REKLAMA

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJRośnie świadomość ekologiczna Polaków, ale daleko nam do światowych liderów

2023-10-22 18:00
publikacja
2023-10-22 18:00

Polska odnotowała znaczny wzrost świadomości społecznej odnośnie wartości zrównoważonego rozwoju (ESG), ale nadal znajduje się poniżej średniej globalnej - wynika z badania SEC Newgate ESG Monitor. 61 proc. badanych deklaruje zainteresowanie tematyką ESG. To wzrost rok do roku o 13 punktów proc.

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, ale daleko nam do światowych liderów
Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, ale daleko nam do światowych liderów
fot. Thx4Stock / / Shutterstock

Globalnie zainteresowanie tematyką ESG deklaruje 67 proc. badanych. Najwięcej zainteresowanych jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, we Włoszech i w Kolumbii (w każdym z tych przypadków deklaruje tak ponad 80 proc. badanych). Najmniejsze zainteresowanie aspektami ESG jest w Wielkiej Brytanii (49 proc.) i w Niemczech (54 proc.).

Z badania wynika, że 36 proc. Polaków słyszało o aspektach związanych z obszarem ESG, co stanowi wzrost o 7 pkt. proc. w stosunku do badania z poprzedniego roku. Niemniej Polska nadal znajduje się znacznie poniżej średniej globalnej, która w badaniu ESG Monitor 2023 wyniosła 53 proc. W Hongkongu, który znajduje się na czele zestawienia, społeczna świadomość dotycząca aspektów ESG wynosi 85 proc.

73 proc. ankietowanych Polaków ocenia, że podejmowanie działań w obszarze ESG jest istotne z punktu widzenia przedsiębiorstw.

Nadal większość Polaków jest zdania, że działania w kraju dotyczące aspektów ESG nie idą w dobrym kierunku, a 71 proc. respondentów uważa wręcz, że zmiany nabierają złego obrotu. Na plus można odnotować jednak fakt, że w zeszłym roku ta liczba była jeszcze większa i wynosiła 82 proc. Tylko 29 proc. badanych uważa, że działania w Polsce zmierzają w dobrą stronę. W tym aspekcie również znajdujemy się daleko od czołówki światowej (98 prod. Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz od średniej (49 proc.). Polska wyprzedza jednak Francję (27 proc.) oraz Wielką Brytanię (26 proc.).

Spośród wszystkich 26 zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, główną troską polskiego społeczeństwa, podobnie jak rok wcześniej, są rosnące koszty życia. W najnowszej edycji odpowiedziało tak 36 proc. respondentów, czyli o 5 pkt. proc. mniej niż w badaniu z 2022 roku. Zyskała natomiast kwestia ogólnodostępnej i wysokiej jakości opieki zdrowotnej (33 proc.). Na trzecie miejsce, ze spadkiem o 2 pkt. proc., przesunęło się znaczenie wzmacniania lokalnej gospodarki.

W globalnym badaniu, we wszystkich ankietowanych 12 krajach, na podium znalazły się dokładnie te same wartości.

Badanie SEC Negwate ESG Monitor pokazało, że prawie 7 na 10 konsumentów na całym świecie (68 proc.) zgadza się, że firmy powinny w bardziej przejrzysty sposób informować konsumentów i inwestorów o wynikach swoich działań w zakresie ESG, a podobna liczba (69 proc.) pragnie, aby informacje te były przekazywane w spójny sposób, w celu ułatwienia zrozumienia danych.

Pomimo dużego zainteresowania kwestiami ESG bardzo niewielu ankietowanych (6 proc.) twierdzi, że często szuka informacji na temat działań lub wyników firmy w zakresie ESG, a 89 proc. twierdzi, że nie ufa lub nie jest pewna, czy ufa temu, co biznes mówi o swoich działaniach i wynikach w zakresie zrównoważonego rozwoju.

"Z naszych badań jasno wynika, że oczekiwania konsumentów uległy zmianie, a społeczność oczekuje od korporacji myślenia o ich wpływie na planetę. Pracodawcy będą również musieli obserwować i reagować na zmiany pokoleniowe i społeczne podczas komunikowania kwestii ESG. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że zrozumienie działań ESG stale rośnie, a obecnie istnieje wiele organizacji, z którymi firmy mogą współpracować, aby zwiększyć swoje kompetencje w obszarze zrównoważonego rozwoju i prowadzić komunikację w bardziej przystępny sposób" - powiedział Fiorenzo Tagliabue, CEO Grupy SEC Newgate.

W tegorocznym badaniu ESG Monitor wzięło udział ponad 12.000 respondentów z 12 krajów z całego świata. Oprócz rynku polskiego w projekcie przebadano również społeczne postrzeganie wartości ESG w Australii, Francji, Hiszpanii, Hongkongu, Kolumbii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Singapurze, Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

To trzecia edycja raportu, a jednocześnie druga, w której badaniem objęto również Polskę. Głównym celem raportu jest monitorowanie świadomości i zainteresowania kwestiami ESG, szczególnie w kontekście zachowań konsumentów, ich postrzegania działań rządów i firm oraz postaw i aktywizmu w kwestiach ESG. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (10)

dodaj komentarz
endes
Gdzie komentarz!???… kto ci każe kasować posty administratorku!!??… wiesz co to Konstytucja?!!
newcommer
A Chiny budują 600 elektrowni węglowych rocznie o mocy 243GW. Kiedyś u Bauera w krótce u Jim Pinga. Propaganda tak działa.
dasbot
ESG to test dla korporacji przygotowany przez WEF. Popatrzcie i poczytajcie, jak różni prezesi robią dobrze politykom i niewybieralnym w demokratycznych wyborach urzędnikom. Bujda na resorach! Dla nas szykują CBDC i scoring socjalny, ale po tym co się dzieje na UA i od dwóch tygodni na Bliskim Wschodzie, ta agenda będzie musiała ESG to test dla korporacji przygotowany przez WEF. Popatrzcie i poczytajcie, jak różni prezesi robią dobrze politykom i niewybieralnym w demokratycznych wyborach urzędnikom. Bujda na resorach! Dla nas szykują CBDC i scoring socjalny, ale po tym co się dzieje na UA i od dwóch tygodni na Bliskim Wschodzie, ta agenda będzie musiała ulec zmianie. Coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć "o co kaman". Kombinujcie dalej miernoty, któregoś dnia przekombinujecie.........Oby nastąpiło to szybko.
grzegorzkubik
Ja w tej świadomości nie zamierzam uczestniczyć. Globalny świat wmawia nam, że my jesteśmy odpowiedzialni za globalne ocieplenie. Kara cewniczków nie ominie.
endes
Dajcie się dalej robić w balona w imię interesu globalnej mafii!
endes
https://m.youtube.com/watch?v=NuEo3xHM8Gc
samsza
Przecież dezinformują codziennie, nikt nie podaje emisji CO2 dla procesu produkcji, ani dla procesu recyklingu, ani zaśmiecania środowiska tym co mimo recyklingu ląduje jednak w śmietniku, dla tak zwanych czystych technologii.
dasbot
Nikt nie podaje, jakie jest stężenie CO2 w atmosferze.......i do jakiego poziomu nie może spaść, aby nie zniknęło życie na Ziemi.......XXI w. mamy, a tylu lemingom propaganda wyprała mózgi. A podobno rośnie współczynnik ludzi z wyższym wykształceniem w tym kraju..........

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki