PIT 2023

Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach. PGNiG komentuje

2022-03-31 15:58, akt.2022-03-31 18:33
publikacja
2022-03-31 15:58
aktualizacja
2022-03-31 18:33

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek, że podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach - pisze Bloomberg . W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana - oświadczył Putin w telewizyjnym wystąpieniu.

Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach. PGNiG komentuje
Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach. PGNiG komentuje
fot. Mikhael Klimentyev/Kremlin Pool / / Reuters

Jak podaje Bloomberg prezydent Rosji wyjaśnił, że aby zapłacić za rosyjski gaz, klienci będą musieli otworzyć kontra rublowe w rosyjskich bankach, z których będą regulowane płatności za gaz.

Agencja, cytując treść dekretu pisze, że konta mają być otwierane w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku.

"Jeżeli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za złamanie zapisów kontraktowych ze wszystkimi konsekwencjami" - dodał Putin.

Zgodnie z treścią dekretu, zagraniczni kontrahenci mają wpłacać walutę, w której płatności przewiduje kontrakt gazowy na specjalne konto walutowe w Gazprombanku. Ten z kolei bank sprzeda ją na moskiewskiej giełdzie MICEX i przeleje otrzymane ruble na kolejny specjalny rachunek klienta, a następnie ureguluje tymi rublami płatności za gaz w tym samym banku.

W dekrecie przewidziano jednak wyjątek, na podstawie którego zagraniczni kontrahenci będą mogli "ominąć" opłaty w rublach. Warunkiem jest uzyskanie specjalnego zezwolenia Komisji Rządu Federacji Rosyjskiej ds. Inwestycji Zagranicznych.

Od 5 marca na rosyjskiej liście "nieprzyjaznych państw" znajdują się m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej (a więc również Polska), Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Norwegia, Szwajcaria, Japonia i Korea Południowa.

PGNiG nie komentuje dekretu Putina ws. płatności za gaz w rublach

"PGNiG nie może komentować deklaracji politycznych ani udzielać szczegółowych informacji na temat zapisów umów z kontrahentami. Kontrakt pomiędzy PGNiG a Gazprom obowiązuje do końca 2022 r., PGNiG pozostaje w bieżącym kontakcie z kontrahentem" - przekazała PAP spółka w czwartkowym oświadczeniu.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (183)

dodaj komentarz
marco63
Biedni Rosjanie popadają w nędzę. Ci, którzy jakoś wiązali koniec z końcem, wpadają właśnie w ubóstwo i stają się coraz biedniejsi. Jedna czwarta ludności żyje za maksymalnie 150 dol. miesięcznie. A ceny najtańszych nawet rzeczy do jedzenia rosną dwu-, a w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie – piszą rosyjscy znawcy kuchni Olga Biedni Rosjanie popadają w nędzę. Ci, którzy jakoś wiązali koniec z końcem, wpadają właśnie w ubóstwo i stają się coraz biedniejsi. Jedna czwarta ludności żyje za maksymalnie 150 dol. miesięcznie. A ceny najtańszych nawet rzeczy do jedzenia rosną dwu-, a w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie – piszą rosyjscy znawcy kuchni Olga i Paweł Sutkinowie.
Narodowi musi wystarczyć że mają rakiety hipersoniczne. Propaganda tylko nie dodaje że kto mieczem wojuje od miecza ginie.
dzejms
na szczęście (Putina yebać - spoko! I niech złamas wrak oddaje!) USA nie używa miecza tylko bomb, napalmu, rakiet, amunicji, broni jądrowej (jako jedyny kraj użył na cywilach!)...
karbinadel
"Zgodnie z treścią dekretu, zagraniczni kontrahenci mają wpłacać walutę, w której płatności przewiduje kontrakt gazowy" - no więc nie mają płacić w rublach, dopiero ruski bank wymieni na miejscu tę walutę na śmiecioruble
dzejms
wszystkie waluty to śmiecie jeśli nie maja pokrycia w złocie lub srebrze
patrz złoty suweren - to 1JEDEN FUNT! JEDEN!!!
ponad 7 gram złota
grab
I tak UE została z ręką w nocniku. Putin okazał się bardziej przebiegły i skuteczny, niż te poprawnie politycznie gromady unijnych polityków!
efg
"Putin każe" hehe. On nawet nie potrafi nakazać swoim żołnierzom aby nie pofajdali się z strachu na polu walki......
next3
Rosjanie muszą sprzedawać złoto za ruble w przeliczeniu za 1400 usd/uncja, aby sztucznie utrzymać kurs szmacianej waluty. Mogli by dostać 2000, no ale chcą sprzedwać za ruble, więc niech sprzedają....Kurs kantorowy to 200 rubli za usd. I to jest bliskie prawdy, towarysze komsomolcy :-)
najmadrzejszy
If gas buyers from unfriendly states refuse to pay for gas in rubles, Russia will view it as breach of contract, President Vladimir Putin said

Rosja da rade. Wierzcie mi posiadanie złota, alu, niklu, radu, litu, tytanu, gazu, ropy, pierwiatkow ziem rzadkich, wegla jest ciut bardziej perspektywiczne niz posiadanie sieci
If gas buyers from unfriendly states refuse to pay for gas in rubles, Russia will view it as breach of contract, President Vladimir Putin said

Rosja da rade. Wierzcie mi posiadanie złota, alu, niklu, radu, litu, tytanu, gazu, ropy, pierwiatkow ziem rzadkich, wegla jest ciut bardziej perspektywiczne niz posiadanie sieci Żabek , Lidlow i Biedry
jaceklech
To wszystko prawda, ale pod warunkiem, że ktoś będzie chciał to kupić...
Dodam jeszcze, że do wydobycia tych "skarbów" potrzebna jest technologia, której towarzysze radzieccy akurat nie mają.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki