REKLAMA

Polski przemysł wciąż pod kreską. To efekt "mizernego popytu krajowego"

Michał Kubicki2023-09-20 10:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-20 10:10

Polski przemysł wciąż notuje regres - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Odczyt za sierpień pokazał siódmy z rzędu miesiąc ujemnej dynamiki rocznej. W ujęciu miesięcznym jednak odnotowano wzrost. Spośród wszystkich działów przemysłu najwięcej spadło wydobycie węgla i produkcja metali. 

Polski przemysł wciąż pod kreską. To efekt "mizernego popytu krajowego"
Polski przemysł wciąż pod kreską. To efekt "mizernego popytu krajowego"
fot. MexChriss / / Shutterstock

Według danych GUS wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w sierpniu o 2% niższa od tej odnotowanej rok wcześniej. Rok temu wzrost wyniósł 10,9%. Rynkowy konsensus zakładał spadek o 1,7% i tym razem pomylił się minimalnie z wynikiem, po tym jak miesiąc wcześniej wyraźnie (o 2 punkty proc. wobec pierwszego odczytu) nie doszacował skali marazmu lipcowej produkcji przemysłowej.

Bankier.pl

To siódmy z rzędu ujemny wynik po tym, jak w lipcu produkcja przemysłowa skurczyła się o 2,3% (rewizja z -2,7%), w czerwcu polski przemysł zanotował spadek o 1,1% (rewizja z 1,4%), w maju odczyt był niższy o 2,8% (rewizja z -3,2%), w kwietniu odnotowano spadek o 6 proc. (rewizja z -6,4%), w marcu roczna dynamika zniżki wyniosła ostatecznie 3% (po rewizji z -2,9%), a w lutym o 1% (rewizja z -1,2%). Jeszcze w styczniu polski przemysł notował wzrost o 1,8 proc. rdr. (rewizja z 2,6%).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,8% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,6% wyższym w porównaniu z lipcem br. – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie sierpień był w polskim przemyśle lepszy od lipca, bo pokazał wzrost miesiąc do miesiąca o 1%. Dane miesięczne charakteryzuje spora zmienność, bo w lipcu z kolei dynamika ta była ujemna, spadek w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniósł aż 8,1% (rewizja z -8,5%).  Natomiast w czerwcu i maju, w tym ujęciu udawało się notować wzrosty, odpowiednio o 1,5% (po rewizji z 1,2%) i 4,8 % (po rewizji z 4,4%).

W okresie styczeń – sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,9% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 12,9% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku. – informuje GUS.

Według wstępnych danych roczny spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 23 - spośród 34 - działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (-19,9%), w produkcji metali (-17,9%), papieru i wyrobów z papieru (-12,3%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (-12,2%), wyrobów z drewna (-11,1%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (-8,5%), urządzeń elektrycznych (-7,3%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-7,0%) – informuje GUS.

Wzrosty wystąpiły w 11 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (+ 22,0%), w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+15,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (+14,0%), czy maszyn i urządzeń (+9,9%).

Widać więc, że w dół wynik ciągnie przemysł ciężki jak wydobycie węgla i produkcja metali, ale starają się amortyzować spadki takie branże jak sektor motoryzacyjny czy maszynowy. 

Komentarze analityków

"Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła -2% r/r. To nieznaczna poprawa w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale trudno nazwać to jakimś znaczącym odbiciem. Szczególnie, że to w dużej mierze zasługa górnictwa i wytwarzania energii. Przetwórstwo przemysłowe wciąż słabo." - piszą na X analitycy mBanku. 

"Słabość przemysłu to zasługa mizernego popytu krajowego. Zatarł się główny motor wzrostu ostatnich lat, tj. konsumpcja i nie chce wystartować pomimo spadku CPI" - to z kolei komentarz analityków z ING. 

Przemysł nadal znajduje się w recesji, choć widać pierwsze oznaki poprawy w segmentach mniej energochłonnych. Przykładowo produkcja odzieży znajduje się już na plusie, ożywienie widać także w segmencie transportowym. Wraz ze wzrostem inwestycji dobrze radzi sobie również segment maszyn i urządzeń. Przemysł mógł minać punkt zwrotny, choć odbicie tutaj będzie powolne, gdyż główni partnerzy eksportowi Polski nadal znajduja się w trudnej sytuacji gospodarczej”  - skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający Portu.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mknowak
Znowu te lewackie kłamstwa idę włączy TVP tam mi prawdę powiedzą jest dobrze a będzie jeszcze lepiej.... 40% wyborców nie może się mylić.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawnuk
A ty wiesz, że górnik idzie po 1800 kilo węgla na zmianą?
wiesz, że w PGG płace górników to więcej niż światowa cena wydobytego węgla?
A w JSW to ok 60%?
Czy wiesz, że mamy 5 kopalń BEZ WĘGLA, które wydobywają po 300 kilo węgla na pracownika.

Czy wiesz, że prezes Rogala się cgwali restrukturyzacją, w wyniku której
A ty wiesz, że górnik idzie po 1800 kilo węgla na zmianą?
wiesz, że w PGG płace górników to więcej niż światowa cena wydobytego węgla?
A w JSW to ok 60%?
Czy wiesz, że mamy 5 kopalń BEZ WĘGLA, które wydobywają po 300 kilo węgla na pracownika.

Czy wiesz, że prezes Rogala się cgwali restrukturyzacją, w wyniku której WYDOBYCIE spadło bardziej niż zatrudnienie.
W Polsce - poza cześcią JSW i Bogdanką, mamy 2-3 kopalnie, które nie nadają sie do natychmiastowego zamknięcia.

PS. zatrudnienie w tym roku wzrośnie o ok 8% w górnictwie i przyjmie się ponad 10.000 osób.
Dodam, ż tych10.000 osób, z powodów ekonomicznych przyjęto ZERO, 10.000 z powodów socjalnych.
Część z nich bedzie brała emerytury w XXII wieku.

Polska od 1990 roku dopłaca do węgla dużo, a do emerytur panów górników ponad 5 mld USD ROCZNIE / w czsach Gierka eksportowano nawet 15 mln ton węgla, po 35-40 dolarów tona/.

KAZDA zamknięta kopalnia to zbawienie dla reszty Polaków, a każda tona z importu to oszczedność ok 50 USD na samych emeryturach
men24a odpowiada prawnuk
Ja wiem jedno, produkcja prądu z wegla i utrzymanie górników, ich barburek i 40 letnich emerytów górników kosztuje gigantyczne pieniądze i nie dziwię się że mamy prąd najdroższy na świecie nawet jak jest dotowany.
prawnuk odpowiada men24a
no nie do końca - produkcja energii z węgla jest TANIA. Warunek: węgiel z odkrywek. Ja uważam, że górnik w Polsce powinien zarabiać ile chce, iść na emeryturę nawet po godzinie pracy - byle płacił za to sam z kopalnią
jenak
Nikt nie panuje nad ceną energii. Każda cena tejże jest za niska, gdy priorytetem EKO.


Wyzwalasz Klimat.
Co tam ludzie.
absco
Co tam ludzie? Niech się smażą w temp. 40C. Wydobywajmy więcej węgla w najwyższej cenie na świecie.
prawnuk
A co masz do ekologii - od kilku lat płacimy gigantyczne środki na oszczędnosć energii, i jak sądze, rząd przeznacza te pieniadze na oszczędność energii.....
bo jesli tego nie robi, to energia bedzie coraz droższa.
dziecko od 2026 2028 bedziesz przy imporcie sprawdzał ślad węglowy - po to by uwolnić Eyropę od dostaw z Chin
A co masz do ekologii - od kilku lat płacimy gigantyczne środki na oszczędnosć energii, i jak sądze, rząd przeznacza te pieniadze na oszczędność energii.....
bo jesli tego nie robi, to energia bedzie coraz droższa.
dziecko od 2026 2028 bedziesz przy imporcie sprawdzał ślad węglowy - po to by uwolnić Eyropę od dostaw z Chin Indii i pewnie Polski
szprotkafinansjery
Lorcia, a ty się już łapiesz na darmowe leki dla seniorów? To biegiem do apteki, bo chyba recepta niewykupiona?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki