REKLAMA

Rząd dopisał kasyna do biznesów otwartych od 12 lutego

2021-02-11 12:28, akt.2021-02-11 15:40
publikacja
2021-02-11 12:28
aktualizacja
2021-02-11 15:40
Rząd dopisał kasyna do biznesów otwartych od 12 lutego
Rząd dopisał kasyna do biznesów otwartych od 12 lutego
fot. Ezume Images / / Shutterstock

Od 12 lutego br. hotele będą mogły udostępnić gościom nie więcej niż 50 proc. pokoi, uruchomione zostaną też m.in. stoki narciarskie i kasyna.

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Po południu został on opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Do kolejki szczepień dołączono lekarzy weterynarii: "(...) proponuje się uzupełnienie kolejności szczepień przeciwko COVID-19 o urzędowych lekarzy weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby" - czytamy w rozporządzeniu.

Przewiduje się przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do dnia 28 lutego 2021 r. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 12 lutego 2021 r., z wyjątkiem niektórych zapisów.

"Przewiduje się umożliwienie prowadzenia usług hotelarskich, przy czym w przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim (...) dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie" - czytamy.

Ponadto, przepisy przewidują uruchomienie stoków narciarskich i kasyn, pod warunkiem, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

O kasynach nie było mowy podczas ogłoszenia luzowania obostrzeń. Wtedy poinformowano jedynie o hotelach, kinach, teatrach oraz stokach narciarskich.

"Przewiduje się uruchomienie kasyn pod warunkiem, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi" - czytamy.

Jednocześnie zgody na działanie w takim reżimie nie dostały kawiarnie, bary czy restauracje.

Hotele będą mogły udostępnić 50 proc. pokoi

Hotele będą mogły udostępnić gościom nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie, uruchomione będą też m.in. stoki narciarskie.

"Przewiduje się umożliwienie prowadzenia usług hotelarskich, przy czym w przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim (...) dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie" - czytamy.

Ograniczenia zajmowania 50 proc. pokoi nie będzie się stosowało do obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Projekt przewiduje również uruchomienie stoków narciarskich, a od 11 marca 2021 r. wznowienie działalności uzdrowiskowej.

Dodatkowo projektowana regulacja umożliwi organizację egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

Do 14 lutego br. ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej z wyjątkami. Hotele dostępne są m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze. Również do 14 lutego nieczynne są m.in. stoki narciarskie i baseny. 

Kultura otwarta, ale warunkowo

Od 12 lutego kina, teatry, filharmonie i opery otwierają się dla publiczności w rygorze sanitarnym - przewiduje projekt rozporządzenia, który w czwartek ukazał się na stronach RCL. Działalność tych instytucji zostaje przywrócona warunkowo do 28 lutego.

Zgodnie z projektem do 28 lutego instytucje kultury, takie jak kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury "w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych" mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami: "udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków".

W projekcie zaznaczono, że obowiązek udostępniania co drugiego miejsca oraz zachowania odległości, nie dotyczy "widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia; widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, (...), osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie". Obowiązek ten nie dotyczy także "osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Nadal może być prowadzona działalność muzeów, galerii sztuki. 

Co jest nadal zamknięte?

Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego 2021 r. zakazana jest działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.21.Z), pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, a także innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A) oraz ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B, z wyłączeniem działalności związanej z obsługą stoków narciarskich.

Zgodnie z rozporządzeniem nadal zamknięte mają pozostać aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness; gastronomia będzie wydawać posiłki na wynos. "Rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu" - napisano.

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (31)

dodaj komentarz
arces
Nie mam pojęcia czym oni się kierują podczas luzowania obostrzeń... Naprawdę to jest śmiechu warte jak ktoś chce sobie zabrać w kasynie to online niech gra w gry wazdana lub inne. Niech lepiej myślą by otworzyć branże weselną i gastronomię, to jest ważniejsze. Tyle ludzi ledwo wiąże koniec z końcem.
drzaraza
He, he , gdzie „logika” i wciskanie kitu , o tym , że podatki z kasyn pójdą ba walkę z COVID.
drzaraza
Ile i komu trzeba było zapłacić?
lorelie
Dlaczego telewizja publiczna nie wyłączyła mikrofonu Grodzkiemu podczas wystąpienia tak jak zrobiła to TV w USA urzędującemu (!!) Prezydentowi? USA jednak to lewacka kloaka.
jarekzbyszek
Kaczyński i Łukaszenko to dwaj bratanki. Holandia zawiesiła ENA (europejski nakaz aresztowania) z Polski i nie będzie wydawać poszukiwanych. Inne kraje szybko dołączą. Administracja Bidena określiła zarzuty wobec Lempart jako szokujące. Co na to ~meryt?
lorelie
Powoływanie się na bideta jest szokujące dla normalnych ludzi
lorelie
Bezrobocie za rządów PO 11% , inflacja około 7% . W związku z powyższym raczej nie wrócą do rządzenia nawet jeśli otworzą granicę dla afrykanczykòw, o co prosiła Tokarczuk i Holland.
max5000
Ktoś wie czemu niemiecki hejter z Brukseli jest ostatnio taki aktywny na Twitterze? Aż mu piana idzie z ust od tego hejtowania. I za to dostaje 30 tys zł miesięcznie. Na szczęście PO się rozpada dzięki Holowni
salaciarz
Wyjaśniam. Donald jest aktywny bo ma dużo mądrego do powiedzenia w przeciwieństwie do twojego idola mlaskacza z Żoliborza:)
meryt odpowiada salaciarz
salaciarz "ma dużo mądrego do powiedzenia"

Uszczuplił kapitał obywateli o równowartości umorzonych obligacji.
Pod zapisy z subkont w ZUS, kredytów na inwestycje i konsumpcje właścicieli kapitału, nie udzielą :)

04.09.2013 13:33 "Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów
salaciarz "ma dużo mądrego do powiedzenia"

Uszczuplił kapitał obywateli o równowartości umorzonych obligacji.
Pod zapisy z subkont w ZUS, kredytów na inwestycje i konsumpcje właścicieli kapitału, nie udzielą :)

04.09.2013 13:33 "Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych"
"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków", ponieważ polski system emerytalny jest systemem partycypacyjnym."

"Rząd oficjalnie ogłosił nową propozycję: zamierza przekazać 100% aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Premier Morawiecki nazywa to „prywatyzacją” składek emerytalnych, które w warstwie deklaratywnej miały być „naszymi” pieniędzmi, ale Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny zgodnie (i w zasadzie poprawnie) uznały, że są to pieniądze publiczne. Dzięki tym wyrokom rząd Donalda Tuska w 2014 roku znacjonalizował 51,5% aktywów OFE, co przekładało się na utratę przez uczestnika OFE średnio niemal 10 tys. zł."

"W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS - dzisiejsze emerytury - one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (...) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane" "

"Opłata przekształceniowa ma wynieść 15 proc. oszczędności zgromadzonych na indywidualnym koncie w OFE."

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki