REKLAMA
WEBINAR

Fiskus ściąga abonament RTV. 27 tysięcy nowych spraw

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-06-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-30 06:00

Do urzędów skarbowych w całej Polsce tylko od początku roku wpłynęło łącznie blisko 27 tysięcy tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską w związku z zaległościami abonamentowymi - dowiedział się portal Bankier.pl.

Od stycznia 2017 roku miała wejść w życie tzw. opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Odsunięto ją jednak w czasie. Abonament RTV w obecnej postaci nadal będzie jeszcze obowiązywał, aktualna jest też kwestia egzekucji zaległości z tego tytułu. Podobnie jak wcześniej, są one ściągane przez fiskusa m.in. z nadpłaty podatkowej - informuje redakcję Bankier.pl jeden z czytelników. Do naszej wiadomości załącza pismo z informacją o zajęciu środków z Urzędu Skarbowego na pokrycie należności z tytułu zaległego abonamentu objętych tytułami wykonawczymi wystawionymi przez Pocztę Polską. Łączna kwota zaległości wraz z odsetkami wynosi obecnie blisko 1500 zł. Historia podobna do tych, o jakich informowaliśmy też latem ubiegłego roku, między innymi w artykułach: „Fiskus ściąga abonament RTV” czy „Trwają kontrole abonamentu RTV. Kto powinien się obawiać?”.

Biuro prasowe Poczty Polskiej potwierdza w rozmowie z redakcją Bankier.pl, że kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej wykonywane są przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej sukcesywnie na terenie całego kraju. Potwierdzają to również dane izb skarbowych dotyczące liczby tytułów wykonawczych wystawionych w związku z zaległościami abonamentowymi przez Pocztę Polską i przesłanych do urzędów skarbowych.

Ściąganiem zaległości abonamentowych zajmują się urzędy skarbowe

Ściąganiem zaległości abonamentowych zajmują się urzędy skarbowe

Ściąganiem należności z tytułu opłat za abonament RTV, zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych (art. 7 tej ustawy), zajmują się naczelnicy urzędów skarbowych w trybie egzekucji administracyjnej. Kontrolę obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej natomiast prowadzi operator pocztowy wyznaczony w rozumieniu ustawy prawo pocztowe, a więc obecnie Poczta Polska.

Tysiące egzekucji opłat abonamentowych

W okresie od 1 stycznia do końca maja br. do urzędów skarbowych na terenie całego kraju wpłynęło w sumie blisko 27 tysięcy tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską i dotyczących zaległych opłat abonamentowych. Od początku roku najwięcej takich tytułów egzekucyjnych wpłynęło do urzędów skarbowych województwa zachodniopomorskiego (4812). Podobną skalę przyjmuje egzekucja zaległości abonamentowych w województwie śląskim (4735 tytułów wykonawczych Poczty Polskiej w tym roku) i dolnośląskim (4455). 

Ściąganie zaległości z tytułu abonamentu RTV – liczba tytułów wykonawczych wysłanych   przez Pocztę Polską do urzędów skarbowych w okresie 1 styczeń - 30 maj 2016

Województwo

Liczba nowych tytułów wykonawczych, które wpłynęły w tym roku*

Liczba wszystkich otwartych tytułów wykonawczych**

dolnośląskie (Izba Skarbowa we Wrocławiu)

4455

61 477

kujawsko-pomorskie (Izba Skarbowa w Bydgoszczy)

1552

60 500

lubelskie (Izba Skarbowa w Lublinie)

582

33 145

lubuskie (Izba Skarbowa w Zielonej Górze) 1 355
38 309

łódzkie (Izba Skarbowa w Łodzi)

1036

41 360

małopolskie (Izba Skarbowa w Krakowie)

brak danych

60 720

mazowieckie (Izba Skarbowa w Warszawie)

849

67 964

opolskie (Izba Skarbowa w Opolu)

686

25 284

podlaskie (Izba Skarbowa w Białymstoku)

498

7367

podkarpackie (Izba Skarbowa w Rzeszowie)

1368

12 102

pomorskie (Izba Skarbowa w Gdańsku)

1169

22 850

śląskie (Izba Skarbowa w Katowicach)

4735

143 845

świętokrzyskie (Izba Skarbowa w Kielcach)

1547

32 108

warmińsko-mazurskie (Izba Skarbowa w Olsztynie)

717

26 162

wielkopolskie (Izba Skarbowa w Poznaniu)

2736

93 323

zachodniopomorskie (Izba Skarbowa w Szczecinie)

4812

74 532

* w okresie od 1 stycznia do 30 maja 2016 r.

** według stanu na dzień 30 maja 2016 r., zarówno tytuły wykonawcze jednopozycyjne jak i wielopozycyjne

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych uzyskanych od izb skarbowych, czerwiec 2016 r.

Równolegle prowadzone są też egzekucje, których nie udało się zamknąć z wcześniejszych okresów. Tylko w województwie śląskim wszystkich otwartych tytułów wykonawczych według stanu na 30 maja br. było łącznie ponad 140 tysięcy.

22 zł za telewizor - i mało, i dużo

Zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą, obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Z opłaty abonamentowej zwolnieni są m.in. emeryci, kombatanci i bezrobotni, którzy w urzędzie pocztowym przedłożyli odpowiednie oświadczenie i dokumenty uprawniające do zwolnienia.  

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2016 i 2017 roku

2016 rok

radiofonicznego

telewizyjnego lub 
telewizyjnego i radiofonicznego

za jeden miesiąc

 7,00 zł

  22,70 zł

za dwa miesiące

13,60 zł

  44,05 zł

za trzy miesiące

20,15 zł

  65,35 zł

za sześć miesięcy

39,90 zł

129,40 zł

za rok

75,60 zł

245,15 zł

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny wynosi obecnie 22,70 zł. Dla jednych niewiele, dla innych – zbyt dużo. Wiele osób nie uznaje bowiem tego obowiązku i uchyla się od wnoszenia opłaty abonamentowej. Zjawisko to nasiliło się w 2008 roku, kiedy urzędujący wówczas premier Donald Tusk zapowiedział zniesienie abonamentu. Wiele osób poczuło się wtedy zwolnionych z wnoszenia opłat, nierzadko ściągając na siebie kłopoty. W wyniku prowadzonych kontroli okazuje się, że do zapłaty pozostaje cała zaległość wraz z odsetkami.

Abonament RTV – jak się odwołać?

Jeśli podczas kontroli przeprowadzanej przez upoważnionego pracownika Poczty Polskiej stwierdzone zostanie używanie niezarejestrowanego odbiornika RTV, wydana jest odpowiednia decyzja. Nakazuje się w niej rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika stanowiącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (art. 5 ust.3 ustawy o opłatach abonamentowych).

Zaległość można jednak próbować rozłożyć na raty lub umorzyć. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wnioski o umorzenie lub rozłożenie zaległości na raty składa się do Krajowej rady Radiofonii i Telewizji mailowo, pocztą lub osobiście w kancelarii biura KRRiT. Jak podaje rzecznik prasowa KRRiT Katarzyna Twardowska, od 1 stycznia tego roku do chwili obecnej do biura KRRiT wpłynęło 30 279 listów w sprawie opłat abonamentowych.

Nowej opłaty nie ma, a wpływy na media muszą być

Choć twórcy koncepcji opłaty audiowizualnej doliczanej do rachunku za prąd zapowiadali rozważenie abolicji dla osób, które dotąd nie płaciły abonamentu RTV, tak aby wraz ze startem nowych zasad każdy miał czystą kartę, teraz już wiadomo, że zaległości z tego tytułu nie będą zapomniane.

W wywiadzie udzielonym portalowi Wirtualnemedia.pl, opublikowanym 14 czerwca 2016 r., wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiada uszczelnienie ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego w ramach obowiązującej ustawy abonamentowej. Jednym z pomysłów jest np. sięgnięcie do bazy danych o klientach kablówek. Przez prostą analogię - jeśli ktoś korzysta z tzw. kablówki, ma również odbiornik, czyli powinien płacić abonament. – Z wielu stron słyszę, że nikt nie ma odbiorników. A mecz polskiej reprezentacji z Irlandią Północną obejrzało 12 mln osób – podaje jako przykład w przywołanym wywiadzie Krzysztof Czabański. Zapowiada jednocześnie, że obowiązek opłacania składki abonamentowej zostanie utrzymany jako podstawa do ściągania zaległości. Techniki egzekwowania tych należności są obecnie przedmiotem prac ze specjalistami. Wiceminister kultury ucina jednak spekulacje dotyczące kontrolowania gospodarstw domowych przez wyznaczonych urzędników, wskazując, że istnieje wiele innych możliwości na sprawdzenie, czy ktoś faktycznie nie posiada odbiornika, niż zaglądanie do jego domu.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (115)

dodaj komentarz
~stefan
A nie można zakodować sygnału?Kto będzie chciał oglądać,ten zapłaci.
~Igor
PAN Czabański albo udaje, że nie wie albo naprawdę nie wie jak się mierzy oglądalność.
~Siegsauer
Chcieliscie do europy ? no to macie.
W Niemczech z abonamentu pobieraja 8 miliardow euro, a w Polsce "tylko" okolo 1,5 miliarda €.
Jeszcze dluga droga drozejacego abonamentu przed Wami.

http://www.focus.de/kultur/kino_tv/geldsegen-fuer-die-oeffentlich-rechtlichen-8-3-milliarden-euro-einnahmen-aus-rundfunkbeitrag-
Chcieliscie do europy ? no to macie.
W Niemczech z abonamentu pobieraja 8 miliardow euro, a w Polsce "tylko" okolo 1,5 miliarda €.
Jeszcze dluga droga drozejacego abonamentu przed Wami.

http://www.focus.de/kultur/kino_tv/geldsegen-fuer-die-oeffentlich-rechtlichen-8-3-milliarden-euro-einnahmen-aus-rundfunkbeitrag-wachsen-erneut_id_4761220.html
~dongiacomo
a kto normalny wpuszcza listonosza do domu?? jeśli kogokolwiek listonosz zacznie straszyć karami powiedzcie, że to nagrywacie. nie zdążycie kopnąć go w dupę, bo tak będzie spierniczał. listonosz nie ma żadnego prawa wejść wam do domu.
~junior82
Z wielu stron słyszę, że rząd nie wierzy w badania Nilsena bo są one przygotowywane przez ludzi wywodzących się z komuny, a tutaj nagle przyjmują w pełni wynik badań.

Poza tym ludzie oglądają mecze w barach i strefach kibica, oraz u nielicznych sąsiadów którzy mają TV... może być?
~kamil
Jakkie prawo mówi o tym, że nalezy wpuścić pracownika poczty do domu?
~podwojniewkurzony
nadal nie rozumiem dlaczego mam placic podwojnie, skoro kupuje usluge od sieci kablowej i place za to to dlaczego mam jeszce dodatkowo placic abonament, to powinno byc kwestia ktora umowy jako kablowka podpisuje z dostawcami programow. to to mnie nei interesuje jak oni sie dogadaja , wlasciciel kablowki i tak to skalkuluje w abonamencie nadal nie rozumiem dlaczego mam placic podwojnie, skoro kupuje usluge od sieci kablowej i place za to to dlaczego mam jeszce dodatkowo placic abonament, to powinno byc kwestia ktora umowy jako kablowka podpisuje z dostawcami programow. to to mnie nei interesuje jak oni sie dogadaja , wlasciciel kablowki i tak to skalkuluje w abonamencie mnie nie obchodzi, jako odbirca koncowy powinieneim placic 1 abonament i tyle
~Beata
programy tel. narodowej powinny być zakodowane, jeśli ktoś chce oglądać - niech wykupi abonament. byłoby to sprawiedliwe - tak czy nie ?
~antyTVfan
Panie Czabański, niech Pana nie interesuje kto, na czym i gdzie oglądał mecze na Euro 2016 z udziałem polskiej reprezentacji piłki kopanej - ważne, że nadal kibicujemy oraz sportowy duch narodu ciągle jeszcze dycha.
Powtarzam po raz 1000: Krrit, Tvp i reszta tego typu instytucji nikomu w kraju czy za granicą nie kupiła odbiorników
Panie Czabański, niech Pana nie interesuje kto, na czym i gdzie oglądał mecze na Euro 2016 z udziałem polskiej reprezentacji piłki kopanej - ważne, że nadal kibicujemy oraz sportowy duch narodu ciągle jeszcze dycha.
Powtarzam po raz 1000: Krrit, Tvp i reszta tego typu instytucji nikomu w kraju czy za granicą nie kupiła odbiorników tv czy radiowych, więc za co chce pieniądze kasować? Mówiłem już, że jak chcecie od kogoś kasę, to niech wspomniane podmioty się dogadają z kablówkami i operatorami komórkowymi/tv satelitarnej i będzie grało, huczało oraz buczało aż miło. PRL już dawno się skończył i mamy XXI wiek, gdyby ktoś jednak nie zdążył zauważyć. Poza tym jeszcze jest w użyciu zasada "lex retro non agit" i tej wersji się trzymajmy.
~Karol5736
Chce pozwać Tuska za wprowadzenie w błąd, żeby nie płacić abonamentu. Jakie są szanse, że wygram?

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki