Producenci szkockiej whisky boją się niepodległości kraju

Producenci whisky obawiają się o zyski po ewentualnym uzyskaniu przez Szkocję niepodległości. Boją się, że bez wsparcia brytyjskich placówek dyplomatycznych może załamać się eksport tego trunku.

Wielka Brytania posiada około 270 ambasad i konsulatów w 160 krajach, przy których działają wydziały handlu i inwestycji, odpowiadające za promocję brytyjskich przedsiębiorców. Jeśli Szkocja uzyska niepodległość, będzie w stanie otworzyć najwyżej 70-90 placówek dyplomatycznych. To jedna z wielu przyczyn, dla których coraz więcej szkockich przedsiębiorców obawia się opuszczenia Wielkiej Brytanii przez ich kraj.

Według danych ujawnionych przez Stowarzyszenie Szkockiej Whisky (SWA), eksport trunku w 2013 roku był stabilny i osiągnął wartość 4,3 miliarda funtów. Co więcej, stanowi on prawie 85 procent całego szkockiego eksportu żywności i napojów oraz niemal jedną czwartą brytyjskiego.

Od 2000 roku sprzedaż whisky za granicę wzrosła o ponad 60 procent. Alkohol ten trafia do ponad 200 sieci handlowych na całym świecie. Obecnie produkt ten plasuje się na trzecim miejscu, po ropie naftowej i gazie, wśród najliczniej eksportowanych szkockich dóbr.

SWA, która zrzesza 109 destylarni z licencją na produkcję whisky, unika udziału w debacie odnośnie zbliżającego się referendum. Czy Szkocja uzyska niepodległość - okaże się 18 września.

IAR/yahoo.co.uk/esz/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~irek

może jestem banalny ale najbardziej mi smakuje niebieski walkerhttp://www.smaczajama.pl/sklep/pl_PL/p/Whisky-Johnnie-Walker-Blue-Label-0%2C7-l/1515bez coli bez lodu bez wody

! Odpowiedz
0 0 ~aware drinker

Czy autor sugeruje, ze oni chleja whisky na tych 270 placowkach dyplomatycznych ?
I ze bez tego chlania klapa ?
A co sie pije w Polskich konsulatach ? Bimber od palikota ? Czy najlepsza Szkocka ?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil