REKLAMA

Rosja: imprezy noworoczne w stylu ZSRR

2016-12-26 10:14
publikacja
2016-12-26 10:14
Rosja: imprezy noworoczne w stylu ZSRR
Rosja: imprezy noworoczne w stylu ZSRR
/ thetaXstock

Chociaż jeszcze w zeszłym roku rosyjskie firmy rezygnowały z organizowania imprez dla pracowników z okazji Nowego Roku, w tym roku powracają do tego zwyczaju. Rozrywka ta ma jednak inną formę - w modzie są imprezy klasy ekonomicznej, np. nawiązujące do ZSRR.

Najnowszym trendom w sposobie fetowania w firmach nadchodzącego Nowego Roku przyjrzał się portal Life.ru.

W zbliżającym się 2017 roku minie setna rocznica przejęcia w Rosji władzy przez bolszewików, dlatego impreza "w stylu rewolucji październikowej" to jeden z wariantów. Taką imprezę dla swych pracowników zorganizowała jedna z firm budowlanych. W restauracji ustawiono dekoracje - trybunę przypominającą pancernik; z niej przemawia ubrany w czapkę "leninówkę" mężczyzna - szef firmy o imieniu Michaił. "Towarzysze, w tym roku przekroczyliśmy plan o 10 procent" - zwraca się do pracowników, po czym słychać: "Hurra!"

"Proponujemy świętowanie nadejścia Nowego Roku w stylu Wielkiego Października, zanurzenie się w kulturę i obraz życia tamtych dni. Gości witają animatorzy przebrani za krasnoarmiejców i wręczają małe flagi ze znakiem firmy. Dźwięczą pieśni rewolucyjne, a przestrzeń udekorowana jest transparentami i plakatami z wyrazistymi hasłami. Prowadzący pojawia się jako (Włodzimierz Iljicz) Lenin" - opowiada Rusłan Muradow, szef jednej z agencji PR-owskich. I dodaje: "cena jest dość ekonomiczna, można się zmieścić w stu tysiącach rubli (ok. 1,6 tys. dolarów)".

Jednak - jak zastrzega szef innej firmy kreatywnej, Nikołaj Nowosiołow - na styl "rewolucyjny" decydują się małe firmy. Duże przedsiębiorstwa "starają się obchodzić na kilometr tematy polityczne".

Aby jednak utrzymać się w trendzie "oszczędnościowym", można wybrać imprezę nawiązującą do filmów radzieckich. Popularny jest wieczór w stylu komedii "12 krzeseł", ekranizacji powieści Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa. "Budżet jest taki sam, jak w przypadku +Października+" - mówi Muradow. I tłumaczy: "Główny trend jest teraz taki: ludzie chcą święta i czegoś pięknego, ale nie mogą dużo zapłacić, dlatego popularne są tematy związane z klimatycznymi filmami".

Imprezy w stylu radzieckim mają jeszcze jedną zaletę - tanie menu. "Sowietskoje szampanskoje" kosztuje kilkakrotnie mniej niż francuski szampan. A jeśli chodzi o kostium, to wystarczy zajrzeć do babcinej szafy; strój będzie kilkakrotnie tańszy niż choćby ubiór na imprezę w stylu "arabska noc".

Kolejne zjawisko, choć nie całkiem nowe, to imprezy bezalkoholowe. Life.ru podaje, że już w 2013 roku firmy zaczęły rezygnować z wynajmowania na imprezy restauracji; okazało się, że alkohol to jeden z najdroższych punktów w budżecie.

Maria Szczedrina, szefowa firmy ochroniarskiej, opowiada: "Kiedyś wynajmowaliśmy w firmie na wszystkie imprezy restaurację - ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Teraz rozpalamy grilla na dziedzińcu, księgowość kroi pomidorki, a imprezy same z siebie zmieniły się w bezalkoholowe wieczory dyskusyjne". Szczedrina zapewnia, że po początkowym zdziwieniu i niemiłym zaskoczeniu goście ulegają przyjaznej atmosferze. Wielu nie myślało wcześniej, że "może być wesoło i nastrojowo bez procentów".

Są i inne trendy, które pozwalają firmom oszczędzać na imprezie dla pracowników. Na przykład - urządzenie jej na początku grudnia lub już w styczniu, zamiast pod koniec grudnia, kiedy ceny wynajmu są najwyższe. Inny sposób na oszczędności to wynajęcie jako Dziadków Mrozów nie aktorów zawodowych, lecz amatorów. Ci wezmą za półgodzinną wizytę 4-5 tys. rubli (65-80 dol.), a nie 10 tys., podczas gdy najwyżej się ceniący potrafią zażądać nawet dwukrotnie więcej.

Z Moskwy Anna Wróbel

awl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~ms
Zenon wypij sobie bo spada spożycie
~endi
Za godzinkę pracy dziadek Mróz zarabia prawie 700 zeta ? - dwie godzinki pracy i ma tyle co kasjerka z Biedrony za miesiąc pracy , oczywiście za pracę w styczniu , bo jak pracuje w grudniu to ma 2X tyle
~TW-BALBINA
W USA 54 mln Amerykanów spędzi tegoroczne święta na wyjazdach świątecznych to jest ponad 1/6 populacji.W rosji 3mln. planuje wyjazd na wczasy w tym okresie.Ostatnio świat obiegła informacja ,że rosjanie piją płyn do kąpieli i śmiertelnie zatruło się 54 osoby bo na wódkę ich nie stać.Pomimo biedy w jakiej żyją W USA 54 mln Amerykanów spędzi tegoroczne święta na wyjazdach świątecznych to jest ponad 1/6 populacji.W rosji 3mln. planuje wyjazd na wczasy w tym okresie.Ostatnio świat obiegła informacja ,że rosjanie piją płyn do kąpieli i śmiertelnie zatruło się 54 osoby bo na wódkę ich nie stać.Pomimo biedy w jakiej żyją popierają putina.To jest efekt prawie 100-letniej komunistycznej indoktrynacji i prania mózgów a ponad wszystko negatywnej selekcji społeczeństwa.Z podobną negatywną selekcją mamy do czynienia w Polsce a ostatnio ten proces się nasila i z tego powodu jesteśmy na dobrej drodze do katastrofy.Między innymi właśnie z tego powodu mamy deficyt prawdziwych przywódców i przyzwoitych ludzi w polityce.
~Zenon
Balbina, a ty chyba opiłaś się zbyt dużą ilością brzozówki, bo bredzisz trzy po trzy.
~niepelnosprawny_org
czy wy chcecie do rosji? znowu komunizmu chcecie? biedy?
~ds
Ani w tym nic złego, ani to dla nas takie ważne. Ich folklor. Złośliwie można powiedzieć że w Polsce podobne imprezy i w podobnym klimacie organizuje się także, np. w stylu Piłsudskiego i Legionów. Ceny też są dość "ekonomiczne" bo grochówka żołnierska zbyt droga nie jest.

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki