REKLAMA

Ranking spółek Bankier.pl - wrzesień 2017

Adam Hajdamowicz2017-10-04 12:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-10-04 12:30
Ranking spółek Bankier.pl - wrzesień 2017
Ranking spółek Bankier.pl - wrzesień 2017
fot. Peter Andrews / / FORUM

We wrześniu najpopularniejszą spółką wśród użytkowników Bankier.pl ponownie została JSW. Na pozostałych miejscach podium także bez zmian. Drugie miejsce zajął Polimex-Mostostal, a trzecie KGHM. Największy awans zanotował VIstal.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest najpopularniejszą spółką wśród naszych czytelników. Zresztą można powiedzieć: „jak zwykle”. JSW na czele bankierowego rankingu znajduje się bowiem już od ponad roku. Na początku września dokonała wcześniejszego wykupu obligacji o wartości 127,23 mln zł oraz 22,74 mln USD. Następnie poinformowała o wypłaconych nagrodach dla niespełna 21 tys. pracowników. Łącznie miały one wynieść ponad 157 mln zł.

Te wrześniowe wydarzenia, jak i delegowanie Daniela Ozona do czasowego wykonywania czynność prezesa zarządu spółki, zapewne pośrednio wpłynęły na kurs spółki. Najpierw akcje JSW zaliczyły korektę tuż po silnych wzrostach rozpoczętych jeszcze w czerwcu (spadek z nieco ponad 100 zł do niemal 90 zł za akcję), ale już ostatni tydzień był zdecydowanie na plus. W efekcie dało to inwestorom „jedynie” 7% straty w ciągu zeszłego miesiąca.

fot. / / Bankier.pl

Drugie miejsce, podobnie jak w sierpniu, zajął Polimex-Mostostal. W sobotę 9 września po wstępnych fazach rozruchu ruszył pełną parą gigawatowy blok w Elektrowni Kozienice, który to jest jedną ze strategicznych inwestycji na polskim rynku energetyki. Realizuje ją właśnie Polimex. Późniejsze informacje ze spółki doprowadziły jednak do jej sporych spadków. Najpierw ustanowiono hipotekę na wielu nieruchomościach spółki oraz zastawy rejestrowane na całości aktywów, następnie doszła jeszcze do tego informacja o opóźnieniach podczas budowy bloków w Elektrowni Opole. Natomiast tuż przed końcem miesiąca Polimex wyemitował obligacje zamienne na akcje o łącznej wartości do 14,5 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

Trzeci w zestawieniu okazał się KGHM, który to w minionym miesiącu trafił do indeksu Large Cap (dużej kapitalizacji) na FTSE Global Equity Index Series – Emerging Europe. Ostatnio analitycy w swych rekomendacjach podnosili także wyceny akcji tej spółki, DM PKO BP ustaliło cenę docelową w wysokości 151,5 zł, natomiast JP Morgan na poziomie 103,5 zł. Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes spółki uważa, że na koniec roku przychody KGHM-u mają przekroczyć 20 mld zł. Utrudnić to jednak może spadek cen miedzi, tylko w ciągu ostatniego miesiąca cena tego surowca spadła bowiem z 6900 zł za tonę do okolic 6500 zł.

fot. / / Bankier.pl

W pierwszej dziesiątce, oprócz drobnych roszad, niewiele się zmieniło. Z czołówki wypadły jedynie CI Games i PZU. Ich miejsce zajęły Bumech oraz Vistal (jest to awans aż ze 153 miejsca!).

Ranking popularności spółek Bankier.pl - wrzesień 2017
  Spółka Ticker Miejsce w poprzednim rankingu
1 JSW JSW 1
2 Polimex-Mostostal PXM 2
3 KGHM KGH 3
4 CD Projekt CDR 7
5 Bumech BMC 15
6 PZU PZU 8
7 Energa ENG 6
8 PBG PBG 4
9 Ursus URS 10
10 Vistal VTL 153
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

W przypadku Bumechu prowadzone są postępowania prokuratorskie. Dotyczyć mają one m.in. nieprawdziwego zawiadomienia o pojawieniu się China Coal Energy w akcjonariacie oraz „podejrzenia karalnej niegospodarności, oszustwa, usiłowania pokrzywdzenia wierzycieli i wyrządzenia Bumechowi szkód poprzez wiele działań, podejmowanych przez zarząd spółki”.

Sytuacja w Vistalu nie wygląda lepiej. Najpierw poinformowano o gigantycznych odpisach jakich dokona spółka, co doprowadziło nawet do zawieszenia obrotu akcjami tej spółki. Natomiast po „puszczeniu” notowań Vistal zaliczył ogromną przecenę (do dziś akcje spadły o ponad 70%). Później posypała się jeszcze cała fala wypowiadanych spółce umów kredytowych (zrobiły to m.in. PKO BP czy BGŻ BNP Paribas). A na dokładkę 28 września Vistal złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

fot. / / Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki