REKLAMA

Przywódcy krajów UE poparli aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego

2011-09-30 14:39
publikacja
2011-09-30 14:39
Przywódcy krajów Unii Europejskiej zebrani na Szczycie Partnerstwa Wschodniego poparli europejskie aspiracje krajów Partnerstwa.

Premier Donald Tusk, współgospodarz warszawskiego spotkania, powiedział, że unijni przywódcy opowiedzieli za ewentualnym stworzeniem wspólnego rynku z krajami Partnerstwa. Jak się wyraził, przywódcy skonkretyzowali też wizję przyszłego zniesienia wiz dla obywateli sześciu krajów Partnerstwa. Donald Tusk mówił też o zobowiązaniach w sprawie poszczególnych krajów. Dzisiaj na szczycie w Warszawie uznajemy także, że rok 2011 jest możliwym terminem zakończenia negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Będzie także rokiem rozpoczęcia negocjacji dotyczących utworzenia pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu z Gruzją i z Mołdową - oświadczył Tusk.

Polski premier poinformował też o utworzeniu w Warszawie Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego. Donald Tusk mówił też o przedstawionej przez Polskę propozycji pakietu modernizacyjnego dla Białorusi. Zakładamy, że możliwe byłyby granty i kredyty instytucji międzynarodowych w tym IMF i EBI nawet w wysokości 9 miliardów dolarów, zachęty inwestycyjne i mechanizmy stabilizacji białoruskiej waluty i ułatwienia wizowe - powiedział Tusk. Premier podkreślił jednocześnie, że warunkiem europejskiej pomocy jest zwolnienie wszystkich więźniów politycznych, rozpoczęcie przez władze dialogu z opozycją oraz przeprowadzenie wolnych wyborów do parlamentu.

Równocześnie unijni przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją na Białorusi. Polskie Radio dotarło do tekstu wspólnego oświadczenia w tej sprawie, które zostanie dołączone do deklaracji końcowej szczytu.

Liderzy krajów UE napisali, że są głęboko zaniepokojeni łamaniem praw człowieka i wolności mediów na Białorusi. Unijni przywódcy wezwali też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, zakończenia represji obywateli i mediów i rozpoczęcia dialogu z opozycją. W oświadczeniu podkreślono także głębokie zaniepokojenie krajów Unii informacjami o tym, iż więźniom na Białorusi odmawia się kontaktu z rodzinami, prawnikami i opieką medyczną. Unia Europejska stale oferuje pogłębienie relacji z Białorusią. Niezmiennie zapewniając o swoim zaangażowaniu, uzależnia jednak pogłębnienie relacji od postępu na drodze białoruskich władz do demokracji i do respektowania prawa oraz praw człowieka - napisano.

Przed południem poinformowano, że białoruska delegacja nie weźmie udziału w warszawskim Szczycie Partnerstwa Wschodniego. Ambasador Białorusi w Warszawie nie przyjechał na spotkanie, bo jak tłumaczyła strona białoruska, delegacja tego kraju jest traktowana gorzej niż pozostałe.Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~kapo
zeby jeszcze RUBLA TRANSFEROWEGO wprowadzili!!
~kapo
zeby jeszcze RUBLA TRANSFEROWEGO wprowadzili
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~koda
Media rządzą niemyślącymi. Afera hazardowa. Pierwszy miesiąc. Zgadnijcie kto w ciągu tego miesiąca według badań był pokazywany przez media w najbardziej negatywnym świetle? Myślicie, że Chlebowski. Źle! Myślicie, że Drzewiecki. Źle. Myślicie, że Kamiński? Bingo. Afera stoczniowa. Zgadnijcie kto był wtedy pokazywany Media rządzą niemyślącymi. Afera hazardowa. Pierwszy miesiąc. Zgadnijcie kto w ciągu tego miesiąca według badań był pokazywany przez media w najbardziej negatywnym świetle? Myślicie, że Chlebowski. Źle! Myślicie, że Drzewiecki. Źle. Myślicie, że Kamiński? Bingo. Afera stoczniowa. Zgadnijcie kto był wtedy pokazywany przez media w złym świetle. Myślicie, że Rostowski, myślicie, że Grad. Znowu źle. Kaczyński. Media rządzą niemyślącymi. Katastrofa Smoleńska. Zgadnijcie kto przez media był pokazywany w złym świetle w ciągu pierwszego miesiąca. Myślicie, że Klich? Nie. Myślicie, że Tusk. Znowu nie. Otóż znowu zwycięża Kaczyński. Polityka w normalnych krajach opiera się na kontakcie ze społeczeństwem za pomocą mediów i kontaktami społeczeństwa z władzą za pomocą tych samych mediów. Tymczasem w Polsce, demokracja opiera się na kontaktach władzy z mediami i ustalaniu jak obrobić ludzkie umysły. I tyle. Ruch Palikota zyskał na popularności ponieważ uznaliście w nim wspaniałego człowieka? Błąd! Najpierw Palikot zaczął być postrzegany w dobrym świetle. Myślicie, że SLD zaczęło tracić przez Palikota. Błąd! Najpierw zaczęła być źle postrzegana przez media. I tak oto zbliżamy się do meritum. Zgadnijcie kto był najgorzej prezentowanym politykiem gdy Rostowski podwyższał podatki, albo gdy zabierał pieniądze z OFE albo gdy na kolei panował delikatnie to nazwijmy bałagan. Tym razem już się domyślacie. Czy wiecie, że procent złych informacji na Donalda Tuska w niebieskiej telewizji wynosił miedzy 0 a 1%? Czy wiecie, że procent pozytywnych przekazów względem Jarosława Kaczyńskiego wynosił między 0 a 1%. Tym razem już się domyślicie. Przepraszam za narrację. Podejrzewam, że jedna trzecia ludzi jest wystarczająco inteligenta, żeby wiedzieć co się dzieję. Nie piszę też do tych, którzy myślą, że myślą, a nie myślą wcale. Piszę do tej trzecie grupy, która wyczuwa, że coś jest nie tak. Media rządzą niemyślącymi.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki