Problemy z lokatą Facto. Zerwiesz, a na pieniądze poczekasz miesiąc

analityk Bankier.pl

W ubiegłym roku na naszym rynku zadebiutowała z ofertą lokat marka BFF Banking Group. Oprocentowanie depozytów jest konkurencyjne wobec propozycji banków. Jak się jednak okazuje, w lokatach kryje się haczyk. Jeśli zerwiesz depozyt przed terminem, na swoje pieniądze poczekasz aż miesiąc.

BFF Banking Group działa w Polsce na zasadzie paszportu europejskiego. Oferuje lokaty, ale zgromadzone tam depozyty nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oszczędności chroni włoski odpowiednik BFG – instytucja o nazwie Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi. Oferta lokat jest atrakcyjna – znajdziemy tam nawet depozyty ze stawką 4 proc., co w obliczu rekordowo niskich stóp procentowych jest rzadko spotykane. Niestety, na klientów, którzy zerwą lokatę przed terminem, czeka pułapka – donoszą czytelnicy na adres alert@bankier.pl. Na zwrot pieniędzy trzeba czekać ponad miesiąc.

„Zerwanie Lokaty Facto przed upływem okresu umownego skutkuje zwrotem środków pieniężnych zgromadzonych na Lokacie na Rachunek Depozytowy po 35 dniach od złożenia dyspozycji zerwania lokaty Facto lub po 30 dniach od odstąpienia od Umowy lokaty Facto” – informuje BFF Banking Group na swojej stronie internetowej.

– Facto jest w pełni zgodne z ustawodawstwem krajów, w których jest oferowane. W Polsce, jedynym kraju, w którym BFF Banking Group umożliwia wcześniejsze rozwiązanie umowy, jest ono zgodne z polskimi przepisami ustawy o prawie konsumenta i ustawy prawo bankowe. W przypadku "wypowiedzenia" umowy lokaty, bank dokonuje zwrotu środków pieniężnych w terminie 35 dni od daty otrzymania oświadczenia Klienta o wypowiedzeniu umowy – informują służby prasowe BFF Banking Group.

KNF nie może interweniować…

Komisja Nadzoru Finansowego  poinformowała nas, że nie może ingerować w umowy zawarte między klientami a bankiem. – Banca Farmafactoring S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce prowadzi na terytorium RP działalność w formie oddziału instytucji kredytowej (działalność notyfikowana KNF). BFF działa w oparciu o licencję Bank of Italy, tym samym podlega nadzorowi  włoskiego organu nadzoru. Nadzór KNF jest ograniczony i sprowadza się głównie do nadzoru płynnościowego – mówi Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Departament Komunikacji Społecznej w KNF.

Dodaje, że warunki prowadzenia tego typu rachunków mogą być swobodnie kształtowane we wzorcach umownych na zasadzie swobody kontaktowej stron. W zakresie, w jakim postanowienia umowne zawierane między przedsiębiorcą a konsumentem mogą być ocenianie w kontekście nieuczciwych praktyk rynkowych czy też stanowić niedozwolone klauzule umowne, podlegają one ocenie UOKiK.

… ale robi to Rzecznik Finansowy

Zdaniem Rzecznika Finansowego taka oferta jest niezgodna z polskim prawem. Dlatego Rzecznik podjął interwencję w tej  sprawie. – Ze względu na okoliczności postanowiliśmy wystąpić z pismem do podmiotu rynku finansowego w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oaz przekazania wzorca umowy rachunku „Lokaty Facto”. W czasie epidemii dostęp do środków zgromadzonych na lokacie w terminie zgodnym ze standardami przyjętymi na naszym rynku jest szczególnie ważny. Dlatego w piśmie zwróciliśmy uwagę na niezgodność takich postanowień umowy z polskim prawem oraz konieczność przyspieszenia zwrotu środków – mówi Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego.

Podkreśla, że jest to odosobniony przypadek, a praktyka dotyczy podmiotu działającego na zasadzie swobody świadczenia usług, jako oddział włoskiej instytucji kredytowej. Zdaniem ekspertów Rzecznika zarówno kodeks cywilny, prawo bankowe jak i komentarze doktryny wskazują, że środki powierzone bankowi np. w ramach depozytu powinny być dostępne „na każde żądanie”. Rzecznik oczekuje, że firma zmieni dobrowolnie swoją praktykę w tym obszarze.

– Jeśli tak się nie stanie będziemy rozważać podjęcie bardziej radykalnych działań mających na celu zmianę praktyki przez podmiot – zapowiada Katarzyna Szwedo-Mackiewicz. Dodaje, że na dziś osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, powinny niezwłocznie złożyć reklamację, sygnalizując, że nie akceptują takiego terminu zwrotu środków. 

(Bankier.pl)

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 16 goldbaker

Sprzedam złoto 1 oz za 5000 zł wpłaty na konto dostawa po 2 miesiącach*.
*Dostawa po 2 miesiącach od dnia spadku złota poniżej 700 $ za 1 kg. Posiadam również wysoko oprocentowane lokaty 6% w skali miesiąca*
* Brak możliwości wypłaty oszczędności w gotówce przed upływem 10 lat(utrata całości) później tylko w naturze ziemniaki ewentualnie jabłka. ZAPRASZAM

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 sammler

Ziemniaki i jabłka to nie. Ale papier toaletowy? Podobno na YT można wymienić 30 rolek na BMW X5!

! Odpowiedz
1 3 sammler odpowiada sammler

Dziękuję minusującemu za zwrócenie uwagi! Oczywiście oferent proponował 300 (!) rolek papieru toaletowego! Przepraszam za wprowadzenie w błąd!

:P

https://www.youtube.com/watch?v=SwY6mzrYU9o

! Odpowiedz
6 44 staryznajomy

A co panie rzeczniku jezt niezgodne? Byly warunki umowy lokaty czy nie byly ?
To tak samo jak frankowicze czy rzecznik interweniował przy kursie franka 2 zl ? NIE banki były wtedy dobre, jak kurs franka ponad 4 to teraz banki zle.

! Odpowiedz
2 10 1a2b

Coś mi tu zalatuje Prima Aprilis.:)))

! Odpowiedz
6 19 loool

Na coinmarketcap.com wybiła się na 1 miejsce nowa kryptowaluta - Toilet Paper Token. Kto nie kupi teraz ten przegrał życie

! Odpowiedz
16 66 mirekfranek

Może autor zajmie się polskim państwowym bankiem PKO.
Ograniczył wypłaty do 20 tyś. jednorazowo. Jakim prawem ? Dlaczego bank odmawia mi wypłaty moich własnych pieniędzy?

! Odpowiedz
6 20 sammler

Bo są problemy z gotówką (w sensie papieru), która jest odkażana. Mam zresztą wrażenie, że NBP wypuszcza na rynek nadprogramowe serie banknotów, bo wypłacałem trzy razy drobne sumy w różnych bankomatach i dostałem same nowe banknoty (co się rzadko zdarzało wcześniej). Ale to może być przypadek.

Przelewem na pewno możesz wypłacić ile chcesz. Sam wczoraj (co prawda z innego banku) przelałem kilka razy więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 degrengolada

pieniądze są tak samo Twoje jak karta płatnicza.

! Odpowiedz
4 25 forresty

Ja bym radził jednak każdemu kto kupuje produkty z gwarancją zgranicznych instytucji sprawdzenie czy uczestnictwo w programie ochrony jest obligatoryjne w danym kraju bo różnie z tym bywa a do tego poczytałbym o tym jak wyglądało to w 2008 gdy Anglicy i Holendrzy składali pieniądze w islandzkich bankach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Top 5 - Konta oszczędnościowe