REKLAMA

RPO do premiera: obowiązek noszenia maseczek wprowadzono niezgodnie z zasadami

2020-10-14 12:10
publikacja
2020-10-14 12:10
RPO do premiera: obowiązek noszenia maseczek wprowadzono niezgodnie z zasadami
RPO do premiera: obowiązek noszenia maseczek wprowadzono niezgodnie z zasadami
fot. Akarawut / / Shutterstock

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych ponownie wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar w piśmie skierowanym do premiera Mateusz Morawieckiego.

Jak zaznaczył, zgodnie z konstytucją obowiązek ten powinna przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. W konsekwencji Bodnar zaapelował do premiera o zainicjowanie działań legislacyjnych, które doprowadzą do zgodności z konstytucją przepisów w tej sprawie.

O piśmie Rzecznika od premiera poinformowało w środę biuro RPO. Podkreślono, że jest to już kolejne wystąpienie Rzecznika do szefa rządu w tej sprawie, a RPO nie kwestionuje zasadności powszechnego stosowania maseczek jako jednego ze środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Chodzi o obowiązujące obecnie zasady noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, które zostały określone rozporządzeniem Rządu z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat do 500 zł.

W ocenie Rzecznika brak uregulowania ustawowego tej kwestii "może mieć istotne znaczenie dla efektywnego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek". Jak przypomniano, RPO już w maju wskazywał, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

"Ustawa ta wyraźnie przewiduje, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony rozporządzeniem Rady Ministrów wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu nie może dotyczyć każdego - niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią" - wskazał RPO.

Rzecznik zauważył też, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa zostały wydane na niezmienionej podstawie prawnej. W związku z tym Bondar ponownie zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ jann/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
ajmagik
Strasznie to przykre, że w rządzie są ludzie bez pojęcia o prawie. Nie odróżniają podstawowych terminów obowiązujących w urzędowaniu. Jak można nie rozróżniać ustawy od rozporządzenia? To nie jest kwestia nazwy, ale odpowiedzialności, skutków prawnych. Zatrudnia się tam głąbów, a zwierzchnicy tego nie widzą,Strasznie to przykre, że w rządzie są ludzie bez pojęcia o prawie. Nie odróżniają podstawowych terminów obowiązujących w urzędowaniu. Jak można nie rozróżniać ustawy od rozporządzenia? To nie jest kwestia nazwy, ale odpowiedzialności, skutków prawnych. Zatrudnia się tam głąbów, a zwierzchnicy tego nie widzą, bo sami nie znają podstaw prawnych. Przeraża to, że partia rządząca ma w nazwie prawo. RPO do nich pisze, a oni tego nie czytają, bomają władzę. Takiego czegoś nie było nigdy w Polsce. Pan prof. Bodnar jest bezradny, ale i tak ma cierpliwość w tym straszliwym bezprawiu.
jes
Ilu tu mamy zwolenników państwa bezprawia. Aż podziw. Czy to geny poddaństwa czy sprzedajność polska?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xiven
to RPO to chyba do likwidacji :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niederfurzdorf
Drogi Panie RPO! W którym kraju Europy wprowadzono ten obowiązek w oparciu o ustawę zasadniczą? W ŻADNYM.
krrzysiek2
a jak nakażą nosić pampersy? i zaczną sprawdzać to też będziecie się stosować?
blind-oln
Jeśli od tego będzie zależeć życie moje i moich bliskich, to tak. Będę nosić.
ajwaj
""ponownie wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa""

- bo prawo to Balbina, Misiewicz, Maciorewicz PISy + PISia-Boyz

Wiecej prawa w PISa PL nie trza
tindala
Kolejny argument dla przeciwników maseczek. Poczciwy Bodnar dba o dobrostan Polaków. Proponuję skierować go do opróżniania nocników na oddziale zakaźnym. W innym wypadku niech skorzysta z rady Chiraca i siedzi cicho.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki