REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Rosja przygotowuje roszczenia ws. zamrożonych rezerw walutowych

2022-04-19 14:30, akt.2022-04-20 13:42
publikacja
2022-04-19 14:30
aktualizacja
2022-04-20 13:42
Rosja przygotowuje roszczenia ws. zamrożonych rezerw walutowych
Rosja przygotowuje roszczenia ws. zamrożonych rezerw walutowych
fot. Alexander Astafyev / / FORUM

Rosja coraz bardziej boi się o zamrożone rezerwy złota i walut. Pilnie potrzebuje pieniędzy, ponieważ w coraz większym stopniu odczuwa sankcje gospodarcze nałożone w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. 

Prezes Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej (BCFR) Elwira Nabiullina ogłosiła, że przygotowywane są roszczenia Federacji Rosyjskiej ws. zwrotu rezerw międzynarodowych.

„To bezprecedensowe zamrożenie rezerw złota i dewiz, przygotujemy pozwy, przygotowujemy się do ich złożenia. Zamrożenie rezerw złota i walut obcych tak dużego kraju jest bezprecedensowe w skali globalnej”- powiedziała Nabiullina w Dumie Państwowej. Przypomnijmy, że chodzi o kwotę ponad 300 mld dolarów.

Rosyjscy ekonomiści są sceptycznie nastawieni co do powodzenia tych planów. Niemniej popierają te działania, ponieważ „lepsze to, niż siedzenie bezczynnie”. Aleksander Abramow profesor RANEPA, wymienia dwa główne niebezpieczeństwa z punktu widzenia Rosji płynące z zamrożenia rezerw i walut obcych:

  • możliwość administracyjnego skierowania tych środków na inne cele, na przykład na odbudowę Ukrainy i jej gospodarki,
  • skazanie Rosji na bieżące dochody z handlu zagranicznego i wymiany walut po niestabilnych kursach.

Sytuacja budżetowa Rosji nie jest najlepsza. Nieco ponad tydzień temu minister finansów Anton Siluanow przypomniał, że władze zmieniły politykę budżetową, a wszystkie wpływy, które trafiają do budżetu, „są źródłem naszych wydatków i zasobem na spłatę zobowiązań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych”. Jest to szczególnie istotne w przypadku dochodów osiąganych z tytułu eksportu m.in. ropy i gazu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewniał zaś o wypłacalności kraju.

Rząd jednak na gwałt potrzebuje pieniędzy i jak poinformowała Federalna Służba Podatkowa, w I kwartale ’22 wpływy do budżetu centralnego z tytułu podatku PIT były o 25,4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniosły ponad 1,2 bln rubli. Jednak w samym marcu wpływy z podatków wyniosły 0,5 bln rubli, czyli o 21,3% więcej niż rok wcześniej.

Ściągalność podatków od najbogatszych prawie się potroiła. Był to jednak efekt nie wzbogacenia się rosyjskiego społeczeństwa, a szybszych działań fiskusa.

Rosja boryka się z wysoką inflacją. W ujeciu tygodniowym inflacja wyniosła d 12 do 18 marca 1,93 proc., od 19 do 25 marca 1,16 proc., od 26 marca do 1 kwietnia 0,99 proc., od 2 do 8 kwietnia 2022 r. 0,66 proc.. W ujęciu rocznym inflacja, według Ministerstwa Gospodarki, przyspieszyła do 17,49% w dniu 8 kwietnia z 16,7% w dniu 1 kwietnia, czyli maksimum od lutego 2002 roku. Zdaniem Maksyma Reszetnikowa, ministra rozwoju gospodarczego, można spodziewać się znacznego spowolnienia inflacji.

Drożeje szczególnie żywność, jednak szefowa BCFR zamierza kontynuować obniżki stóp, najpierw po ich podwojeniu w dzień po inwazji na Ukrainę, a następnie obniżeniu ich niespodziewanie do 17 proc. w kwietniu. Posiedzenie zarządu Banku ma odbyć się 29 kwietnia br.

Jak powiedziała Nabiullina: „musimy stworzyć warunki do zwiększenia dostępności kredytu dla gospodarki”. „Okres, w którym gospodarka może żyć z rezerw, już się skończył. W drugim i trzecim kwartale gospodarka rosyjska wejdzie w okres transformacji strukturalnej i poszukiwania nowych modeli biznesowych” – powiedziała Nabiullina.

Rosja musi liczyć sama na siebie, największe zachodnie banki wycofały się z Moskwy, a krajowe banki mogą utracić połowę kapitałów. Ponadto po odcięciu od większości rynków finansowych, systemu SWIFT i pierwszych technicznych bankructwach rosyjskich firm, finansowanie na rynkach zagranicznych jest praktycznie niemożliwe.

Bank centralny „nie będzie próbował w żaden sposób obniżyć inflacji – uniemożliwiłoby to przystosowanie się biznesu”. Obecny wzrost inflacji jest spowodowany niską podażą, a nie wysokim popytem, ​​a bank centralny dąży do osiągnięcia celu 4% w 2024 r., gdy gospodarka dostosuje się do zachodnich sankcji – dodała prezes BCFR przemawiając w Dumie Państwowej.

Wydaje się, że przedstawione założenia są życzeniowe. Po wycofaniu się z rynku rosyjskiego wielu zagranicznych przedsiębiorstw zagrożeniem jest rosnące bezrobocie. W samej Moskwie z tego powodu pracę ma stracić 200 tys. osób. Nie będzie także zachodnich inwestycji, a te krajowe być może zostaną wstrzymane i podzielą los Szeremietiewa. Z drugiej strony gospodarka zamknięta, za jaką coraz częściej uważa się Rosję, nie funkcjonuje wg standardów gospodarek kapitalistycznych. Dodając do tego "samowystarczalność" Rosji, może się okazać, że poradzi sobie dłużej, niż zakłada większość.

JM

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (42)

dodaj komentarz
jag63
Hej, ruskie trolle !

Możecie zapomnieć o waszych rezerwach walutowych.
Wszystko pójdzie na odbudowę Ukrainy.
Już nie będzie rubelków na trollowanie.

.
pippin
Wszystkie smieszki nie rozumieja jakie ten ruch tzn zamrozenie aktywow ma konsekwencje dla swiata.A ma potezne..
next3
Towarzysze mirek6504, talmudd, najmadrzejszy, next-3 to kremlowskie trolle. Ignorować :-)
najmadrzejszy
ignorować ale sam/sama/samo nie ignorujesz bo zapach onuc cie wciągnąl na amen
next-3
Rosja się rozkręci. Tak jak za Napoleona i Hitlera, na poczatku przegrywali ale do czasu.
Konflikt sie rozleje, co najmniej na Europe, na pewno będą ogromne niepokoje społeczne związane z upadkiem gospodarek. Może też być wojna w naszym rejonie z byle iskry.
next3
Rosja tak się zakręciła, że nie może sie odkręcić....buhahahahah
andrz464
Pisząc to udowodniłeś , że Polakiem to ty nie jesteś. Ruska agentura !!!
najmadrzejszy odpowiada andrz464
Za mało wykrzyknikow
mirek6504
Kiedy ,,,bankier pl,, zajmie się długami USA,,

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki