REKLAMA

Nowy minister rolnictwa zabiera głos ws. ustawy futerkowej

2020-10-08 09:10
publikacja
2020-10-08 09:10
Facebook

Rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych. Temat rolnictwa i leśnictwa w Polsce jest tak szeroki, że akurat ta mała grupa nie może zdominować działań całego Ministerstwa Rolnictwa, czy całego rządu - stwierdził w czwartek nowy minister rolnictwa Grzegorz Puda.

W ostatnim czasie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, wywołuje protesty rolników, a także hodowców. Uchwaloną we wrześniu przez Sejm nowelizacją, której projekt złożyli posłowie PiS, zajmują się obecnie senackie komisje, Senat ma rozpatrzyć ją na posiedzeniu plenarnym we wtorek 13 października.

"Temat rolnictwa i leśnictwa w Polsce jest tak szeroki, że akurat ta mała grupa - mówię o hodowcach zwierząt futerkowych - nie może zdominować działań całego Ministerstwa Rolnictwa, czy całego rządu" - powiedział Puda w Programie 1 Polskiego Radia.

Stwierdził też, że "wielu rolników nie pochwala branży, w której traktuje się zwierzęta bardzo nieetycznie". "Więc to nie jest tak, że całe środowisko rolnicze jest niezadowolone" - powiedział minister rolnictwa.

W kontekście danych o eksporcie mięsa z uboju rytualnego, który był w 2017 roku wart 7 miliardów złotych, a w 2020 roku może przekroczyć nawet 20 miliardów, a także opinii swojego poprzednika w resorcie Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który uważa, że zakaz uboju rytualnego na eksport oznacza początek końca dochodów rolników, Puda został zapytany, czy przepis dotyczące uboju rytualnego zostanie z nowelizacji usunięty.

Szef resortu rolnictwa, który dotąd w parlamencie był przedstawicielem wnioskodawców ws noweli ustawy o ochronie zwierząt, odpowiedział, że nad nowelizacją trwają teraz prace w Senacie. "Senatorowie składają swoje poprawki - zobaczymy. To pytanie tak naprawdę nie do ministra rolnictwa. Ja chciałbym tylko powiedzieć, że sam eksport nie polega tylko i wyłącznie na uboju rytualnym, co bardzo istotne z punktu widzenia polskich rolników" - powiedział Puda.

Powiedział jego zdanie jest "niezmienne" to znaczy, chodzi o to, by "rolnicy mieli możliwość funkcjonowania, mieli możliwość prowadzenia swojej działalności, ale niekoniecznie na takich zasadach, jak było dotychczas, niekoniecznie w ramach uboju rytualnego".

"Ten ubój polega na tym, że zwierzęta bardzo cierpią, a ze względów ekonomicznych nie ma danych, które by wskazywały bezpośrednio na to, że ilość wołowiny, która jest sprzedawana w krajach europejskich, czy też w krajach, do których ten eksport jest wysyłany, jest tak duża ze względu na potrzeby religijne" - powiedział Puda.

Zapewnił, że zna stanowisko Ardanowskiego, że "Polska nie będzie wielkim eksporterem zboża, czy rzepaku" oraz że "buraki się kończą, bo jest opinia, że cukier jest niezdrowy, że popularniejsze jest cukier trzcinowy", że "mlekiem jest zalana Europa, i właśnie hodowla bydła mięsnego, a także owiec, baraniny, która trafia do krajów muzułmańskich, to jest szansa dla polskiego rolnictwa".

"Bardzo szanuję jego dotychczasowe dokonania, bardzo szanuję jego wiele pomysłów, i te dobre pomysły będą kontynuowane. Natomiast tutaj w tej kwestii mamy trochę rozbieżne zdanie" - powiedział Puda.

Pytany, co może powiedzieć o źródłach dochodów rolnikom, którzy uczestniczyli w środę w ogólnopolskim proteście, Puda stwierdził, że z pewnością nie jest tak, że w momencie ograniczenia uboju rytualnego, kwestia ta zmieni się "aż na tyle, na ile to jest cały czas przedstawiane".

Pytany o hodowle zwierząt futerkowych, których jest coraz mniej i czy może warto poczekać na okres "zwinięcia" takiej produkcji, Puda zaznaczył, że PiS zapowiadało trzy lata temu działania, które doprowadzą do zakazania "działalności, która polega na tym, że hoduje się zwierzęta tylko i wyłącznie dla spełnienia fanaberii małej grupy osób".

"Większość skór jest eksportowana i (...) de facto ten biznes polegający na tym, że hoduje się zwierzęta, skarmia się zwierzęta po to, aby je obedrzeć ze skór, nie jest jak gdyby nam w Polsce potrzebny" - ocenił.

Puda powiedział także, że wpłaty do budżetu państwa z tytułu działalności tej branży "jest tak znikomy, (że) naprawdę to jest branża, która jest u schyłku swojej działalności". Przywołał tez na sondaże, z których wynika, że ok. 70 proc. Polaków popiera działania, zmierzające do zakazu tego typu działalności. "Jednoznacznie możemy powiedzieć, że ta ustawa spełnia oczekiwania większości Polaków" - powiedział minister rolnictwa.

Na uwagę, że zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego "wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przez Zjednoczoną Prawicę wygrane głosami rolników, (...) a teraz w PSL strzelają korki od szampana", Puda powiedział, że "trzeba pamiętać o tym, że przecież rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
trooper
Tu się z Kaczyńskim w 100% zgadzam. Ja, czysty anty-PIS
esim
Hodowla zwierzat by zedrzec z nich skore na buty a mieso zezrec juz jest OK? A kradziez jajek kurom (dzieci matce zabieraja i zjadaja) jest OK? A futro lepsze z chinskiego plastiku, wiadomo, "ekologiczne".
rysiek58
Panie Grzegorzu Puda, cieszę się że w końcu ktoś zajmie się tym tematem. Zwierzęta mają uczucia i cierpią co może dziwić jedynie tych którzy nigdy nie byli blisko ze swoim pupilem. Idziemy z duchem czasu. Żeby zostało tak jak jest czasem trzeba biec jak najszybciej. Pociąg już rusza ze stacji i postępowi do niego Panie Grzegorzu Puda, cieszę się że w końcu ktoś zajmie się tym tematem. Zwierzęta mają uczucia i cierpią co może dziwić jedynie tych którzy nigdy nie byli blisko ze swoim pupilem. Idziemy z duchem czasu. Żeby zostało tak jak jest czasem trzeba biec jak najszybciej. Pociąg już rusza ze stacji i postępowi do niego wskakują. A na stacji zostanie tylko ciemnogród.

Żyjemy w roku 2020 a dalej oskurowywane są zwierzęta. Nie bądźmy jak Lord Ramsay Bolton z Gry o Tron który w herbie miał oskurowanego. Nie jesteśmy dzikusami. Zostało wynalezionych mnóstwo tanich i mocnych materiałów które imitują skórę choćby jak derma. Na jedno długie futro potrzeba zabić: 16 kojotów, 18 rysiów, 60 norek, 45 oposów, 20 wyder, 42 lisy, 40 szopów, 50 soboli, 8 fok, albo 15 bobrów. Nie tylko futro pochodzi z cierpienia zwierząt, ale również skóra i zamsz. Naprawdę jesteśmy tacy wielcy w oczach Najwyższego że możemy sobie pozwolić na śmierć 60 norek tylko by ładnie się ubrać ? Czy nie było powiedziane "Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie?"

Bądźmy cywilizowani i patrzmy na zachód, a nie bierzmy przykładu ze wschodu. Człowieka poznasz po tym jak traktuje swojego zwierzaka. To powiedzenie do dzisiaj świetnie się sprawdza. Okażmy serce zwierzętom drodzy Rodacy.
takitamzdaleka
Ale zaraz... walczymy o zwierzęta?... i tylko te od rolników, tak?
A te z labolatoriów? A te od farmaceutów i kosmetologów?
I zaraz zaraz... czytamy, że królików to nie dotyczy? Czyli co - króliki to można oprawiać i robić co się z nimi chce, bo ustawa ich nie obejmuje, ale inne zwierza to mamy trzymać ładnie
Ale zaraz... walczymy o zwierzęta?... i tylko te od rolników, tak?
A te z labolatoriów? A te od farmaceutów i kosmetologów?
I zaraz zaraz... czytamy, że królików to nie dotyczy? Czyli co - króliki to można oprawiać i robić co się z nimi chce, bo ustawa ich nie obejmuje, ale inne zwierza to mamy trzymać ładnie i grzecznie? A czy królik to nie zwierze?...

A tak na poważnie - "czyńcie ziemię sobie poddaną" głosi podstawa naszej kultury. Czy wszyscy hodowcy sa psychopatami i dręczą zwierzęta? Czy może tylko ci wyjątkowi, ujęci na filmie z tvn czy amatorsko kamerą lewicy?
Bardziej wypadałoby egzekwować obecne prawo niż tworzyć nowe... Przecież i obecnie jest ustawa i paragraf, mówiące, że kto męczy zwierzęta, ten podlega karze. I skoro jakiś hodowca zajmuje się hodowlą rażąco urągającą dobrostanu zwierząt, to powinien za to odpowiadać. A pozostali - nie potrzebują interwencji państwa i innych wyznawców weganizmu czy tym podobnych.

Polecam aby każdy się zastanowił, któremu hodowcy zależy na tym, aby jego zwierzęta, które później musi sprzedać na mięso czy cokolwiek innego - były zagłodzone, niezadbane lub "wybrakowane" z powodu złych warunków? Jeśli rolnik nie dba o zwierzęta, to będzie miał mniejsze wzięcie, a po drugie - można go przecież skontrolować na podstawie obecnych ustaw i odpowiednio działać.
Ale... cóż... poprzednie rządy zostawiły nam "kamieni kupę", a te zamiast to posprzątać - dokładają nowe do już usypanej górki...
Ciągle nie rozumiem, co jest przyczyna wystawienia tej ustawy... Po co jest potrzebny ten szum i co nam przechodzi za plecami?... ustawa budżetowa? naciski obcych państw? inne podłości rządu, których nie chce prowadzić w świetle reflektorów lecz woli w cieniu mgły?...
Hmm....
Pozdrawiam
onurb
Pogadaj sobie pogadaj. Kołodziejczak z Agrounii powiedział jaki jest twój los. Pamiętaj, bo smarkiem jesteś, to pewnie nie znasz tego powiedzenia - chłop żywemu nie przepuści, jak się żywe napatoczy, nie pożyje se a juści.
grab
Senat w Polsce to niepotrzebny sztuczny twór, bo u nas nie ma demokracji.
zops
Last years secret service and military Junta in Poland are trying to change text in the book "The last step of Homo sapiens." As in the case of German writer Fuchs. >>>>> h t t p : / / wells24.com
marxs
tu nie ma co debatować i się targować po prostu jak najszybciej zakończyć bestialstwo i holokaust wobec zwierząt futerkowych ale i nie tylko tych
esim
Pan Minister mowi sporo o sobie tutaj. 5tka Kaczynskiego to nie tylko zwierzeta futerkowe, ale tez sporo innych aspektow jak chocby utylizacja odpadow "pomięsnych". Oj Panie Ministrze.
samsza
Pan Ardanowski ma swoje zdanie, ja mam swoje zdanie... Widać, że fachowiec wysokiej klasy, kieruje się zwykłym zdaniem.

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki