REKLAMA

Rośnie liczba debiutów i wartość ofert publicznych na europejskich giełdach [Raport PwC]

2021-07-29 11:24
publikacja
2021-07-29 11:24
Rośnie liczba debiutów i wartość ofert publicznych na europejskich giełdach [Raport PwC]
Rośnie liczba debiutów i wartość ofert publicznych na europejskich giełdach [Raport PwC]
fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

W I półroczu br. na europejskich giełdach przeprowadzono 223 debiuty spółek, a wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) wyniosła 44,6 mld euro - wynika z opublikowanego w czwartek raportu PwC.

Autorzy raportu podkreślają, że aktywność IPO na europejskich giełdach jest rekordowa. Wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 44,6 mld euro, co stanowi wzrost o 39,2 mld euro, w porównaniu do roku poprzedniego (5,4 mld euro). Liczba debiutów wyniosła 223 w porównaniu do zaledwie 31 w I półroczu 2020 r.

Również na giełdzie w Warszawie w I półroczu 2021 roku widać duże ożywienie: odnotowano 19 IPO wobec 5 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) osiągnęła 5,9 mld zł (1,3 mld euro), z czego aż 5,4 mld zł (1,2 mld euro) przypadło na dwie transakcje – IPO Pepco Group oraz Huuuge Games.

„Zainteresowanie debiutem giełdowym wśród spółek i inwestorów osiągnęło poziom niespotykany od kilkunastu lat. Widać to nie tylko w realizowanych z powodzeniem transakcjach, ale i zapowiedziach kolejnych IPO – lista potencjalnych kandydatów nieprzerwanie rośnie na wszystkich większych rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Z drugiej strony, duża liczba przygotowywanych i zapowiadanych debiutów spowodowała większy poziom selektywności i wrażliwości cenowej wśród inwestorów” - powiedział cytowany w informacji partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

Wśród 5 debiutów na rynku głównym w Warszawie, największym IPO w tym półroczu okazała się oferta Pepco Group o wartości 3,2 mld mld (a uwzględniając opcję dodatkowego przydziału akcji - 3,7 mld zł), która uplasowała się w czołówce pierwotnych ofert publicznych w I półroczu 2021 r. w Europie.

Na alternatywnym rynku NewConnect w minionym kwartale przeprowadzono natomiast 14 debiutów. Mimo iż największą popularnością na NewConnect niezmiennie cieszą się spółki sektora technologii, przede wszystkim gamingowe, to największe IPO na NewConnect (o wartości 9,2 mln PLN) odnotowała spółka Stilo Energy z branży odnawialnych źródeł energii.

„Obecnie największe szanse na uruchomienie i zamknięcie z sukcesem IPO mają spółki, które przystępują do tego procesu dobrze przygotowane i gotowe na szybką realizację transakcji; z uporządkowaną strukturą, informacjami finansowymi i procesami wewnętrznymi, oraz mogące się pochwalić unikatowym przekazem inwestycyjnym (equity story)" - wskazał Margol. Dodał, że zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach w Europie, harmonogram (pipeline) transakcji wciąż wygląda bardzo solidnie, a dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 roku.

Wskazano, w okresie od kwietnia do czerwca 2021 r. na giełdach europejskich miało miejsce 137 debiutów giełdowych o łącznej wartości 21.9 mld euro, przy czym jedynie 2 oferty przekroczyły próg 1 mld euro (tzw. megaoferty). Największym rynkiem pod względem wartości IPO w drugim kwartale 2021 r. została niemiecka Deutsche Börse z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,4 mld euro. Zaraz za nią za uplasował się Euronext Amsterdam (3,5 mld euro), a na miejscu kolejnym London Stock Exchange (3,1 mld euro).

„Drugi kwartał 2021 roku przyniósł rekordowe statystyki debiutów giełdowych w Europie. Dobra koniunktura na światowych rynkach akcji, mocne wskaźniki makroekonomiczne wspierane przez politykę monetarną, otwieranie gospodarek, i dodatkowo wzmocnione szeroką akcją szczepień – to czynniki, które uruchomiły bardzo dobre warunki do wysokiej aktywności w zakresie IPO w całej pierwszej połowie bieżącego roku” - mówi partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny.

Zaznaczono, że w minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta przeprowadzona przez Allfunds Group plc. Reprezentująca sektor finansowy spółka, w ramach debiutu na Euronext Amsterdam, przeprowadziła ofertę o wartości 2,2 mld euro. Drugim pod względem wielkości IPO okazała się oferta Acciona Energia o wartości 1,3 mld euro. Na kolejnych miejscach, z wartościami oferty poniżej 1 mld euro, znalazły się Alphawave IP Group (London Stock Exchange, 995 mln euro), SUSE (Deutsche Börse, 975 mln euro) oraz About You Holding (Deutsche Börse, 842 mln euro).

"W dalszym ciągu zainteresowanie wzbudzają debiuty SPAC (special purpose acquisition company), skoncentrowane przede wszystkim na giełdach w Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Frankfurcie i Sztokholmie. Natomiast wspólnym mianownikiem większości przeprowadzanych dziś IPO są kwestie ESG i zrównoważonego rozwoju, które wielu inwestorów stawia w centrum zainteresowania podejmując decyzje o zaangażowaniu w IPO" - dodaje Konieczny. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Giełdy świata

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki