REKLAMA

Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla bezrobotnej matki

2015-02-12 13:39
publikacja
2015-02-12 13:39
Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla bezrobotnej matki
Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla bezrobotnej matki
/ FORUM

Czy bezrobotnej kobiecie w ciąży, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy, będzie przysługiwał zasiłek macierzyński po porodzie? Zależy to od terminu narodzin dziecka - musi urodzić się nie później niż miesiąc po zakończeniu okresu zasiłkowego. Albo przyszła matka musi być zgłoszona do nowego ubezpieczenia chorobowego, aby liczyć na macierzyński.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla bezrobotnej (FORUM)

Do redakcji Bankier.pl zwróciła się czytelniczka z następującymi pytaniami: Od listopada 2014 roku jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. Zasiłek będzie wypłacany do maja 2015 roku. Po kilku miesiącach dowiedziałam się, że jestem w ciąży, a termin porodu przypadnie na sierpień 2015. Jakich świadczeń mogę spodziewać się od Urzędu Pracy? Czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Odpowiedź eksperta:

Niestety nie nabędzie Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z ogólnymi zasadami zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, ani nie można ich do tego ubezpieczenia zgłosić. Obowiązkowo podlegają one tylko ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu. Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych nie podlegają także ubezpieczeniu wypadkowemu.

Nie nabędzie Pani automatycznie z tytuły urodzenia dziecka żadnych świadczeń.

Zasiłek dla bezrobotnych przedłuża się po urodzeniu dziecka

Jedynie, w przypadku urodzenia dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu - okres pobierania zasiłku dla matek zarejestrowanych jako bezrobotne ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Aby uzyskać zasiłek macierzyński musiałaby Pani być objęta ubezpieczeniem chorobowym przynajmniej w dniu narodzin dziecka. Jest to możliwe wtedy, gdyby Pani została zatrudniona przez pracodawcę, bądź sama rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej i sama zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tj. Dz. U. z 2015 r. poz.149)

Źródło:
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Justyna
Co jesli zasilek mam do 24.03.2016 a termin porodu na 29.04.2016, jesli z porodem nie wyrobie sie do 24.04 (m-c po zasiłku) to również nie przedłużą mi świadczeń?
~Madziulka
Witam
Jak to jest z tym urlopem macierzyńskim z Urzędu Pracy.
Nigdy nie pracowałam na umowę o prace ( raz na zlecenie przez 2 miesiące i było to zgłoszone ale to 2 lata temu) bez prawa do zasiłku.Na koniec sierpnia mam termin porodu i wczoraj Pani w Urzędzie Pracy powiedziała mi że jak urodzę to mam się zgłosić do Nich o urlop
Witam
Jak to jest z tym urlopem macierzyńskim z Urzędu Pracy.
Nigdy nie pracowałam na umowę o prace ( raz na zlecenie przez 2 miesiące i było to zgłoszone ale to 2 lata temu) bez prawa do zasiłku.Na koniec sierpnia mam termin porodu i wczoraj Pani w Urzędzie Pracy powiedziała mi że jak urodzę to mam się zgłosić do Nich o urlop macierzyński . I teraz czy on będzie jakoś płatny czy tylko po to to jest żebym nie musiała chodzić i się odhaczać ?
~bezrobotna
Trzeba się było zapytać, dlaczego wolisz pytać na internecie niż u źródła?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki