Rośnie liczba mieszkańców Czech

Podczas gdy kwestie demograficzne spędzają sen z powiek polskim politykom, ich koledzy zza południowej granicy nie mają takich powodów do narzekań.

Na koniec września liczba mieszkańców Czech sięgnęła 10,64 mln ludzi - wynika z szacunków tamtejszego urzędu statystycznego. To o niemal 28 tys. osób więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Liczba mieszkańców Czech
Liczba mieszkańców Czech (Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego)

Do wzrostu przyczyniły się dodatnie saldo migracji oraz przyrost naturalny. Ze wstępnych danych wynika, że w pierwszych dziewięciu miesiącach roku do kraju napłynęło 43,1 tys. imigrantów, a odpłynęło 17 tys. emigrantów. Za ok. jedną trzecią z przekraczającego 26 tys. osób dodatniego salda migracji odpowiadali Ukraińcy (8,9 tys.), a za pozostałą część m.in. Słowacy (3,9 tys.), Rumuni (1,5 tys.) i Bułgarzy (1,4 tys.). Pracy za południową granicą szukają także Polacy.

Saldo migracji
Saldo migracji (Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego)

Czescy statystycy podają, że od początku roku nad Wełtawą urodziło się 86 636 żywych dzieci, a zmarło 84 957 osób. Przyrost naturalny wyniósł 1679 osób. Liczba urodzeń była o 43 niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a śmierci - o 1264 wyższa.

(Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego)

Bezrobocie w ojczyźnie dobrego wojaka Szwejka jest najniższe w Unii Europejskiej i wynosi 2,2 proc. Średnia płaca brutto za naszą południową granicą rośnie w niemal 10-proc. tempie i przekracza już 30 tys. koron (ok. 5 tys. zł). W lutym pisaliśmy, że płaca w Lidlu w Czechach jest wyższa niż średnia płaca w Polsce.

W ubiegłym roku Czechy należały do unijnej czołówki pod względem tempa wzrostu PKB, rosnąc w IV kwartale 2017 r. o 5 proc. W tym roku tempo wzrostu gospodarczego wyraźnie spadło - w III kwartale sięgnęło 2,4 proc. Czeskie władze prowadzą przy tym odpowiedzialną politykę fiskalną, notując nadwyżkę w sektorze instytucji rządowych i samorządowych na poziomie bliskim 2 proc. PKB, oraz normalizują politykę pieniężną, podnosząc stopy procentowe do poziomu 1,75 proc. - wyższego niż w Polsce.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
39 26 wektorwg

I do tego potrzeba agentury z Watykanu. Przypadek....

! Odpowiedz
20 62 h-b

Niestety ...Liczba ludności Polski maleje już piąty rok z rzędu !

! Odpowiedz
49 139 pomorzaninm

Czesi madrzejszy naród od Naszego.
My jestesmy zbyt emocjonalni i politycy to wykorzystują i graja na emocjach...

! Odpowiedz
20 52 lukasgoldman

Nie sadze aby ten wzrost byl do utrzymania w dluzszym terminie, z drugiej strony to lubie czechy. Wedlug mnie najlepszy z bylych krajow bloku wschodniego pomijajac wschodnie niemcy (ktore tez super ciekawe nie sa oprocz berlina). Czechy to przyjemny kraj otoczony przez bawarie i austrie, mozna tam mieszkac z przyjemnoscia imo. W polsce da sie mieszkac tylko w rejonach wielkich miast plus wszedzie daleko, na szczescie loty sa tanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
78 70 aerk

A Polska traci na kontrakcie gazowym z Rosją miliardy EUR dzięki nieodpowiedzialnym i głupim politykom poprzedniej władzy.

! Odpowiedz
7 111 pomorzaninm

politycy nie sa "glupi" ... to my jestesmy "glupi" ich wybierajac nabierajac sie na ich sztuczki . oni robią dla sobie dobrze naszym kosztem... a My jako naród to akceptujemy i sposob w jaki ich wybieramy i kogo mamy do wyboru...

! Odpowiedz
0 0 ojkonomist odpowiada pomorzaninm

To święta prawda, ale żeby dobrze wybrać (we wszystkich sprawach)potrzeba światła Ducha Św. A kto z młodych go prosi o pomoc?.

! Odpowiedz
11 72 matpoz1

Nie maja się za bardzo z czego cieszyć, liczbę urodzeń w przeliczeniu na mieszkańców mają niższą 86 tys. na 10,6 mln. mieszkańców versus w Polsce 400 tys. na 38 mln. . Co nie zmienia faktu że podobnie jak my i reszta Europy, zwijają się demograficznie.

! Odpowiedz
1 10 lucap

Autor zapomniał dodać że dzietność to mają słabą żeby udowodnić swoją tezę.

! Odpowiedz
23 24 silvio_gesell

Tak wygląda ostatnia faza bańki na rynku nieruchomości.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil