REKLAMA
PIT 2023

Rosja będzie wydobywać najwięcej złota na świecie

2020-06-26 07:01
publikacja
2020-06-26 07:01
Rosja będzie wydobywać najwięcej złota na świecie
Rosja będzie wydobywać najwięcej złota na świecie
fot. imagevixen / / Shutterstock

Wprawdzie rosyjski bank centralny przestał ostatnio kupować złoto, ale nie znaczy to, że Rosja przestanie rozwijać swój „złoty potencjał”. Według prognoz Fitch Solutions pod koniec obecnej dekady Rosja będzie wydobywać najwięcej złota na świecie.

Jak wynika z raportu Fitch Solutions opisanego przez portal kitco.com, do 2029 r. produkcja złota w Rosji ma wzrosnąć do 15,5 miliona uncji trojańskich (482,1 tony). W 2020 r. skala wydobycia kruszcu ma sięgnąć 11,3 mln uncji (351 ton).

Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby, że pod koniec obecnej dekady Rosja odpowiadałaby za 11,6 proc. globalnej produkcji złota. Obecnie udział ten wynosi 10,6 proc.

Co ciekawe, wzrost produkcji złota w Rosji może mieć związek z amerykańskimi sankcjami. Zdaniem analityków Fitch „ryzyko odcięcia rosyjskich banków od dolarowych aktywów oraz trudne relacje z USA skłaniają bank centralny do zwiększania rezerw złota, co przełoży się na silny popyt krajowym” (Rosja zwiększała rezerwy, kupując je od rodzimych producentów). Jak więc widać, według tych założeń ogłoszona kilka tygodni temu przerwa w zakupach złota przez CBR ma być jedynie tymczasowa.

Prognozowane przez Fitch Solutions wyraźne zwiększenie produkcji złota pozwoliłoby też Rosji na przegonienie Chin (obecnie 453 tony). Według obecnych analiz w Państwie Środka „złote moce produkcyjne” będą rosnąć jedynie o 0,2 proc. rocznie – znacznie wolniej niż w poprzedniej dekadzie (3 proc.). Rywalizację z Chinami nawiązać ma też Australia, gdzie prognozowany jest wzrost wydobycia z 363 do 441 ton.

Globalne prognozy Fitch Solutions zakładają wzrost produkcji złota z 3296 w 2020 r. do 4136 ton w 2029 r.

fot. / / Bankier.pl

MZ

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
1a2b
Rosjanie zajmują za dużo miejsca i zasobów Ziemi. Nie ma powodu aby garstka alkoholików się tak panoszyła.
open_mind odpowiada ajwaj
Słuszna uwaga i samo krytyka, nie pij i puki czas się zmień.
ajwaj
Dobrze maja Rosjanie, dla budzetu, dla nieiewielkich dlugów
Moga nawet prywatnie se cós znalezc-nakopac

W Magdalenka-PL POPISów itd. jest odwrotnie, skarbów ziemi w Polsce bez liku,
a dlugi-odsetki % rosna
nhl
Ujęło mnie za serce to twoje - "se cós znaleźć-nakopać " .
jes
Czego to się nie zrobi aby utrzymać władzę. "Po nas choćby potop". Dokładnie tak jak teraz w Polsce - cały rząd kłamie nawet się już nie kryjąc, że to robi. Dodruk. Stopy i wsadzanie swoich gdzie tylko się da aby wyszarpać coś z budżetu na prywatne konta.
zops
Any reason - illness or any poison - Princess Victoria of Sweden and also Princess Kate of England will be killed.
karroryfer
I jak tu wierzyć w wzrost cen ? produkcja rośnie wyraźnie od 40 lat i obecnie 2300 ton ROCZNIE a to tylko 12 razy mniej niż światowa produkcja taniego srebra.
jetliner
srebro rekordowo tanie vs złoto już od paru lat...

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki