REKLAMA

Przy MS powstanie grupa robocza do walki z patologią tzw. polisolokat

2016-12-10 17:05
publikacja
2016-12-10 17:05

[Aktualizacja 12.12.2016 r.] Przy Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół roboczy, który ma przygotować plan niezbędnych działań organów państwa wobec zarzutów dotyczących tzw. polisolokat - poinformował w sobotę resort. To efekt spotkania, do którego doszło 8 grudnia 2016 r. w siedzibie ministerstwa.

fot. Marek Piekara / / FORUM

Podsekretarz stanu w MS Marcin Warchoł ocenił, że skala problemu "obliguje" MS do tego, żeby zająć się tym tematem. Jego zdaniem "obok afery Amber Gold to kolejna ze spraw, gdzie coś zawiodło". Ocenił, że rolą jego resortu jest ustalenie "co zawiodło" i "podjęcie koniecznych kroków".

Według podanych szacunków polisolokaty wykupiło kilka milionów Polaków. "Miały one służyć pomnażaniu oszczędności. Jednak, jak podkreślano podczas spotkania, na tego rodzaju instrumencie finansowym zarabiali jedynie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe" - napisał resort w komunikacie. "W ekstremalnych przypadkach jednostki uczestnictwa funduszy z niewyjaśnionych przyczyn traciły aż połowę wartości w pierwszym roku oszczędzania. A w perspektywie kilku lat straty te przekraczały nawet 80 proc. wniesionego wkładu. (...) Proceder może mieć charakter przestępczości zorganizowanej" - dodano.

Do spotkania w MS doszło z inicjatywy stowarzyszenia Przywiązani do polisy, które zrzesza osoby poszkodowane wskutek działań towarzystw ubezpieczeniowych. Zdaniem stowarzyszenia, "mogło dojść na masową skalę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem konsumentów poprzez wprowadzenie do obrotu toksycznych umów - pozornie mających cechy produktu ubezpieczeniowego, a celowo skonstruowanych tak, by oszukać klientów".

Warchoł poinformował w cytowanym komunikacie, że zapoznał się z "wieloma wyrokami sądowymi pokazującymi ten proceder, który można nazwać przestępczym".

Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisja finansów publicznych posła Jana Szewczaka (PiS) "sprawa polisolokat to Amber Gold do kwadratu". Jest to - jak mówił - "gigantyczna przestępcza operacja finansowa przeprowadzona perfekcyjnie i bezkarnie, przy pełnym poparciu instytucji kontroli i nadzoru nad rynkiem finansowym, a często wspierana przez najwyższych urzędników odpowiedzialnych za równe traktowanie wszystkich uczestników rynku finansowego".

Resort przytoczył też słowa sekretarz stanu w MS Michała Wójcika, który zaznaczył, że jest "porażony tymi informacjami". "Odsłania się ogromna patologia, która przez wiele lat funkcjonowała. Musimy pomóc obywatelom, którzy są bezbronni wobec trików stosowanych w takich umowach" powiedział. W związku z tym zaproponował powołanie przy jego resorcie grupy roboczej, która zajmie się problemem polisolokat.

MS zaznaczyło, że wśród niezbędnych działań wymieniano m.in. zmiany w prawie i wyciągnięcie odpowiedzialności wobec osób winnych zaistniałej sytuacji.

Po spotkaniu dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski zlecił szczegółową analizę postępowań prowadzonych w sprawie polisolokat, które w przeszłości zostały umorzone lub odmówiono ich wszczęcia.

W spotkaniu wzięli udział m.in. reprezentanci Ministerstwa Finansów, Prokuratury Krajowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Ubezpieczyciele gotowi pomóc w działaniach grupy

Rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń, Marcin Tarczyński wyjaśnia, że ubezpieczyciele nie brali udziału w spotkaniu, które zainicjowało prace zespołu, ale zastrzega, iż są oni gotowi pomóc w działaniach grupy. Według niego, zarówno ubezpieczyciele, jak i sama Polska Izba Ubezpieczeń mogą w razie potrzeby przekazać informację lub materiały na temat działalności.

Lider ruchu Przywiązani do polisy Piotr Sułek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma narzędzia do wszczęcia w tej sprawie śledztwa. Klienci zwrócili się do ministra o wyjaśnienie spaw związanych z funduszami. Przywiązani do polisy chcą wiedzieć, jak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe inwestowały czy wyceniały ich pieniądze. Według rozmówcy IAR, jest to zadanie między innymi dla prokuratury.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki