Wielka stabilizacja trwa. Stopy w grudniu bez zmian

analityk Bankier.pl

Ostatnie w tym roku decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło niespodzianek. Stopy pozostały bez zmian, wobec czego inwestorzy i ekonomiści czekają teraz na konferencję prasową prezesa NBP. Większe znaczenie od decyzji RPP będą miały grudniowe posunięcia EBC i Fed.

Zgodnie z decyzją RPP, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada obniżyła je w marcu 2015 r.

Oznacza to, że żyjemy w najdłuższym okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP, która zadanie to realizuje od 1998 r. Poprzedni porównywalnie długi okres rozciągał się od czerwca 2009 r. do stycznia 2011 r. Wiele wskazuje na to, że obecna "wielka stabilizacja" będzie trwać jeszcze długo. Ze stawek kontraktów FRA i IRS wynika, iż rynek oczekuje pierwszych podwyżek stóp w NBP najwcześniej na początku 2018 r.

Dane dla zmiany stopy referencyjnej
Dane dla zmiany stopy referencyjnej (NBP)

Dzisiejsze posunięcie RPP nie zaskoczyło. Wszyscy ankietowani przez PAP ekonomiści spodziewali się stabilizacji stóp w tym roku na obecnych poziomach, a kolejny prognozowany przez nich ruch to przyszłoroczna podwyżka.

Zakończone dziś posiedzenie decyzyjne było pierwszym, w którym udział wziął Rafał Sura. Najmłodszy stażem członek RPP dołączył do grona ustalającego stopy 16 listopada, kiedy to Senat wybrał go na miejsce Marka Chrzanowskiego, który odszedł do KNF.

(Bankier.pl)

Kolejne jednodniowe posiedzenie RPP odbędzie się 20 grudnia, natomiast następna decyzja ws. stóp procentowych zapadnie na dwudniowym posiedzeniu w dniach 10-11 stycznia.

Dla złotego ważniejsze od dzisiejszego posiedzenia może być: jutrzejsza decyzja EBC ws. stóp procentowych (oraz konferencja z udziałem Mario Draghiego) oraz przyszłotygodniowa decyzja Rezerwy Federalnej (oraz konferencja z udziałem Janet Yellen).

O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Prezes z pewnością będzie pytany o ocenę kondycji polskiej gospodarki, która w trzecim kwartale wyraźnie zwolniła czy też o zakończenie okresu deflacji w Polsce.

Obszerną relację z konferencji zamieścimy po jej zakończeniu.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~endi

Dobra decyzja , zgodna z moimi prognozami

! Odpowiedz
2 12 ~Szak

Mój kredyt na zakup mieszkania w PLN 13 letni ma oprocentowanie 2.48 i niech tak zostanie do końca spłaty.

! Odpowiedz
1 3 ~xbo

A mój w CHF 0,056% i też niech tak zostanie.

! Odpowiedz
3 7 ~heyahbananana

jaka stabilizacja, oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych systematycznie spada, jakaś masakra

! Odpowiedz
6 2 ~nik

nie ma obowiązku lokowania środków na lokatach, także nie przeżywaj...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl