REKLAMA

Sopot: Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego

2011-09-30 15:13
publikacja
2011-09-30 15:13

30.09. Sopot (PAP) - Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz, otwierając w piątek w Sopocie Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego, wyraziła nadzieję, że "spotkanie stanie się początkiem przyspieszenia prac nad Partnerstwem Wschodnim".

Przedstawienie deklaracji środowisk biznesowych w sprawie kierunków rozwoju Partnerstwa w gospodarce jest celem Forum.

W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele organizacji pracodawców oraz oficjalne delegacje z krajów Partnerstwa Wschodniego i UE. Forum towarzyszy II Szczytowi Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Warszawie. W zakończeniu forum w piątek wieczorem mają wziąć udział m.in. premier Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz podkreśliła, że "idea rozszerzania UE i idea bliższej współpracy z krajami PW jest kluczowa i jest bardzo wiele do zrobienia w tym zakresie, także po stronie organizacji biznesowych".

Philippe de Buck, dyrektor generalny Europejskiej Konfederacji Biznesu Businesseurope (współorganizator forum) zwrócił uwagę, że "europejska gospodarka potrzebuje lepszych, mądrzejszych przepisów, aby tworzyć otwarte, konkurencyjne rynki".

Dodał, że "wszyscy mają trudności, ale biznes nadal działa z powodzeniem i dlatego potrzebne są reformy sektorowe dla umożliwienia rozwoju biznesu w krajach PW". Jak mówił, "potrzebujemy lepszych, mądrzejszych regulacji, a w niektórych obszarach potrzebujemy mniej przepisów, aby tworzyć możliwości inwestycyjne".

"Musimy tworzyć powiązania między krajami UE i PW nie tylko w sferze politycznej, ale także w sferze ekonomicznej, co usprawni współpracę" - dodał.Poinformował, że w swojej deklaracji pracodawcy zwracają uwagę m.in. na konieczność wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw we wszystkich krajach oraz wdrożenia partnerstwa publiczno-prywatnego w celu zapewnienia nowych inwestycji. "UE musi zapewnić dodatkowe bodźce dla rozwoju gospodarczego oraz otworzyć się na współpracę z organizacjami biznesowymi" - przekonywał.

Podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach zwróciła uwagę, że "Polska ma szczególny obowiązek, by rozszerzać współpracę na kraje, które przechodzą transformację ze względu na to, że 20 lat temu sama przechodziła taki proces". "Bardzo mocno wspieramy wszelkie działania, które ułatwią wzajemne relacje pomiędzy krajami UE a krajami PW" - podkreśliła.

Minister gospodarki i zrównoważonego rozwoju Gruzji Vera Kobalia przyznała, że "aspiracją Gruzji jest integracja europejska i euroazjatycka". Zapewniła, że "rząd Gruzji i społeczeństwo są zaangażowane w integrację polityczną i gospodarczą z UE". "Gruzja pracuje ciężko dla stworzenia stabilnych ram dla relacji handlowych z Unią, co stanowiłoby zachętę dla europejskich firm" - dodała.

Wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Jacek Krawczyk powiedział, że "kraje PW wykonały olbrzymią pracę w minionych 20 latach i Polska jest żywotnie zainteresowana, aby PW było ważnym przedsięwzięciem UE, bo Europa potrzebuje Partnerstwa Wschodniego".

Odbywające się po raz pierwszy Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego towarzyszy Europejskiemu Forum Nowych Idei, które od środy trwa w Sopocie. W spotkaniach uczestniczy ok. tysiąca osób, organizatorem jest PKPP Lewiatan. (PAP)

bls/ amac/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki