REKLAMA

Prezes Pekao: W tym tygodniu odbędą się spotkania sektora bankowego ws. zamiennika WIBOR

2022-04-28 12:02
publikacja
2022-04-28 12:02
Prezes Pekao: W tym tygodniu odbędą się spotkania sektora bankowego ws. zamiennika WIBOR
Prezes Pekao: W tym tygodniu odbędą się spotkania sektora bankowego ws. zamiennika WIBOR
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

W tym tygodniu odbędą się spotkania sektora bankowego m.in. w sprawie zamiennika WIBOR-u, by lepiej zrozumieć poszczególne elementy zapowiedzianych rozwiązań - powiedział w czwartek prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Dodał, że na razie trudno oszacować wpływ zmian na wyniki banku.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Plan ma objąć wakacje kredytowe, zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, utworzenie funduszu pomocowego zasilanego ze składek banków i wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. Jak mówił premier, nowy wskaźnik ma być oparty na oprocentowaniu depozytów overnight na rynku międzybankowym.

Podczas konferencji banku w czwartek Skiba poinformował, że w tym tygodniu odbędą się spotkania sektora bankowego, żeby „lepiej zrozumieć cały kontekst wszystkich rozwiązań i poszczególne elementy związane z funkcjonowaniem nowego wskaźnika w zakresie kredytów hipotecznych i pozostałych, bo te rozwiązania mogą być różne”.

"Wiadomo, że prace nad nowym wskaźnikiem trwają. Przyszły rok to jest moment, kiedy nowy wskaźnik może się pojawić. Jest dyskusja, jaki to będzie wskaźnik, bo proces autoryzacji jest w KNF-ie" - powiedział.

Jego zdaniem na razie trudno oszacować wpływ zmian na wyniki banku.

Wiceprezes Pekao Paweł Strączyński przekazał, że w związku z dynamicznym wzrostem stóp procentowych bank widzi podwyższone ryzyko dla kredytów udzielonych w latach 2020-2021, kiedy poziomy WIBOR-u były rekordowo niskie; kredyty te stanowią 26 proc. portfela kredytowego banku. Dodał, że dla kredytów starszych ryzyko jest mniejsze, bo były one udzielane przy znacznie wyższym poziomie WIBOR-u i obecny wzrost rat jest powrotem do rat historycznych.

Skiba ocenił, że zapowiedziane rozwiązania, jak zwiększenie środków w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i wakacje kredytowe "zniwelują ruch w kierunku wzrostu kosztu ryzyka w zakresie kredytów hipotecznych".

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie klientów przechodzeniem na stałe oprocentowanie kredytu - poinformował wiceprezes Pekao Wojciech Werochowski. Zapowiedział, że od maja bank uprości proces konwersji ze zmiennego na stałe oprocentowanie.

Skonsolidowany zysk netto Pekao w I kwartale 2022 r. wyniósł 907 mln zł wobec 246 mln zł rok wcześniej oraz był o 31 proc. wyższy od wyniku netto z czwartego kwartału 2021 roku. Jak podano, głównym motorem wzrostu zysku netto była skokowa poprawa wyniku odsetkowego do 2,07 mld zł w porównaniu z 1,33 mld zł rok wcześniej.(PAP)

kmz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
To prawie nic nie zmieni - pójdzie w górę bo niema opcji przy takiej inflacji.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki