REKLAMA

Przewodnicząca PE: Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla

2022-03-24 21:16
publikacja
2022-03-24 21:16
Przewodnicząca PE: Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla
Przewodnicząca PE: Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla
/ Parlament Europejski

UE musi pilnie pracować nad uniezależnieniem się od dostaw nośników energii od Rosji - przekazała przywódcom na szczycie UE przewodnicząca PE Roberta Metsola. "Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla. Wiemy, że nie może to nastąpić z dnia na dzień, ale jest to jedyne długoterminowe rozwiązanie" - zaznaczyła.

Zwracając się do szefów państw i rządów UE, szefowa Parlamentu Europejskiego mówiła o europejskiej ścieżce Ukrainy, zdecydowanej reakcji Europy oraz potrzebie dywersyfikacji źródeł energii od Rosji.

"Ta inwazja na Ukrainę zmieniła wszystko dla nas wszystkich. Oznacza to, że wszystko, czego broniliśmy i co promowaliśmy na całym świecie, dotyczące naszego stylu życia i naszych europejskich wartości, jest teraz zagrożone. Europa musi sprostać tej chwili, jeśli mamy zapewnić, że nie zmieni to wszystkiego również dla następnego pokolenia" - powiedziała.

Podkreśliła, że Putin nie docenił odwagi i oporu Ukrainy, ale także siły porządku demokratycznego. "Ukraina, bardziej niż kiedykolwiek, teraz kieruje się w stronę Unii Europejskiej. Musimy odpowiedzieć szczerze, ale także z nadzieją, której rozpaczliwie potrzebują. Oczywiście każdy kraj musi mieć własną ścieżkę, która może być skomplikowana, ale europejska przyszłość Ukrainy nie powinna budzić wątpliwości" - wskazała.

Jej zdaniem w sprawie bezpieczeństwa Putin przyspieszył debatę o pokolenie. "Nasz sposób myślenia jest teraz zasadniczo inny. Jesteśmy zagrożeni i musimy zbliżyć się do siebie, zwiększyć nasze wkłady w obronę narodową i efektywniej wykorzystać nasz wspólny budżet UE. Przyjrzyjmy się pozostałym niewydanym funduszom i skierujmy je na cele, które najbardziej ich potrzebują" - powiedziała.

Jak dodała, nie można mówić o bezpieczeństwie, nie mówiąc również o bezpieczeństwie żywnościowym. Przekonywała, ze trzeba chronić linie zaopatrzenia, unijnych rolników i unijnych obywateli.

"Jeśli chodzi o energię, chcę podkreślić znaczenie synchronizacji ukraińskiej i mołdawskiej sieci energetycznej z naszą. (...) Udało się to osiągnąć dzięki niezwykłemu wysiłkowi zaangażowanych osób, które stanęły na wysokości zadania. Godne pochwały jest również ciągłe wsparcie okazywane przez sąsiednie państwa członkowskie dla zapewnienia przepływu gazu na wschód do Ukrainy, zaspokajającego jedną trzecią zapotrzebowania Ukrainy na gaz" - mówiła.

Jednocześnie - jak zauważyła - ceny energii w całej Unii rosną. "Parlament Europejski z zadowoleniem przyjmuje nową propozycję Komisji, aby zapewnić, że zapasy gazu w UE zostaną uzupełnione do 80 proc. zdolności przed następną zimą, poprzez mechanizmy wspólnych zamówień, obowiązkowe zapasy strategiczne i włączenie dodatkowych środków solidarności. Państwa członkowskie i Komisja powinny wiedzieć, że Parlament jest przygotowany do rozpatrzenia wniosku w trybie pilnym, którego wymaga obecna sytuacja" - podkreśliła.

Jej zdaniem UE musi pilnie pracować nad uniezależnieniem dostaw nośników energii od Rosji. "Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla. Wiemy, że nie może to nastąpić z dnia na dzień, ale jest to jedyne długoterminowe rozwiązanie" - oświadczyła .

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
janiejacek
Kogo obchodzi co ta baba mówi?
qwertas
Bardzo dobrze! Ruskie chciały wprowadzać swoje imperialistyczne zapędy i ten swoj „ruski mir” czyli bieda dla wszystkich. Czas powiedzieć ostre „NIET”. Tym sposobem Rosja trwałe straci Ukrainę ze swojej strefy wpływów. Ukraińcy już teraz nienawidzą ruskich nazistów i okupantów.
najmadrzejszy
Wszystko idzie w kierunku Stanow Zjed Europy, zamiast krajow. Rzad w Brukseli bedzie
next3
Najgorsze STANY ZJEDNOCZONE są lepsze niż najlepszy KRAJ RAD. Towarzyszu "najmadrzejszy" :-)
trolley odpowiada next3
Już zapomniałeś jak USA i WB chciały wysłać z polski samoloty na Ukrainę bo z bazy Rammstein to byłoby zbyt niebezpieczne? hehe. Złota rybka ma lepszą pamięć od ciebie. Naszymi sprzymierzeńcami są państwa unijne a nie USA i WB. Dla których to jesteśmy pieskiem którym się szczeka na ruskich. No i ewentualnie Indianami którzy biorą Już zapomniałeś jak USA i WB chciały wysłać z polski samoloty na Ukrainę bo z bazy Rammstein to byłoby zbyt niebezpieczne? hehe. Złota rybka ma lepszą pamięć od ciebie. Naszymi sprzymierzeńcami są państwa unijne a nie USA i WB. Dla których to jesteśmy pieskiem którym się szczeka na ruskich. No i ewentualnie Indianami którzy biorą sprzętu za ciężkie miliardy bez offsetu i z pytaniem czy będziemy go mogli użyć kiedy chcemy a nie wtedy kiedy chce Ameryka XD.
next3 odpowiada trolley
Nie wiem co tam bierzecie, ale narracja wam się popsuła komsomolcy.....Wczoraj pluliście na NATO i UE. Dziś są przyjacielem....Zdecydujcie się który kremlowski przekaz jest dziś aktualny, bo biegacie jak ruski żołnierz po Ukrainie, bez ładu i składu.....
trolley odpowiada next3
Toż wyjaśniłem trolu hehe. USA i WB nie są naszym sprzymierzeńcem, nie były i nie będą. Kraje Unii tak, i to z nimi powinniśmy przede wszystkim trzymać. A w NATO jak widać jest konflikt interesów. Kraje unijne w NATO nie chcą wojny z ruskimi. USA i WB wręcz przeciwnie, tyle że chcą walczyć naszymi rękami. Dotarło towarzyszu do tej Toż wyjaśniłem trolu hehe. USA i WB nie są naszym sprzymierzeńcem, nie były i nie będą. Kraje Unii tak, i to z nimi powinniśmy przede wszystkim trzymać. A w NATO jak widać jest konflikt interesów. Kraje unijne w NATO nie chcą wojny z ruskimi. USA i WB wręcz przeciwnie, tyle że chcą walczyć naszymi rękami. Dotarło towarzyszu do tej pustki co masz między uszami? :)
next3 odpowiada trolley
Tego co napisałeś nie można nazwać wyjaśnieniem, tylko bredniami i majakami sfrustrowanego ruskiego trolla. Ponjał?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki