RPP zaczyna rok od pozostawienia stóp bez zmian

Rok, w którym inflacja na dobre powróci do naszego kraju, Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła od pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To, kiedy nastąpi pierwsza podwyżka, zależy właśnie od tempa wzrostu cen, a także kondycji polskiej gospodarki.

Zgodnie z decyzją RPP, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła je w marcu 2015 r. Oznacza to, że żyjemy w najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.

(NBP)

Dzisiejsze posunięcie RPP nie zaskoczyło. Ekonomiści i inwestorzy powszechnie spodziewają się, że cykl podwyżek stóp procentowych ruszy dopiero na początku 2018 r. Gdyby okazało się jednak, że w drugiej połowie roku inflacja - zarówno CPI, jak i bazowa - znacznie wzrośnie, a podstawowy wskaźnik znajdzie się wyraźnie w zakresie celu inflacyjnego NBP (2,5% +/- 1 p.p.), natomiast wzrost gospodarczy – np. za sprawą uruchomienia inwestycji, które w ostatnich kwartałach ciągnęły w dół dynamikę PKB – również zauważalnie przyspieszy, wówczas o zmianie stóp zapewne zacznie się rozmawiać również w drugiej połowie 2017 r.

O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Prezes z pewnością będzie pytany o odnotowany przez GUS powrót inflacji czy ocenę optymistycznych sygnałów z polskiej gospodarki.

Michał Żuławiński

Obszerną relację z konferencji zamieścimy po jej zakończeniu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Basia

W Get in banku stopy są na wysokim europejskim poziomie.

! Odpowiedz
0 1 ~autor

Dla kredytów, dla lokat na niskim afrykańskim dnie.

! Odpowiedz
2 1 ~wwwwwwwwwwwwwwww

stopy powinny byc na poziomie 12% , wzrost podazy pieniadza co roku wg nbp 10% rocznie odejmij 20% podatku belki aby wyjsc na zero ze strata wartosci pieniadza musi byc 12%

! Odpowiedz
6 10 ~silvio_gesell

Patrząc na deflator PKB, który jest wyznacznikiem wszystkich cen w gospodarce, a nie arbitralnego koszyka jak CPI, to deflacja dopiero się zaczyna, a stopy są nadal zbyt wysokie.

! Odpowiedz
3 2 ~autor

Litości

! Odpowiedz
12 17 ~endi

To bardzo dobra decyzja . Wyższe stopy to droższe kredyty dla przedsiębiorców , a co za tym idzie gorsza konkurencyjność naszych towarów na rynkach międzynarodowych . Jeśli ktoś ma lokatę w banku niech zainwestuje - kupi mieszkanie , wybuduje dom , założy firmę , kupi ziemię , powiększy rodzinę - to dużo lepsze inwestycje niż trzymanie pieniędzy w banku i biadolenie jakie to są niskie odsetki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 11 ~obserwator

Takie postępowanie doprowadzi do : 1$ = 6 zł a 1 E = 7 zł. A cena 1 litra benzyny wyniesie 8 zł.

! Odpowiedz
5 8 ~Cztelnik

Powinni obniżyć i tak potrzymać z pięć lat. Ach co by to były za komentarze!

! Odpowiedz
8 13 ~kasa

Dobrze, dobrze niech nie podnosza bo ja i moi sasiedzi musimy kredyty spłacac a nie jakies odsetki płacic.

! Odpowiedz
6 16 ~ROD

A ja uważam że to kolejny wściekły atak- tym razem na oszczędności rodaków. Od dopisanych 3 groszy odsetek na koncie pobrano 1 grosz podatku Belki. Teraz widać gołym okiem jak wszystko drożeje, benzyna, żywność. oplaty, ubezpieczenia PZU w tym samochodów, linii przesyłowych i td. i td. Pojawila sie inflacja a oprocentowanie lokat PKO zmniejszyło!!!!!!!!! to skandal politycznych miernot, które zbierają pieniądze na rozdawnictwo i żenujaco dawane 500+.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl