REKLAMA

RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne

2016-11-08 09:37
publikacja
2016-11-08 09:37
RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne
RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne
fot. ambro / / YAY Foto

Mimo pojawiających się pomysłów zmian, abonament RTV w dotychczasowej postaci nadal obowiązuje. Aktualna jest również kwestia kontroli uiszczania opłaty i ściągania zaległości z tego tytułu. Ostatnio głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, że nie ma ustawowych podstaw do tego, żeby pracownicy Poczty Polskiej sprawdzali po domach, czy ludzie mają odbiorniki RTV.

RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne / fot. Johan10 / YAY Foto

Ściąganiem należności z tytułu opłat za abonament RTV, zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zajmują się naczelnicy urzędów skarbowych w trybie egzekucji administracyjnej. Natomiast kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej wykonywane są przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. O tym, że są one wykonywane sukcesywnie na terenie całego kraju, a do urzędów skarbowych wpływają tysiące tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską, pisaliśmy już na łamach Bankier.pl. Właśnie w sprawie sposobu kontroli posiadania telewizorów i radioodbiorników wypowiedział się ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), do którego docierało wiele niepokojących sygnałów, głównie z województwa kujawsko-pomorskiego.

Wątpliwość Rzecznika budzi to, czy pracownik Poczty Polskiej jest de facto uprawniony do tego, aby wejść do mieszkania w celu ustalenia, czy dana osoba posiada telewizor lub radio. RPO zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, prosząc o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

- Nienaruszalność mieszkania to jedna z podstawowych zasad konstytucyjnych wyrażona w art. 50 Konstytucji RP. Przepis ten stanowi, że przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. Oznacza ona zakaz zakłócania swobodnego korzystania z własnego mieszkania, co wiąże się ściśle z prawem do ochrony prawnej życia prywatnego, zagwarantowanym przez art. 47 Konstytucji RP. Nienaruszalność mieszkania można określić zatem jako zakaz wkraczania do niego i przebywania w nim bez zgody właściciela lub innej uprawnionej osoby albo bez wyraźnej podstawy ustawowej – czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

­ – Dlatego realizacje celów uzasadniających naruszenie miru domowego wymaga stworzenia jasnych reguł na poziomie ustawowym, które wskazują podmiot uprawniony, przesłanki oraz warunki działania. Tymczasem ustawodawca w przypadku kontroli posiadania odbiornika RTV nie zapewnił przepisów prawnych wyraźnie regulujących tę materię. Przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie zawierają ustawowego obowiązku wpuszczenia pracowników Poczty Polskiej do mieszkań, nawet w sytuacji wylegitymowania się przez nich oraz przedstawienia celu kontroli – wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (67)

dodaj komentarz
~trtrapuck
Mieszkam w Kujawsko-Pomorskim i jestem przygłupem, bo dałem się wrobić dwóm Cygankom.
Miały identyfikator Poczty Polskiej.
Wpuściłem je i mnie okradły ze złota, które trzymałem na okoliczniść powrotu PO do władzy.

~aaa
A co z pisowcami którzy nie placa ?
~Kremlin
Myśle ze nc+ i Polsat wcale by sie nie zmartwili gdyby z ich platform wyniosły sie tvpisy. Co wiecej tvpisy o tym wiedzą.
Żałosne tylko zbierają ...vwszedzie szukają, I tak nie wystarczy.
~ererer
wiochy w kujawsko pomorskim, zbyt mądrzy ludzie tam raczej nie mieszkają, dlatego właśnie tam szukają durni do upolowania, spróbowali by przejść się po dobrej dzielnicy w dużym mieście to po kilku wizytach odwoziła by ich karetka :D
~Gość
ja korzystam z internetu, płace za internet, nie chce płacić za tvPiS
~wW
A ja mam zepsuty telewizor. Moze mi go wymienia na sprawny?
~endi
Czyli kontrole poczty były naruszeniem miru domowego , ile za to grozi ? przy okazji można zażądać jakiegoś odszkodowania
~as
Pytanie, co za łoś wpuszcza obca osobę bez nakazu prokuratora lub sędziego? Nienaruszalność mieszkania w trybie art.308 kpk to najbardziej brutalna ingerencja w swobody obywatelskie i musi być silnie uzasadniona! (broń, narkotyki, zatrzymania niebezpiecznych przestępców). A i wtedy można mieć kłopot jak papuga dobry.
~as
Oczywiście naruszenie tej nienaruszalności :)
~asd
Obca osoba odczytująca licznik wody, pradu tez włazi do domu

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki