Przymierze gigantów – Samsung i Alibaba razem w płatnościach

Michał Kisiel2016-05-20 08:44analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-20 08:44

Na chińskim rynku lokalni potentaci e-handlu cieszą się niezagrożoną pozycją, także w dziedzinie obsługi płatności. Dla nowych graczy to poważny problem. Zetknął się z nim m.in. Apple wprowadzając Apple Pay. Wygląda na to, że Samsung wybrał obiecującą ścieżkę – współpracę zamiast konkurencji.

Pod koniec marca na chińskim rynku zadebiutował Samsung Pay – mobilny portfel przechowujący karty płatnicze i pozwalający na płacenie nimi w sieci oraz w placówkach handlowych, również tych, w których nie ma jeszcze terminali obsługujących transakcje bezstykowe. Kilka tygodni wcześniej podobny ruch wykonał Apple, wprowadzając Apple Pay. Za Wielkim Murem Apple i Samsung mają jednak trudny start. Trafiają na rynek, który w dużej części zagospodarowali już Ant Financial (powiązany z platformą Alibaba) oraz Tencent.

Alipay będzie działać w portfelu Samsung Pay / Samsung

System Alipay ma 450 mln zarejestrowanych użytkowników, a od trzech lat dostępny jest także dla posiadaczy smartfonów chcących wygodnie płacić w fizycznych sklepach. 20 maja Samsung ogłosił, że nawiązuje współpracę z Ant Financial. Klienci Alipay będą mogli połączyć swoje konto z usługą Samsung Pay. Kod QR potrzebny do zainicjowania płatności będzie dostępny w taki sam sposób, jak karty w aplikacji Samsunga – wystarczy przeciągnąć palcem z dołu ekranu telefonu, aby uruchomić mobilny portfel.

Alians pozwoli rozwijać biznes obu stronom. Samsungowi daje unikalną przewagę nad pozostałymi portfelami tworzonymi przez gigantów elektroniki użytkowej (wkrótce także Huwaei i Xiaomi). Dla Alipay to okazja do zwiększenia udziału w rynku płatności w fizycznym świecie.

Podobna sztuka nie udała się do tej pory Apple, największemu rywalowi Samsunga. Amerykański potentat prowadził rozmowy z holdingiem Alibaba już w 2015 r., ale jak dotąd nie udało mu się osiągnąć porozumienia.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki