REKLAMA
PIT 2023

Prostytucja i niewolnictwo generują miliardy

2014-05-20 09:14
publikacja
2014-05-20 09:14

Niewolnictwo i prostytucja generują rocznie 150 miliardów dolarów zysku – informuje Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Jak wynika z najnowszego raportu „Zyski i bieda: ekonomia pracy przymusowej” na 150 miliardów dolarów zysku w skali globalnej składają się prostytucja (99 mld) oraz praca przymusowa (51 mld).

- Praca przymusowa jest zła nie tylko dla rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim dla jej ofiar. Naszym raportem chcemy przyczynić się do jak najszybszego i całkowitego wyeliminowania tego zjawiska – stwierdził dyrektor generalny ILO Guy Ryder.

Jak wynika z raportu, kobiety i dziewczynki zmuszane są przede wszystkim do prostytucji i prac domowych, natomiast mężczyzn i chłopców wykorzystuje się w rolnictwie, budownictwie i górnictwie. W sumie liczbę osób zmuszanych do pracy szacuje się na 21 milionów, z czego ponad połowa mieszka w Azji Południowo-Wschodniej.

Według najnowszych danych największe zyski praca przymusowa przynosi w rejonie Azji i Pacyfiku (51,8 mld) i w rozwiniętych gospodarkach (46,9 mld). Następne na liście są państwa Europy Środkowo-Wschodniej (18 mld), Afryka (13,1 mld), Ameryka Łacińska (12 mld) i Bliski Wschód (8,5 mld).

Roczny zysk czerpany z jednej ofiary waha się od 34,8 tys. dolarów w krajach rozwiniętych do 3,9 tys. dolarów w Afryce. W naszym rejonie świata kwota ta wynosi 12,9 tys. dolarów.

W skali świata najbardziej dochodowe jest zmuszanie do prostytucji, które w przeliczeniu na jedną ofiarę przynosi rocznie 21,8 tys. dolarów. Znacznie mniej przynoszą praca jako pomoc domowa (2,3 tys.) czy zatrudnienie w rolnictwie (2,5 tys.) lub innych sektorach (4,8 tys.).

- Jeżeli chcemy znacząco odmienić los 21 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci dotkniętych pracą przymusową, musimy działać szybko. Należy wzmocnić prawo, współpracować z pracodawcami i związkami zawodowymi – dodał szef ILO.

/mz

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki