REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Raport: Apple najbardziej innowacyjną firmą świata

2015-12-02 06:35
publikacja
2015-12-02 06:35

Firma Apple po raz kolejny została uznana za najbardziej innowacyjną firmę świata w raporcie "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2015" firmy konsultingowej Boston Consulting Group. W środę zaprezentowano 10. edycję raportu.

fot. / / apple.com

Badanie powstało na podstawie opinii 1500 menedżerów z całego świata. Oprócz tego uwzględniono trzy wskaźniki ekonomiczne dotyczące firm, m.in. wzrost przychodów i zysków. Najważniejszy jednak wpływ na miejsce firmy w rankingu mają wskazania menedżerów.

"W tym roku mamy wysyp firm z branż biotechnologicznych i farmaceutycznych, m.in. w pierwszej dziesiątce rankingu znalazła się firma biotechnologicznej Gilead, która zajmuje się lekami na białaczkę" - powiedział PAP Rafał Stanikowski z BCG.

Reklama
Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W top-dziesiątce znalazły się takie firmy jak Google, Tesla, Microsoft, Samsung, Toyota, BMW, Gilead, Amazon. Pierwszą dziesiątkę zamyka firma Daimler Benz. W porównaniu do ubiegłorocznego badania nowością jest pojawienie się firmy Gilead (zajmującej się biotechnologiami), a także wypadnięcie z pierwszej dziesiątki Facebooka, który znalazł się na 28. miejscu w tegorocznym zestawieniu (w 2014 r. był na 9 miejscu). Z 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie wypadła całkiem firma Sony, która w ubiegłym roku była 10.

Wśród firm, które pierwszy raz pojawiły się w zestawieniu, są m.in. Netflix, MasterCard, Visa, Marriott, Johnson and Johnson, JP MorganChase, Walt Disney.

Wśród wskazanych jako najbardziej innowacyjne korporacje znalazło się 16 firm technologicznych i telekomunikacyjnych, 7 motoryzacyjnych, 7 medycznych i biomedycznych, 6 finansowych, 6 tzw. konglomeratów i jedna farmaceutyczna. Ponad połowa (29) firm z rankingu wywodzi się z USA, w tym 10 to firmy z sektora ITC. Z Europy w zestawieniu znalazło się 11 firm, z Azji - 10.

W Europie to Niemcy są wskazywane przez autorów raportu jako kraj, z którego pochodzi najwięcej innowacyjnych firm - 7 firm, a wśród nich - BMW, Volkswagen, Daimler Benz, Bayer, Basf, Siemens i Allianz. Łącznie z Europy w raporcie znalazło się 13 firm - jedna z Wielkiej Brytanii (British Telecom), jedna ze Szwajcarii - Roche i dwie z Francji - AXA i Renault. Azjatyckie firmy uwzględnione w raporcie wywodzą się z Japonii - NEC, Toyota, Hitachi, SoftBank, Fast Retailing, Chin - Lenovo, Huawei, Tencent, Korei Południowej - Samsung i Indii - Tata.

Raport zawiera także analizę tego, co wyróżnia najlepsze innowacyjne firmy. I tak autorzy wskazują, że najlepsi wprowadzają produkty, które zastępują poprzednie, cechuje je szybka reakcja na innowacje, czyli tworzenie bardzo szybko prototypów urządzeń i zbieranie o nich opinii, wydzielenie z firmy zespołu zajmującego się szukaniem innowacyjnych pomysłów, precyzyjne ocena sukcesu projektów. Konieczne jest także posiadanie wydzielonego budżetu na innowacje, szybkie testowanie nowych pomysłów, a także szybkie decyzje o ich dalszym rozwoju lub porzuceniu. Ważne są także zachęty dla pracowników do tworzenia innowacji. (PAP)

krm/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~ANTY_ryży_kutong
Apple jest tak innowacyjny że swoje wyświetlacze zastąpi matrycami od Samsunga :)
~Gnida
Jeśli zaś mierzyć innowacyjność liczbą patentów to nie wspominany tu IBM miażdzy Apple. Pula patentów przyznawanych Apple to nawet nie jest pierwsza dziesiątka. Ale marketing działa więc gogusie zwani 'menadżer wyższego szczebla' wytypowali Apple. Głównie bo mają srajfona....
~gandi
info z wczoraj: Apple wydaje zaledwie 3,5 proc. na badani i rozwój:)))
http://www.tablety.pl/bez-kategorii/apple-wydaje-zaledwie-35-proc-przychodow-na-badania-i-rozwoj/
~Gnida
Za to sporo wydaje na marketing aby myślano że są innowacyjni.

I to, jak widać, działa.
~acha
No Volkswagen faktycznie jest innowacyjny! Produkcja parowozów w karoserii samochodu osobowego, pomysł godny Nobla!
~mhm
Może chodzi o innowacyjne oprogramowanie, choć to Bosch dla nich stworzył ;)
~obsobs
Chyba ktoś tu jest żałośnie śmieszny
~zez
Ale bzdura. Wielka korporacja to antyteza innowacyjności

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki