tych postulatów na wzrost gospodarczy charakteryzuje się niepewnością. Niemniej jednak uważamy, że zaprezentowane w ostatnich dniach propozycje PiS stanowią ryzyko w górę dla naszych prognoz konsumpcji (4,5 proc. rdr) i PKB (4,9 proc.) w 2022 r." - dodano.

W sobotę w trakcie konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowany został nowy program społeczno-gospodarczy Polski Ład. Przewiduje on m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. z 85 tys. zł, dodatkowe wsparcie dla rodzin z dziećmi, a także nowe rozwiązania dot. polityki mieszkaniowej.

Autorzy programu oceniają, że średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł. W programie zaznaczono, że kwoty oszacowano przy uwzględnieniu wzrostu inwestycji prywatnych. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki