Prosta Spółka Akcyjna zacznie obowiązywać 1 marca 2020 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną - ostatnią z pakietu "100 zmian dla firm" przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe przepisy mają ułatwić pozyskiwanie kapitału przez start-upy.

(Pexels)

Zmiany nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw przewidują wprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej (PSA) - nowoczesnej i elastycznej formy prowadzenia działalności, mającej ułatwić pozyskiwanie kapitału przez start-upy. Jest ona ostatnią ustawą z pakietu "100 zmian dla firm" przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 marca 2020 r.

"To nieczęsta sytuacja w polskim systemie prawnym i w polskim prawie gospodarczym i handlowym, że utworzona zostaje nowa instytucja. Nie pamiętam (...), kiedy ostatni raz wprowadzaliśmy do polskiego systemu prawnego nową spółkę, ale to chyba były jeszcze lata 90-te. (...) To nie jest częsta sytuacja, powiedziałbym bardzo rzadka sytuacja, pewnie zdarza się raz na kilkanaście lat, że powstaje nowy twór i bardzo się cieszę, i bardzo dziękuję" - powiedział prezydent.

Jak dodał prezydent, "tak naprawdę dla młodych przedsiębiorców zostaje stworzona ta nowa forma Prostej Spółki Akcyjnej - coś, czego jeszcze do tej pory w polskim systemie nie było".

Obecna przy podpisaniu ustawy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że jedną z największych zalet nowego bytu prawnego jest jego prostota. Przypomniała, że Polską Spółkę Akcyjną można zarejestrować w 24 godziny np. przez internet, a na jej założenia wystarczy 1 zł kapitału. Spółka nie musi mieć też rady nadzorczej, a uchwały będą mogły być podejmowane za pomocą poczty elektronicznej albo wideokonferencji. Istotną zaletą PSA jest również uproszczona procedura likwidacyjna.

Twórcy ustawy wskazują też na brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje PSA nie będą notowane na giełdzie; jednocześnie będzie możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę.

"Prosta spółka akcyjna to opcja zwłaszcza dla start-upów, które potrzebują finansowania zewnętrznego" - powiedziała Emilewicz. Podkreślała, że nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. "Chcemy dzięki tym rozwiązaniom zatrzymać w Polsce młode innowacyjne przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne" - mówiła.

Dodała, że "dzisiaj Polska jest tą jurysdykcją prawną, która może konkurować m.in. z Londynem, Berlinem, a nawet Doliną Krzemową".

Potencjał startupów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych.

Jak zaznacza MPiT, dzięki ustawie Polska włącza się w europejski trend tworzenia form prawnych z myślą o start-upach. Przykładem może być obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. regulacja słowacka (prosta spółka na akcje) czy SAS, ogromnie popularna we Francji. Resort zaznaczył, że PSA pozwoli nam więc nie tylko zatrzymać rodzime startupy w Polsce, ale także konkurować regulacyjnie z innymi krajami.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 gromekk

PSA to ciekawe rozwiązanie.Wydaje mi się jednak, że dla wielu może być problematyczne samo powołanie takiej spółki do życia. Nie ukrywam, że też się nad tym zastanawiam. Wcześniej jednak wybieram się na szkolenie, które organizuje kancelaria Klisz i Wspólnicy, żeby w marcu - zaraz po wejściu w życie przepisów - szybko ogarnąć temat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 --__hubert__---__--__--__--__-

Fajnie że prawo dostosowują do realiów biznesu , szkoda jednak że nie robią nic w kwestii podatków dla małych firm zatrudniających do 5 osób . Najlepiej jak duża sieć nie płaci tyle ile powinna podatków a budżet opiera się o głównie tych małych . Jak tak dalej będziecie robić to PL na 100% wszystko zostanie skolonizowane przez obcy kapitał brawo politycy .
Przed wyborami słyszę tylko LGBT i +500 tak jak by to było najważniejsze dla rozwoju Polski !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne