REKLAMA
PIT 2023

Pożegnanie z 500+? Soboń: rozważamy różne scenariusze. Resort finansów zaprzecza

2022-10-05 09:45, akt.2022-10-06 12:44
publikacja
2022-10-05 09:45
aktualizacja
2022-10-06 12:44

Nie tylko rodzice mogą pożegnać marzenia o waloryzacji świadczenia 500+, to teraz jeszcze mogą je stracić bezpowrotnie. Jak się okazuje, resort finansów pracuje nad różnymi scenariuszami, w tym wprowadzenia do programu progów dochodowych. Świadczenie mieliby otrzymywać opiekunowie bez pracy, lub zarabiając najmniej.

Pożegnanie z 500+? Soboń: rozważamy różne scenariusze. Resort finansów zaprzecza
Pożegnanie z 500+? Soboń: rozważamy różne scenariusze. Resort finansów zaprzecza
fot. Kinek00 / / Shutterstock

Wysoka inflacja weryfikuje jeden z czołowych programów PiS, który zapewnił im zwycięstwo w wyborach. Teraz, jak się okazuje, "twarda ręka rynku" może spowodować, że przestanie on być wypłacany na takich zasadach jak obecnie. Przypomnijmy, że świadczenie należy się co miesiąc każdemu dziecku do ukończenia przez nie 18. roku życia bez względu na dochody. Miał za zadanie pokryć, przynajmniej częściowo, wydatki, jakie są związane z wychowaniem dziecka. 

Podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w Zakopanem, że "rząd Mateusza Morawieckiego nie zejdzie z drogi polityki społecznej, pomocy rodzinie i wsparcia najbardziej potrzebujących. Będziemy proponować nowe rozwiązania, nad którymi pracujemy i o których rozmawiamy. I będziemy reagować elastycznie także poprzez politykę budżetową”. I dodawał, że "z naszych ust nie padły słowa +Pieniędzy nie ma i nie będzie+. Odrzucamy dwie skrajne drogi – drogę nieodpowiedzialności za słowa i deklaracji bez pokrycia, drogę, którą reprezentuje obecnie opozycja. Ale też odrzucamy drogę liberalnych dogmatyków, którzy mówią, że wydatki budżetu są za duże i nie należy przeznaczać środków budżetowych na dodatki czy osłony".

Jednak w rozmowie z Gazeta.pl już nie był tak jednoznaczny w swych zapewnieniach. Zapytany o kryteria dochodowe w programach socjalnych, które mogłyby wpłynąć na odciążenie budżetu, odpowiedział, że "w pewnych rozwiązaniach dla najsłabszych mamy progi. [...] W programie 500+ rzeczywiście takie progi mogłyby być. Warto o tym rozmawiać. Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna". 

Zdaniem wiceministra wprowadzenie progów dochodowych mogłoby wygenerować w budżecie dodatkowe środki. Samo ograniczenie świadczeń socjalnych tylko do najbardziej potrzebujących mogłoby ograniczyć konsumpcję, a tym samym wpłynąć na przyszłe wskaźniki inflacji.

Program 500+ kosztuje budżet państwa 40 mld zł. 

MF: nie pracujemy nad zmianami w programach socjalnych

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym w programie Rodzina 500 plus - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Finansów.

"Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500+" - poinformował resort finansów w komunikacie przekazanym PAP.

"Nie pracujemy nad wprowadzeniem progów dochodowych ani nie planujemy prowadzenia takich prac w programie Rodzina 500 plus, jak sugerują niektóre media" – wyjaśnił wiceminister finansów Artur Soboń, cytowany w informacji.

"Jak wielokrotnie mówiłem: rząd nie zejdzie z drogi aktywnej i ambitnej polityki społecznej, pomocy rodzinie i wsparcia potrzebujących" - dodał. Zapewnił, że zarówno w tegorocznym, jak i przyszłorocznym budżecie są zabezpieczone pieniądze na ten cel.

MF przypomina, że w przyjętym przez Radę Ministrów 28 września br. projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny. Wśród nich ministerstwo wymieniło: program „Rodzina 500 plus”, realizację świadczenia „Dobry Start” oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc., wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

aw

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (111)

dodaj komentarz
boris-vodka
Zaoszczędzone pieniądze zostana przetransferowane na program Ukrainiec+

PISowcy ...Polska w ruinie słava UPAdlinie
trollmaster
a jak brzmiało zawołanie bandersynów?

sława ukrainu, gerojam sława, smiert Lachom.

fakty historyczne.
zenonn odpowiada trollmaster
Bandyci są w każdej nacji. Mnóstwo bandytów jest pochodzenia chazarskiego czy rosyjskiego.


https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awa_Ukrajini!
https://twojradom.pl/artykul/71-rocznica-krwawej-niedzieli-na-wolyniu-slawa-ukraini-herojam-slawa-lacham-smert/5504
http://wolyn1943.wspolnotapolska.org.pl/relacje-swiadkow/smert-
Bandyci są w każdej nacji. Mnóstwo bandytów jest pochodzenia chazarskiego czy rosyjskiego.


https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awa_Ukrajini!
https://twojradom.pl/artykul/71-rocznica-krwawej-niedzieli-na-wolyniu-slawa-ukraini-herojam-slawa-lacham-smert/5504
http://wolyn1943.wspolnotapolska.org.pl/relacje-swiadkow/smert-lacham-slawa-ukrajini-jan-wereszczynski/
r4k
Jak przejmą jeszcze Sądy Powszechne to ludzie przestaną być im potrzebni bo nie będzie już wyborów. Więc nie będą musieli się już wyborcą przypodobywać.
Na tym etapie potrzebne będą silniejsze i bardziej represyjne służby aby dyscyplinować tych co poskakują. Przyjdzie czas kija zamiast marchewki.
jas2
Lepszym pomysłem byłoby 1000+ od drugiego dziecka, niż 500+ od pierwszego dziecka. Koszty podobne. Jedno dziecko w rodzinie to patologia.
obywatel_monte_christo
A jeszcze lepszym byłoby milion od 50 dziecka.
zenonn
Rodzina to mąż i żona.
Zabrać 500+ samotnym pannom, rozwiedzionym, bachorom PrawdziwegoPolakaKatolika
inwestor.pl
Czy do realizacji tego pomysłu będzie trzeba zatrudnić kolejnych urzędników?
trolley
Będzie 500+ dla najbiedniejszych a że Ukraińcy są najbiedniejsi... :)

Powiązane: 800 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki