REKLAMA

Przybywa promocji kredytów hipotecznych i... procentów w cennikach

Michał Kisiel2023-05-03 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-03 06:00

Po wiosennych porządkach w bankowych cennikach na scenę powracają banki, które już wcześniej promowały hipoteki. Zła wiadomość dla kredytobiorców to lekki wzrost stawek w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wahania w górę i w dół to już norma, obserwowana przez nas od kilku miesięcy.

Przybywa promocji kredytów hipotecznych i... procentów w cennikach
Przybywa promocji kredytów hipotecznych i... procentów w cennikach
fot. Shutterstock.com /

W kwietniowym przeglądzie hipotecznych promocji zwróciliśmy uwagę na przerzedzenie się listy banków proponujących czasowo ograniczone akcje. Instytucje, które przez chwilę stały z boku powracają jednak na rynek. Odświeżone propozycje mają dla klientów nie tylko stali bywalcy promocyjnych list (mBank i ING Bank Śląski), ale także kilku innych kredytodawców.

„Wiosna u siebie” w ING Banku Śląskim

W ofercie ING Bank Śląski od grudnia znajdziemy wyłącznie kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem i taki produkt promowany jest w ramach akcji „Wiosna u siebie”.

Obecnie obowiązująca akcja promocyjna trwa do 28 maja 2023 r. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. Wszyscy kredytobiorcy przez cały okres spłaty powinni także posiadać dostęp do systemu bankowości internetowej. Warunkiem dodatkowym uczestnictwa w promocji jest wyrażenie zgody na weryfikację behawioralną zwiększającą bezpieczeństwo korzystania z serwisu transakcyjnego.

Na dzień 2 maja 2023 r. stawki oprocentowania wynoszą:

 • 8,04 proc. w wersji „Łatwy start” (bez prowizji)
 • Oraz 7,98 proc. w wariancie „Lekka rata” (z prowizją 1,00 proc.).

W porównaniu z propozycjami z początku kwietnia stawki nieco wzrosły (o 0,07 pp. i 0,1 pp. odpowiednio). Stawka prowizji spadła jednak z 1,5 proc. do 1,00 proc.

mBank z kolejną edycją „Spełnij marzenia”

mBank przygotował czternastą już edycję promocji kredytów hipotecznych pod szyldem „Spełnij marzenia”. Akcja trwa do 6 czerwca 2023 r. Minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Do segmentu Intensive zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty mKonto Intensive, na który wpływa co najmniej 7 tys. zł miesięcznie i z którego spłacana będzie rata,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci z segmentu Intensive mogą liczyć na stawki marży wynoszące: 2,74 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 3,24 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.).

Do segmentu Active zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty, na który wpływa co najmniej 5 tys. zł miesięcznie,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci Active mogą liczyć na promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego, które wynoszą odpowiednio 2,94 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc.) i 3,44 pp. (niższy wkład własny).

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

 • 3,04 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
 • 3,54 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki proponowane w aktualnej edycji są wyższe o 0,2 pp. niż w poprzedniej akcji promocyjnej.

Warunkiem skorzystania z promocji jest wpływ na dowolny rachunek w mBanku kwoty odpowiadającej co najmniej dwukrotności raty i posiadanie ubezpieczenia na życie. Wymagania są sprawdzane przez bank co pół roku. Ich niespełnienie oznacza wzrost marży o 1,5 pp.

Warto przypomnieć, że mBank od kilku miesięcy proponuje specjalne warunki dla stałych klientów. Od stawek cennikowych oprocentowania odejmuje się w ich przypadku 0,85 pp.

mBank – stałoprocentowa promocja po raz szesnasty

„Wymarzone m z okresowo stałym oprocentowaniem edycja 16” – taką nazwę nosi akcja promocyjna kredytów ze stałą stopą w mBanku, która trwa do 6 czerwca 2023 r. Również w tym przypadku występują 3 warianty stawek, a wymagania są analogiczne jak w promocji „zmiennoprocentowej”. Dla klientów obecnych stosuje się analogiczną obniżkę stawki – o 0,85 pp.

Kredytobiorcy z grupy Intensive mogą liczyć na promocyjne, niższe o 2 pp. od standardowego oprocentowanie w pierwszych 5 latach spłaty. Wynosi ono 8,72 proc. dla kredytów z wkładem własnym równym 20 proc. lub wyższym oraz 9,22 proc. dla pozostałych zobowiązań.

Kredytobiorcy Active otrzymują nieco mniej atrakcyjną propozycję. W pierwszych 5 latach oprocentowanie wynosić będzie 8,92 proc. (dla wkładu co najmniej 20 proc.) lub 9,42 proc. (dla niższego wkładu własnego).

Dla pozostałych grup klientów promocyjne oprocentowanie wyniesie 9,02 proc. (przy wkładzie własnym co najmniej 20 proc.) lub 9,52 proc. (niższy wkład własny).

Wszystkie stawki są o 0,21 pp. wyższe niż obowiązujące miesiąc wcześniej.

„Po sąsiedzku” w Banku BPS

Bank BPS powraca do grona instytucji proponujących specjalne promocyjne warunki kredytu hipotecznego. Akcja „Promocja po Sąsiedzku” trwać będzie nie dłużej niż do 30 września 2023 r. W jej ramach można liczyć na niższe oprocentowanie przy spełnieniu dodatkowych warunków:

 1. Podpisaniu umowy o prowadzenie rachunku ROR typu VIPKonto wraz z kartą debetową i dostępem do bankowości elektronicznej.
 2. Zawarciu umowy ubezpieczenia na życie na cały okres kredytowania z obowiązkiem utrzymywania przez minimum 5 lat z zakładem ubezpieczeń współpracującym z bankiem i za pośrednictwem banku. Bank powinien zostać wskazany jako uposażonego z polisy ubezpieczeniowej.

Marża kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym wynosi wówczas 1,83 pp., a prowizja 0 proc.

Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z bonusu dla inwestycji ekologicznych. Definiowane są one jako nieruchomości, których roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 40 kWh/m kw./rok. Marża promocyjna przez pierwszych 6 miesięcy spłaty wynosi w takim scenariuszu 0 pp.

Bank Pekao – promocyjne warunki do końca maja

Do 31 maja 2023 r. przedłużono warunki promocyjne proponowane kredytobiorcom w Banku Pekao.  Można tam skorzystać ze specjalnych opcji kredytowania w dwóch wariantach. W scenariuszu z ubezpieczeniem spłaty wymaganym przez 4 lata prowizja wynosi od 0 proc. (przy standardowej marży), a minimalna stawka marży 1,84 pp.

Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia dostępny jest z prowizją zaczynającą się od stawki 1,99 proc. oraz marżą od 1,99 pp.

Więcej miast w najnowszej promocji Alior Banku

Po krótkiej przerwie do oferty Alior Banku powraca promocja kredytów hipotecznych dla kupujących nieruchomości w wybranych miejscowościach. Akcja „Własne M w wielkim mieście II” trwać będzie do 30 września 2023 r. Tym razem z produktu skorzystają nabywcy mieszkań i domów położonych w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie i okolicy oraz Warszawie i okolicy. Pełną listę powiatów rozumianych jako „okolice” Krakowa i Warszawy znajdziemy w regulaminie promocji.

Kwota kredytu musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 3 mln zł. Dodatkowymi warunkami, które muszą spełnić uczestnicy są:

 • otwarcie rachunku wraz z kartą debetową i utrzymywanie go w całym okresie kredytowania,
 • zapewnienie wpływów na rachunek i wykonywanie co miesiąc transakcji płatniczych na min. 300 zł,
 • uzyskanie dostępu do bankowości mobilnej Alior Mobile przez wszystkich współkredytobiorców,
 • przystąpienie do ubezpieczenia na życie i opłacenie jednorazowo składki za pierwszy 5-letni okres umowy.

W przypadku oprocentowania zmiennego prowizja za udzielenie kredytu wynosi 0 proc., a marża 2,19 pp. lub 2,39 pp. (przy ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego). W scenariuszu z oprocentowaniem stałym oprocentowanie podawane jest formularzu informacyjnym dla klienta, a prowizja wynosi 0 proc.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
lukisz
A w UK marza wynosi max 0,8% ...
ppooll
Mieszkania miały być tańsze. Nasi ekonomiczni rządzący „znafcy” nie rozumieją, że każde dotacje, plusy, kredyty 2% zwiększają stronę popytową (więcej chętnych na kupno to większe ceny). Żeby ceny mieszkań spadły, potrzebna jest podaż. Zmieńcie przepisy by łatwiej można byo zacząć budowę. Bańka na nieruchomościach rosła bo kasa jest Mieszkania miały być tańsze. Nasi ekonomiczni rządzący „znafcy” nie rozumieją, że każde dotacje, plusy, kredyty 2% zwiększają stronę popytową (więcej chętnych na kupno to większe ceny). Żeby ceny mieszkań spadły, potrzebna jest podaż. Zmieńcie przepisy by łatwiej można byo zacząć budowę. Bańka na nieruchomościach rosła bo kasa jest rozdawana, stopy procentowe były poniżej inflacji i tani przez to kredyt. Ale to się zmieniło, co odbije się nam czkawką. Stracą nie tylko posiadacze nieruchomości, ale przede wszystkim ludzie mający oszczędności. Dlatego trezba się do tego przygotować. Jak? Wiedza finansowa się przydaje. Rządzącym nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas trzymać za p...k plusami i ulgami, kolejnymi emeryturami. Dlatego absolutnie nie czytajcie ksiązki pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna, bo moglibyście dowiedzieć się jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek przez inwestycje w nieruchomości, mieć co miesiąc dochody.
jpelerj
Wczoraj pan z Cenatorium pisał, że deweloperzy podnieśli ceny licząc na kredyt 2%, ale nie na tych, którzy się załapią na ten kredyt, bo będzie ich niewielu, ale na tych, ktorzy dadzą się złapać na PRowe zagrywki, że teraz z powodu kredyciarzy 2% rynek zostanie wydrenowany i trzeba się spieszyć z zakupami. Dodał w przypływie szczerości,Wczoraj pan z Cenatorium pisał, że deweloperzy podnieśli ceny licząc na kredyt 2%, ale nie na tych, którzy się załapią na ten kredyt, bo będzie ich niewielu, ale na tych, ktorzy dadzą się złapać na PRowe zagrywki, że teraz z powodu kredyciarzy 2% rynek zostanie wydrenowany i trzeba się spieszyć z zakupami. Dodał w przypływie szczerości, że liczyli na mocne spadki, ale rząd jak zwykle rzucił koło ratunkowe, choć tym razem bardziej psychologiczne. Nic dodać, nic ująć.
bankster87
Mbank marża 3-3.5 przeciez to poziom dobrze oprocentowanych gotowek, odklejeni... ;) ING nastepne 8 na stalym, to jak wejdzie te 2% wspolczuje klientom, ktorzy nie beda sie kwalifikowac do tego programu...
mohel
8% na stałym? to jaki oni procent odejść portfela dokładają do ceny? Przez regulatora to wszystkie opłaty związane z refinansowaniem dokładane są do stawki .. bo każdy bank boi się potencjalnych sporów

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki