Ostatnie w tym roku decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło niespodzianek. Stopy pozostały bez zmian, wobec czego inwestorzy i ekonomiści czekają teraz na konferencję prasową prezesa NBP. Większe znaczenie od decyzji RPP będą miały grudniowe posunięcia EBC i Fed.


Zgodnie z decyzją RPP, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada obniżyła je w marcu 2015 r.
Oznacza to, że żyjemy w najdłuższym okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP, która zadanie to realizuje od 1998 r. Poprzedni porównywalnie długi okres rozciągał się od czerwca 2009 r. do stycznia 2011 r. Wiele wskazuje na to, że obecna "wielka stabilizacja" będzie trwać jeszcze długo. Ze stawek kontraktów FRA i IRS wynika, iż rynek oczekuje pierwszych podwyżek stóp w NBP najwcześniej na początku 2018 r.


Dzisiejsze posunięcie RPP nie zaskoczyło. Wszyscy ankietowani przez PAP ekonomiści spodziewali się stabilizacji stóp w tym roku na obecnych poziomach, a kolejny prognozowany przez nich ruch to przyszłoroczna podwyżka.
Zakończone dziś posiedzenie decyzyjne było pierwszym, w którym udział wziął Rafał Sura. Najmłodszy stażem członek RPP dołączył do grona ustalającego stopy 16 listopada, kiedy to Senat wybrał go na miejsce Marka Chrzanowskiego, który odszedł do KNF.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl


Kolejne jednodniowe posiedzenie RPP odbędzie się 20 grudnia, natomiast następna decyzja ws. stóp procentowych zapadnie na dwudniowym posiedzeniu w dniach 10-11 stycznia.
Dla złotego ważniejsze od dzisiejszego posiedzenia może być: jutrzejsza decyzja EBC ws. stóp procentowych (oraz konferencja z udziałem Mario Draghiego) oraz przyszłotygodniowa decyzja Rezerwy Federalnej (oraz konferencja z udziałem Janet Yellen).
O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Prezes z pewnością będzie pytany o ocenę kondycji polskiej gospodarki, która w trzecim kwartale wyraźnie zwolniła czy też o zakończenie okresu deflacji w Polsce.
Obszerną relację z konferencji zamieścimy po jej zakończeniu.